Fíni po fiasku zabrali naplno: Odniesla si to sebavedomá Kanada!

Hokejisti Fínska si v sobotnom šlágri B-skupiny poradili s Kanadou presvedčivo 5:1. Severania položili základ svojho víťazstva už v prvej tretine, ktorú vyhrali 3:1. Dvomi zlepenými gólmi v rozpätí desiatich sekúnd v tretej časti definitívne rozhodli o svojom víťazstve. Pre Kanadu je to najvyššia prehra na MS od roku 2006, keď v zápase o bronz podľahli tiež Fínom 0:5.

 

Začiatok online prenosu:
12. 05. 2018, 20:15

CAN 1 : 5 FIN

1:3, 0:0, 0:2
Jyske Bank Boxen, Herning

Štatistiky:

Góly a asistencie: 11. Pageau (Horvat) – 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Mikael Granlund, T. Teräväinen), 46. Tolvanen, 46. T. Teräväinen (Aho, Kivistö). Rozhodca: Mark Lemelin (AUT), Konstantin Olenin (RUS) – Dmitri Golyak (BLR), Peter Šefčík (SVK).

Súpiska CAN:

McElhinney (17. Kuemper) – Ekblad, Vlasic, Edmundson, Parayko, Pulock, R. Murray, Nurse – Schwartz, Nugent-Hopkins, McDavid (C) – B. Schenn (A), Jo. Bailey, R. O'Reilly (A) – Pageau, Dubois, Horvat – Eberle, Barzal, Jost – Beauvillier.

Súpiska FIN:

Säteri (Husso) – Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Kapanen, Mikael Granlund (C), Rantanen (A) – Savinainen, Aho (A), T. Teräväinen – Manninen, Jormakka, Tolvanen – Anttila, Mäenalanen, Pesonen – Palola.

Obnoviť

Takýto vysledok nečakal snáď nikto. Po fantastickom výkone najmä v prvej tretine, keď si vypracovali dvojgólový náskok zvíťazili fínski hokejisti nad Kanadou v šlágri herninskej B-skupiny jednoznačne 5:1. To okrem iného znamená aj to, že Kanada priebežne klesá až na štvrtú pozíciu v tabuľke pred záverečnými dvoma vystúpeniami v základnej skupine. Fínsko je druhé o bod za USA. S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a prajem vám dobrú noc! Prenosom vás sprevádzal Jakub Kocourek!

Koniec zápasu.

59:38 min

Ešte jedno prerušenie hry. Mathew Barzal absolútne zbytočne pri striedačke svojho tímu zaútočil zozadu na Veli-Mattiho Savinainena, obaja inkasujú dve minúty za hrubosť.

59:16 min

Brayden Schenn sa opäť prebíjal do útočného pásma, Fíni však dostali puk až pred Darcyho Kuempera.

58:22 min

Po vybojovanom puku od Jordana Eberleho sa pre Säterim ocitol Brayden Schenn, fínsky brankár však dnes podal bezchybný výkon.

57:15 min

Fínski hokejisti sa v závere zápasu sami pripravujú o presilovú hru, keď ich na ľade bolo v jednom momente až príliš veľa, čo neušlo pozornosti rozhodcov.

56:50 min

Pred Kasperim Kapanenom teraz pri jeho strele z blízkosti ľavej žŕdky zívala poloodkrytá bránka, fínsky útočník ju však netrafil!

55:39 min

Ešte jedno vylúčenie na kanadskej strane. Joel Edmundson sa v súboji pri mantineli previnil nedovoleným bránením. Fíni si tak zahrajú ďalšiu presilovú hru.

54:55 min

Vyzerá to tak, že zápas sa už len dohráva. Uvidíme, či sa dnes ešte dočkáme nejakého presného zásahu na jednej či druhej strane.

54:04 min

Výborná práca od Braydena Schenna. Ten získal puk v strednom pásme, nasmeroval si to rovno na fínsku bránku, Teuvo Teräväinen ho v poslednej chvíli zahákoval, a tak uvidíme hru 4 na 4.

53:19 min

Markus Nutivaara nahadzoval puk "do ohňa" Janne Pesonen ho pri snahe o teč netrafil, Kanaďania vyhadzujú až za Harriho Säteriho.

52:38 min

Až teraz sa definitívne Fíni usadili v útočnom pásme, ponuku Sebastiana Aha na teč nedokázali do bránky nasmerovať Mikko Rantanen ani Veli-Matti Savinainen.

