Dvadsaťročný mladík predviedol najlepší pokus pod otvoreným nebom v histórii a po 26 rokoch prekonal Ukrajinca Sergeja Bubka. Súčasný viceprezident Svetovej atletiky skočil vtedajší svetový rekord 31. júla 1994 taktiež na talianskej pôde a to v Sestriere. "Myslím, že stále som ešte tam niekde v oblakoch. Je to fantastický pocit, keď zapadne všetko tak, ako má a vy predvediete dokonalé predstavenie. Je to až nereálne," cituje server Svetovej atletiky Duplantisa.

V roku 2000 sa zmenili atletické pravidlá a za absolútne maximum sa začali považovať aj skoky v hale. Svetovým rekordom sa oficiálne stal pokus 615 cm, ktorý Bubka skočil vo februári 1993 v rodnom Donecku. Ten o centimeter prekonal na tom istom mieste Francúz Renaud Lavillenie vo februári 2014. Potom už prišli chvíle švédskeho "zázraku". Duplantis v hale vylepšil svetový rekord dvakrát. Najprv 8. februára 2020 skočil 617 cm v poľskej Toruni a potom sa 15. februára preniesol cez latku vo výške 618 cm.

Hlavným cieľom Duplantisa však naďalej zostávalo prekonať výkon Bubku. V sezóne poznačenej pandémiou koronavírusu to skúsil celkovo trinásťkrát, než napokon uspel na druhý pokus na Olympijskom štadióne v Ríme. "Skočiť 615 cm bolo pre mňa mimoriadne dôležité. Som šťastný, že sa mi to podarilo a dostal sa na čelo tabuliek. Pri miešaní rekordov z haly a vonkajších je trochu chaos, no ja už ten halový mám, a preto som chcel mať aj tento spod holého neba," vyhlásil Duplantis.

Talentovaný Švéd mal z prekonania ďalšieho rekordu veľkú radosť.
Talentovaný Švéd mal z prekonania ďalšieho rekordu veľkú radosť.
Zdroj: TASR

Prezradil, že pred historickým pokusom si pýtal rady aj od Renauda Lavillenieho, ktorý bol tiež účastník súťaže. "Renaud sa zmenil na dočasného kouča a fungovalo to. Po prvom neúspešnom pokuse som presne vedel, čo mám urobiť. Išiel som na to a dokázal to," poďakoval sa svojmu predchodcovi v historických tabuľkách stále iba 20-ročný švédsky mladík.