V multietnickej Etiópii už rok zúria boje štátu proti povstaleckým silám. Dvojnásobný olympijský víťaz Haile Gebreselassie teraz pre agentúru Reuters priznal, že je sám ochotný sa chopiť zbrane. 48-ročný vytrvalecký rekordér tvrdí, že jeho krajina je v ohrození.

"Čo by ste robili, keby bola v stávke samotná existencia krajiny? Potom vás už nič nebude zväzovať," povedal Gebrselassie, ktorý ako bývalý špičkový atlét prekonal 27 svetových rekordov na vytrvaleckých tratiach. "Etiópia je krajina, ktorá veľmi pomohla celému kontinentu Afriky. Ak zrazíte Etiópiu na kolená, potom nepriamo zrazíte na kolená aj zvyšok, čo je nemožné," uviedol Gebrselassie.

Rozhovor poskytol vo svojej kancelárii v hlavnom meste Etiópie, z ktorej riadi 12 svojich spoločností. Hovoril aj o tom, akú úlohu je pripravený zohrať vo vojne. „Čakáte, že poviem položiť život? Áno, to je najvyššia cena, ktorú treba zaplatiť vo vojne," dodal.

Konflikt v Etiópii sa datuje do roku 2018, keď sa k moci dostal premiér Abiy Ahmed s prísľubom mnohých reforiem. Triumfom vo voľbách po 25 zvrhol Front ľudového oslobodenia Tigray, ktorý v krajine vládol 25 rokov. Na jeseň 2020 práve tento front zaútočil na vojenskú základňu a odvtedy sú obe znepriateľené strany vo vojnovom stave.