51:45 min

Teraz však už Connor McDavid pôjde von. Jeho hokejka vyletela v tomto prípade v súboji s Mirom Heiskanenom príliš vysoko a keďže tam prišlo aj k zraneniu fínskeho obrancu, Suomi dostanú k dispozícii štvorminútovú početnú prevahu.

50:57 min

Connor McDavid hral s vysokou hokejkou v útočnom pásme, jeho puk trafil do tváre Tommiho Kivistö. Vylučovať sa nebude, vhadzuje sa v obrannom pásme Fínov.

50:40 min

Po dlhšom čase sa Kanaďanom podarilo usadiť v útočnom pásme, o čo sa postaral Darnell Nurse. Ten sa síce najskôr nenatlačil až do bránkoviska Harriho Säteriho, následne však napriahol k strele od modrej čiary po prihrávke od Tysona Josta. Säteri bez problémov chytá, nasleduje ďalšia reklamná prestávka.

49:38 min

Kanaďanom sa už nedaria ani kombinácie v útočnom pásme. Puk získal Kasperi Kapanen, zaviezol ho do útočného pásma, kde získal cenné sekundy smerom k záverečnej siréne v rohu klziska Veli-Matti Savinainen.

49:00 min

Kanaďania pôsobia teraz poriadne zaskočeným dojmom. Teuvo Teräväinen získal puk pri pravom mantineli a pokúsil sa zaskočiť Darcyho Kuempera, ten si však túto situáciu postrážil.

48:49 min

O ďalší strelecký pokus smerom na Darcyho Kuempera sa postaral mladý obranca Miro Heiskanen, ktorý poslal puk do lapačky kanadského gólmana. Pokračovať budeme po ďalšej reklamnej prestávke.

48:44 min

Keď to nejde, tak to nejde. Janne Pesonen len nahodil puk za kanadskú bránku a odišiel striedať, Joel Edmundson však priestor na ľadovej ploche využil len na zakázané uvoľnenie.

47:23 min

Fínom sa navyše naskytla príležitosť pritútoku 2 na 2, Pekka Jormakka však puk na Sakariho Manninena cez Aarona Ekblada nedostal.

46:45 min

Kanadskí hokejisti sa po dvoch inkasovaných góloch síce snažia nejakým spôsobom zareagovať, stále je to však bez nejakého prekvapivého momentu, ktorým by zaskočili defenzívu Suomi.

45:27 min

Fínsko dalo gól!
Čo sa to dnes deje s kanadskou defenzívou? Sebastian Aho sa po vhadzovaní v stredovom kruhu vydal po ľavej strane späť do útočného pásma, obtočil sa okolo Darnella Nursea, odovzdal puk TEUVOVI TERÄVÄINENOVI, ktorý prekonal nekoncentrovaného Kuempera! Asistencie: Aho, Kivistö.

45:17 min

Fínsko dalo gól!
Darcy Kuemper sa vydal ďaleko zo svojej bránky po nahodený puk, následne stratil stabilitu a EELI TOLVANEN už nemal problém poslať puk do úplne opustenej bránky! Bez asistencie.

45:07 min

Marc-Édouard Vlasic nahodil puk na Harriho Säteriho, ten ho radšej kryje vo svojej lapačke pred dobiedzajúcim Anthonym Beauvillierom.

44:19 min

Marko Anttila vyvážal v závere oslabenia puk z vlastnej obrannej tretiny a napriek tomu, že ho na polovici klziska stratil, Kanaďania to využiť nedokázali.

43:34 min

Ryan O'Reilly sa teraz ocitol vo veľmi dobrej pozícii na pravej žŕdke pred Harrim Säterim, ten však vytiahol skvelý zákrok vyrážačkou.

42:27 min

Veľmi kuriózny moment. Rozhodcovia vylučujú Pekku Jormakku za súboj s Ryanom O'Reillym za držanie, v prvom momente to však vyzeralo, že išlo o vysokú hokejku. Tou však do tváre trafil svojho spoluhráča Darnell Nurse.

42:00 min

Ville Pokka hľadal dlhou prihrávkou na útočnú modrú čiaru Eeliho Tolvanena, jeho prihrávka však bola veľmi nepresná a Fíni sa tak previnili zakázaným uvoľnením.

41:40 min

Markusovi Nutivaarovi dalo veľa práce, aby od puku pri mantineli vo vlastnom obrannom pásme odstavil Ryana O'Reillyho, napokon sa mu to však podarilo.

