Prvé skoky do gauča aj na záhrade

Mondo, ako Duplantisa prezývajú, pochádza zo športovej rodiny. Mama reprezentovala Švédsko v atletickom sedemboji aj vo volejbale, žrdkársky talent podedil po otcovi Gregovi, ktorý bol americkým rekordérom v skoku o žrdi. Tomuto športu sa venoval aj Armandov dedo, pradedo a strýko.

K skákaniu so žrďou začal Duplantis poriadne skoro, prvé pokusy robil doma. Začínal s metlou v izbe, ako doskočisko mu slúžil gauč. Už ako štvorročný skákal v záhrade rodinného domu, otec mu tam vybudoval žrďkársky sektor s doskočiskom z posteľnej peny a zviazaný sieťou, ku ktorému viedol viac ako 50-metrový asfaltový chodník.

„Bolo to hneď vedľa tehlovej steny. Susedia sa báli, aby som nepristál na ich pozemku,“ spomínal Duplantis. Susedom síce nedoskočil, ale robil iné šialenosti: napríklad zjazdil na skejtborde strechu domu.

Už v detstve pritom sníval o veľkých víťazstvách: „Sníval som už vtedy o prekonaní svetového rekordu. Rodičia to počúvali, už keď som mal tri či štyri roky. Chcel som vyhrať všetky zlaté medaily, ktoré sú, ale jeden z mojich najväčších cieľov, možno ten najväčší, bol svetový rekord. Bol to veľký sen, všetko smerovalo k tomuto momentu. Všetky tie maličkosti, dobré aj zlé veci. Hlava mi to zatiaľ neberie, tento rok však bude veľký a toto je výborný spôsob, ako ho začať,“ navnadil fanúšikov Duplantis po rekorde.

Ako sedemročný dosiahol v skoku o žrdi 386 centimetrov. Mondo má za sebou mládežnícku kariéru ovenčenú titulmi a rekordmi. V roku 2015 sa stal majstrom sveta (vo svetovom rekorde 530 cm), neskôr (2017 a 2018) európskym šampiónom do 20 rokov, minulý rok získal v katarskej Dohe striebro.

Dva pasy

Duplantis sa stal najmladším majstrom Európy v technických disciplínach. Víťazný skok vtedy predviedol na novej, tvrdšej žrdi, ktorú predtým nikdy nepoužil. „Niektoré moje pokusy si ani nepamätám. Môj mozog je v tranze, všetko sa mi v hlave motá. Musím si na youtube pozrieť, aké skoky som vlastne dnes predviedol.“

Duplantis reprezentuje od roku 2015 Švédsko, má dva pasy. Keďže v USA uznávajú za svoje rekordy všetky, ktoré dosiahne ich občan, je rekordérom aj USA. Predtým, ako prijal Mondo švédske občianstvo, dal si šikovne dokopy dva a dva a týmto si uľahčil aj boj o olympijskú miestenku.

Zatiaľ čo v Európe o nominácii rozhodujú výkony zo sezóny, v USA je kľúčová americká kvalifikácia, na ktorej si už nejeden favorit vylámal zuby. „Áno, je pravda, že sme v hlave mali pri rozhodovaní aj túto skutočnosť. Na národnej kvalifikácii sa vždy prihodí nejaká katastrofa, tak sme sa jej snažili predísť. Nevidím však nič zlé na tom, že sa Armand rozhodol reprezentovať krajinu svojej mamy,“ priznal s odstupom času otec Greg.

Armand Duplantis pri rekordnom skoku.
Armand Duplantis pri rekordnom skoku.
Zdroj: getty images

Môžete sa učiť od každého

Okrem tvrdých tréningov si Duplantis v mládežníckych rokoch pomáhal aj youtubom. Sledoval na ňom videá legendárneho skokana Renauda Lavillenieho. „Vďaka nemu som pochopil, že nemusíte byť obor, ale napriek tomu môžete víťaziť,“ vyhlásil mladý Švéd.

Doma si na stenu zavesil Francúzov plagát, začali si písať na sociálnej sieti. „Keď som vyrastal, Renaud bol môj idol. Jeho podpora bola od začiatku úžasná,“ hovoril Duplantis. Pred dvomi rokmi ho Lavillenie pozval, aby trénovali desať dní spolu. Akoby chcel vychovať nástupcu, ktorý ho nahradí. Keď švédsky žrdkár prekonal v Berlíne 605 centimetrov, Lavillenie prerušil prípravu na svoj skok, prišiel za ním a objal ho. „Je otázkou času, kedy prekoná moje maximum,“ tvrdil Francúz.

