Podľa obžaloby bol Diack hlavná postava korupčnej schémy, v ktorej ruskí atléti platili milióny dolárov za krytie ich dopingu. Vďaka tomu sa mohli zúčastniť na olympijských hrách v Londýne 2012 aj ďalších podujatiach.

Diack pôsobil na čele vtedajšej Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) šestnásť rokov, odstúpil po odhalení ruského dopingového škandálu v roku 2015. Neskôr ho vo Francúzsku zatkli a obvinili z korupcie, prania špinavých peňazí a porušenia povinností. Podľa vyšetrovateľov priamo či nepriamo prijal 3,45 milióna eur za krytie Rusov.

Trest päť rokov väzenia a pokutu milión eur dostal aj Diackov syn Papa Massata Diack, ktorý pracoval ako marketingový poradca IAAF. Podľa súdu previedol 15 miliónov dolárov za televízne práva na účty svojich firiem.

Francúzsky súd tiež rozhodol v prípade Rusa Valentina Balachničova, bývalému prezidentovi Ruskej atletickej federácie (RusAF) udelil za korupciu trest tri roky vo väzení. Balachničov viedol ruskú atletiku v rokoch 1990 až 2016, v januári 2016 mu etická komisia vtedajšej IAAF doživotne zakázala činnosť. Trestu sa v stredu nevyhol ani bývalý tréner chodcov Alexej Melnikov, ktorý dostal dva roky.