Servítku pred ústa si nebrala najmä hlavná hviezda Megan Rapinoeová. Jej odpoveď na otázku, či sa teší v prípade titulu na návštevu Bieleho domu, ihneď obletela svet. „Nepôjdem do sk*rveného Bieleho domu,“ povedala Rapinoeová pre magazín Eight by Eight. To Trumpa nenechalo chladným a venoval jej niekoľko slov na Twitteri.

„Som veľkým fanúšikom amerického tímu a ženského futbalu, ale Megan by mala najskôr vyhrať a až potom rozprávať,“penil Trump a pokračoval vo svojom výleve: „Megan by nikdy nemala znevážiť našu krajinu, Biely dom a vlajku. Zvlášť po tom, čo urobili pre ňu a jej tím.“ Americký prezident napriek tomu čerstvé majsterky sveta pozval na návštevu Bieleho domu, ale na hojnú účasť asi môže zabudnúť.

Trump napriek kritike futbalistky k sebe pozval.
Trump napriek kritike futbalistky k sebe pozval.
Zdroj: tasr

Rapinoeová sa neskôr za vulgarizmus ospravedlnila, ale zopakovala, že k hlave štátu nepôjde a podobný názor má tiež mnoho jej spoluhráčok. Tridsaťštyriročná futbalistka je totiž lesba a v americkom tíme zďaleka nie je osamotená. Aj takýmto spôsobom protestujú proti súčasnej americkej administratíve, ktorá sa takýmto ľuďom snaží hádzať polená pod nohy.

Rapinoeová dlhé roky bojuje za platovú rovnosť medzi oboma pohlaviami a za opačne orientovaných ľudí. Je členkou viacerých LGBTI organizácií, čo využila aj počas majstrovstiev. „Bez gejov v tíme nemôžete vyhrať šampionát, nič také sa predtým ešte nestalo,“komentovala štvrťfinálový triumf 2:1 nad Francúzskom. Oba góly strelila totiž do fialova odfarbená hráčka.

Američanky vládnu ženským MS

Rapinoeovú môže tešiť okrem šiestich gólov a ocenenia pre najužitočnejšiu hráčku na turnaji aj fakt, že Američanky zo svetových šampionátov nikdy neodišli s prázdnymi rukami. Z ôsmich majstrovstiev majú na konte štyri zlaté, striebornú a tri bronzové medaily.

Rapinoeová (vpravo) sa neraz pustila do prezidenta svojej krajiny.
Rapinoeová (vpravo) sa neraz pustila do prezidenta svojej krajiny.
Zdroj: shutterstock