„Na Danu nikdy nezabudneme Bola to osobnosť, ktorá nám bude veľmi chýbať. Všetko v živote venovala športu a Emilovi. Nedá se slovami ani vyjadriť ako nám bude chýbať,“ povedal predseda Českého klubu olympionikov Oldřich Svojanovský.

Olympijská vítazka z Helsínk 1952 zomrela dnes skoro ráno v Ústrednej vojenskej nemocnici, kde ju pravidelne navštevovali priatelia. „Bol som za ňou naposledy v sobotu, kedy to ešte bolo možné. Dlho sme sa rozprávali, psychicky bola úplne v pohode, do poslednej chvíle jej to pálilo, ale telo prestalo slúžiť,“ dodal Svojanovský.

„Pani Dana bola nielen vynikajúca športovkyňa, ale hlavne skvelý človek. Bola vzorom pre viaceré generácie olympionikov. Jej odchod nás všetkých veľmi zarmútil,“ doplnil predseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Dana Zátopková, rodená Ingrová, sa narodila rovnako ako jej manžel Emil 19. septembra 1922 a bola najstaršou českou olympioničkou. Na olympiáde ako oštepárka štartovala prvýkrát v roku 1948 v Londýne, celkom si zapísala štyri olympijské účasti a vybojovala dve medaile. V Helsinkách 1952 získala zlato, v Ríme 1960 pridala striebro.

Zábery zo života Dany Zátopkovej, si pozrite TU!