Výkony športovcov dosiahnuté v období od 5. apríla do 30. novembra tohto roka sa tak už na základe rozhodnutia strešnej atletickej organizácie nebudú započítavať do hodnotenia olympijskej kvalifikácie. Slovenský olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth či halový majster Európy 2019 v behu na 60 m Ján Volko s verdiktom nesúhlasia.

Olympijská kvalifikácia pre atletické disciplíny by sa mala znovu rozbehnúť 1. decembra 2020 a trvať by mala do 31. mája, resp. 29. júna budúceho roka. WA chce týmto krokom zrovnoprávniť športovcov pri plnení limitov. V niektorých krajinách môžu trvať opatrenia v boji proti ochoreniu COVID-19 dlhšie a tým pádom by sa atlétom znižovali šance prebojovať sa na OH. Tohtoročné hry v Tokiu pre šírenie nového koronavírusu preložili na 23. júla - 8. augusta 2021.

V praxi to znamená, že ak by sa aj situácia s koronavírusovou pandémiou upokojila, a trebárs v závere leta a na jeseň by sa už dalo súťažiť, žiadne preteky by sa do kvalifikácie na OH nepočítali. Chodci a maratónci, ktorí súťažia dva či trikrát do roka, by stratili na jeseň šancu plniť tokijské limity a museli by čakať až do jari namiesto toho, aby sa tí, čo uspejú, v tom čase už mohli pripravovať na OH Tokio 2020.

Olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km Matej Tóth v reakcii pre web Slovenského tlatického zväzu (SAZ) skonštatoval, že má týmto rozhodnutím po sezóne: "Dosť nemilo ma to prekvapilo, nečakal som takúto zmenu. Aj keď zatiaľ nevieme, ako sa bude situácia vyvíjať s koronavírusom a možno sa aj tak nebude dať súťažiť, ale práve v utorok sme rozmýšľali, že by sme sa mohli pripraviť na jeseň a pokúsiť sa splniť na tokijskú olympiádu. Toto rozhodnutie nám, chodcom, vlastne zrušilo celú sezónu. Minimálne príprava na 50 km nemá absolútne žiadny význam. Motivovať sa ku kvalitnému tréningu bude teraz ešte náročnejšia. Musím si s celým tímom v pokoji sadnúť a rozobrať, ako teraz ďalej." Oveľa ostrejšie reagoval Ján Volko: "Môj názor na celú vec sa zmestí do jedinej jednej vety. Je to totálna hlúposť, nemám slov."

Bendová nenachádza slová

"Nenachádzam vhodné slová. Ak sa v tomto roku uskutočnia parížske ME a Janko by na nich zabehol dvojstovku aj za 19,90, môže si to strčiť za klobúk! Napriek pandémii pokračujeme v príprave, v zložitých podmienkach robíme, čo sa dá, aby sme udržali Jankovu vysokú výkonnosť a bol po ukončení reštrikcií trebárs ešte v auguste či septembri schopný predviesť výkon, ktorým by sa mohol kvalifikovať na olympijské hry, a príde takéto rozhodnutie? Načo to celé robíme? To, čo spravila Svetová atletika je - jemne povedané - stupídne. Škoda sa rozčuľovať," uviedla Naďa Bendová, Volkova trénerka.

Krok WA nenašiel pochopenie ani u slovenských trénerov a funkcionárov. Šéftréner SAZ Martin Pupiš ho označil za nelogické: "Rozhodnutie Svetovej atletiky považujem za veľmi nešťastné, necitlivé a navyše, chýba mi logická argumentácia, keďže prišlo ako blesk z jasného neba. V akejsi hmle logiky by som ako-tak skúšal pochopiť, ak by sa nový cyklus na plnenie kritérií začal od halových ME 2021 a následne by pokračoval cez halové MS 2021 ďalej - pokračoval by vlastne tam, kde skončil - ale stop k 1. 12. 2020 nevidím ako dobré riešenie. Južná pologuľa získa druhú šancu a na severnej pologuli zabili atletiku na celý rok 2020 Doposiaľ sme snívali ešte aspoň o ME v Paríži, mítingu P-T-S, Dudinskej päťdesiatke, MMM či národnom šampionáte, ale po utorkovom rozhodnutí Svetovej atletiky vidím už len tmu na konci tunela. Osobne ma jej verdikt i prístup sklamal. Som zvedavý, ako sa zachová Európska atletika, lebo týmto rozhodnutím, ktoré bolo údajne okrem iných odkomunikované aj s kontinentálnymi federáciami, by boli ME 2020 v Paríži absolútne zdevalvované, podobne i ďalšie podujatia. Som zvedavý, čo bude ďalej, lebo SAZ práve včera pripravoval alternatívne varianty sezóny pre prípad zlepšenia situácie s koronavírusom, no teraz sme opäť v slepej uličke."

Slovensko môže prísť o hviezdy

"Svetová atletika po posunutí olympijských hier hľadala úpravu kvalifikačného systému, ktorý by bol v možnosti plnenia kvalifikačných kritérií spravodlivý pre všetkých atlétov poznačených dôsledkami pandémie koranavírusu. Osobne nie som s rozhodnutím Svetovej atletiky stotožnený, napriek dostatočnej dĺžke kvalifikačného obdobia. Vynechaním majstrovstiev Európy a aj ďalších tohtoročných významných podujatí z kvalifikačného procesu sa výrazne znehodnotí ich význam pre športovcov i organizátorov. Napríklad maratóncov a chodcov toto rozhodnutie oberie aj o možnosť využiť priaznivé jesenné klimatické podmienky k dosiahnutiu potrebných výkonov. Pre nás to bude znamenať aj menší záujem elitných atlétov o naše najvýznamnejšie podujatia, ktoré sme v prípade zlepšenia súčasnej situácie plánovali zorganizovať na Slovensku v druhej polovici roka 2020 - míting P-T-S v Šamoríne, Dudinská päťdesiatka, MMM v Košiciach. Ak sa nič nezmení, nezostáva nám nič iné, len sa čo najlepšie sa pripraviť na plnenie kritérií v priebehu budúceho roka," dodal prezident SAZ Peter Korčok.