Odborník na doping prehovoril o šanciach Tótha na očistenie. Pomôže mu len zázrak

Slovenský športovec roka 2016 je členom Dukly Banská Bystrica, včera sme ho však stretli v našom hlavnom meste. Dôvod cesty do Bratislavy bol prostý. „Ako som uviedol aj v stanovisku, teraz je pre mňa najdôležitejšie dokázať moju nevinu. Chodím preto na rôzne stretnutia a zatiaľ ide všetko podľa plánu,“ prezradil Matej pre Plus JEDEN DEŇ.

Pred pár týždňami sa dozvedel podľa vlastných slov „šokujúcu správu“ od Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF). Informovali ho, že mal nezrovnalosť v biologickom pase. Pre športovca je to v podstate nepriame obvinenie z dopingu a ak sa hodnoverne neobháji, dostane trest. V Tóthovom prípade by mohlo ísť o odobratie zlatej medaily z Ria 2016 a štvorročný zákaz činnosti, čo by mu vo veku 34 rokov prakticky ukončilo kariéru.

Matej sa v minulosti sám prezentoval ako bojovník za čistú atletiku, aktívnou účasťou podporoval rôzne charitatívne akcie či podujatia na rozvoj športu pre deti. Na športovom aj osobnom profile na Facebooku mu preto píšu stovky ľudí, v drvivej väčšine mu vyjadrujú podporu. „Touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým známym z môjho okolia, rodine, ale aj úplne neznámym ľuďom, ktorí mi píšu. Je to pre mňa obrovská podpora. Cením si ich dôveru, vnímam to ako vzpruhu aj motiváciu do neľahkého boja,“ odkázal im. „Nie som si absolútne vedomý žiadneho porušenia pravidiel. Verím preto, že existuje športová spravodlivosť a bez problémov dokážeme, že odchýlky v biologickom pase vznikli prirodzenou cestou.“

Tóth v šoku: Hrozí, že mu vezmú olympijské zlato z Ria?

Poriadna rana pre olympijského šampióna: Tótha suspendovali, hrozí mu tvrdý trest

V blízkej budúcnosti čaká nášho chodca dôležité pojednávanie na pôde Slovenského atletického zväzu, kde bude chcieť očistiť svoje meno. „Nie je to v mojej moci, prispôsobím sa termínu. Pokiaľ viem, bol stanovený do 60 dní (od doručenia listu od IAAF o nezrovnalosti v biologickom pase – pozn. red.). Pevne verím, že do pár týždňov tento problém zažehnáme vecnými argumentmi,“ vyjadril presvedčenie.

Aktuálne obdobie je pre Tótha ťažkou skúškou psychickej odolnosti. „Nie je to ľahká situácia, to je samozrejmé. Aj vďaka rodine som zatiaľ nad vodou, odhodlaný a motivovaný. Ide o veľa, no som zvyknutý bojovať. Verím preto, že aj teraz to zvládneme,“ uzavrel atletický šampión.