Lavillenie však nebol jediný, od koho Duplantis čerpal inšpiráciu. „Môžete sa učiť od každého. Je tak veľa aspektov v technike a sú veci, ktoré ľudia robia lepšia ako ja, takže vždy je priestor na zlepšenie. Sú ľudia, ktorí skočili šesť metrov, ale sú pomalší ako ja, takže možno niečo urobili technicky lepšie. Príkladom je Piotr Lisek. Sme úplne odlišní: skáčeme inak. Je preto zábavné vidieť veci, ktoré fungujú u neho a veci, ktoré fungujú u mňa a snažiť sa začleniť to, čo robí on, do môjho skoku,“ vysvetlil Duplantis.

Súper a kamarát v jednej osobe Lavillenie ho podpichol pred halovým mítingom v poľskom Torune. „Uži si dobrý deň, bábätko. Ale nech nie je až taký dobrý,“ napísal Lavillenie na Twittri. Duplantis skočil 617 centimetrov a z bábätka sa stal muž a rekordman. Švédovi k tomu pomohla aj premena, ktorú absolvoval: je v oveľa lepšej kondícii ako na minuloročnom svetovom šampionáte (získal striebro), čo pomáha aj jeho kontrole nad tyčou.

„Nevedel som s tým v tom momente veľa urobiť. Bol som len tučné decko z vysokej školy. Teraz som v oveľa lepšej forme, takže môžem so žrďou pracovať oveľa viac. V piatok a sobotu večer som bol jednoducho chlapec na univerzite, užíval som si vysokoškolský život. Neľutujem, čo bolo predtým. Chcel som však zo seba dostať sto percent a byť skutočný profesionál. Momentálne si to užívam, ako ešte nikdy v živote,“ vyhlásil Duplantis.

Nikto nie je ako Armand

Nechýba mu nielen odvaha, ale ani drzosť. Keď prekonal 605 centimetrov, uvažoval, že si nechá zvýšiť latku na 620 centimetrov. Tento nápad si však rozmyslel. „Bola by to lacná frajerina. Bol som v akomsi tranze, ale človek si musí zachovať zdravý úsudok."

Armand Duplantis už dávno dokázal, že ho nemožno ignorovať, najnovším rekordom sa zaradil medzi najväčšie hviezdy. Osobnosti atletiky jeho výkony rozobrali do detailov a titulovali ho mnohými prezývkami.

„Už som videl stovky žrdkárov, ale on sa vymyká všetkým meradlám. Nikto nie je ako Armand. Pre mňa je Tiger Woods tyče, čoskoro ukáže neuveriteľné veci,“ hovoril o Duplantisovi Earl Bell, americký svetový rekordér zo 70. rokov. Jeho slová sa začali napĺňať a superlatívy sa hrnú ďalej.

Armand Duplantis pri rekordnom skoku.
Armand Duplantis pri rekordnom skoku.
Zdroj: getty images

„Armand nepozná strach. Pozrie sa na latku a povie: Dobre, jednoducho ju preskočím,“ hovorí o Duplantisovi Gavio Nettles, ktorý s ním súperil v juniorských rokoch. „Sledujem ho už takmer dekádu a som jeden z jeho najväčších fanúšikov. Zaujímavé na jeho príbehu je, že všetci vedeli, čo dokáže. Nikto o ňom nikdy nepochyboval,“ vyhlásil pred dvomi rokmi americký majster sveta Sam Kendricks.

Slovenský šprintér Ján Volko po Švédovom rekorde nazval Duplantisa supertalentom, Mondovi gratulovala aj žrdkárska legenda Sergej Bubka: „Fantastická práca. Gratulujem Armandovi aj jeho rodičom. Je skvelé, že atletika má takýto talent,“ písal na sociálnej sieti.

Cesta medzi legendy

Duplantis má pred sebou veľké ciele a veľké víťazstvá. Len tak si môže vydláždiť cestu medzi najväčšie legendy skokov na žrdi aj atletiky ako takej. „Legendy sa vyrábajú na veľkých súťažiach. Ak nedokážete svoju kvalitu na veľkých súťažiach, nikto si vás nebude pamätať,“ vyhlásil Mondo.

Napriek tomu, že má 20 rokov, začal Duplantis už teraz zaujímať filmárov. Tí o ňom natočili dokument s názvom „Born to fly“, teda v preklade „narodený pre lietanie“. Predpokladá sa, že tvorcovia počkajú na jeho premiéru do letných olympijských hier v Tokiu.

Živel menom Armand Duplantis chce filmom o sebe splniť ďalší z jeho cieľov: „Verím, že môj film dostane na výslnie jeden z najlepších, ale zároveň najpodceňovanejších športov na svete.“