41:00 min

Sebastian Aho trafil svojou delovkou do masky Darcyho Kuempera, rozhodcovia pre istotu prerušujú hru.

40:42 min

Aaron Ekblad sa po návrate na ľad dostal do súboja s Veli-Mattim Savinainenom, fínsky útočník bol v rohu klziska úspešnejší.

40:01 min

So začiatkom tretej tretiny sa zároveň končí presilová hra Fínska pri vylúčení Aarona Ekblada, kanadský obranca sa vracia na ľadovú plochu.

40:01 min

Začala sa tretia tretina.

Druhá tretina tohto stretnutia mala opäť mimoriadne zaujímavý priebeh, avšak gól na jednej či druhej strane sme tentokrát nevideli. Fínski hokejisti mali síce o niečo väčšie problémy s hrou vo vlastnom obrannom pásme ako v prvej dvadsaťminútovke, avšak stále držia priebežné vedenie 3:1 a už len posledných 20 minút hry ich delí od dôležitého víťazstva.

40:00 min

Druhá tretina sa skončila.

39:37 min

Mikael Granlund prihrával krížom cez pásmo na Mikka Rantanena, jeho úmysel však vystihol Jean-Gabriel Pageau.

39:08 min

Tentokrát sa kombináciu nepodarilo v útočnom pásme založiť Jannemu Pesonenovi, Fíni striedajú na posledné desiatky sekúnd druhej tretiny.

38:29 min

Pekka Jormaka odovzdal puk Eelimu Tolvanenovi, mladučký útočník však Fínov svojou zadovkou vyhnal až za vlastného brankára.

38:01 min

Tentokrát sa už vylučovať bude. Aaronovi Ekbladovi praskli nervy, po inkasovanom hite podrazil Veli-Mattiho Savinainena a po následných protestoch môže byť ešte rád, že neinkasoval aj osobný trest.

37:10 min

Sebastian Aho nakopol svoje motory, prenikol po pravom krídle a v jasnej gólovej príležitosti ho zastavil Joel Edmundson. Najskôr to vyzeralo, že si Fíni zahrajú presilovú hru, počas reklamnej prestávky však rozhodcovia Edmundsonovo vylúčenie zrušili.

36:17 min

Connor McDavid zaviezol puk do útočného pásma, prihral pod seba obranocvi Ryanovi Murrayovi, ten však mieril veľmi nepresne.

35:35 min

Fínska defenzíva teraz zvládla aj kobminácie štvrtého kanaddského útoku, keď nepustila do streleckej príležitosti napríklad ani Jeana-Gabriela Pageaua.

34:35 min

Kanaďania túto presilovú hru nevyužili, pokračujú však v náznakoch tlaku v útočnom pásme. Fíni sa zatiaľ hrdinsky bránia.

33:53 min

Connor McDavid kombinoval s Ryanom Nugentom-Hopkinsom, druhý menovaný trafil len bočnú sieť bránky Harriho Säteriho.

33:03 min

Colton Parayko najskôr spravil na útočnej modrej čiare zbytočnú chybu, následne ju však fantastickým obranným zákrokom proti Sebastianovi Ahovi napravil.

32:35 min

V závere fínskej presilovej hry Kanaďania vyviezli puk do útočného pásma, kde sa v dvoch dobrých pozíciách ocitol Ryan Nugent-Hopkins, ktorý si napokon vypýtal aj faul od Sakariho Manninena.

32:20 min

Puk opäť končí na ochrannej sieti, podľa názoru rozhodcu to bolo po zásahu Eeliho Tolvanena, opakované zábery však ukázali, že arbitri v tomto prípade odpustili vylúčenie kanadskému tímu.

31:40 min

Mikko Rantanen nabil Veli-Mattimu Savinainenovi, jeho projektil bol zblokovaný a skončil len na ochrannej sieti. Vhadzovať sa však bude pred Darcym Kuemperom.

31:00 min

Mikael Granlund ukázal veľký prehľad v hre, keď dobre videl nikým nekrytého Sebastiana Aha na vrchole pravého kruhu na vhadzovanie, Aho sa do jeho puku oprel z celej sily, Darcy Kuemper vyráža.

30:33 min

Kanďania pokračujú vo svojom mimoriadne nedisciplinovanom výkone, keď dnes už po druhýkrát odchádza na trestnú lavicu Anthony Beauvillier. V tomto prípade je to za sekanie. Fíni si môžu taktiku na túto presilovú hru dohodnúť počas reklamnej prestávky.

29:41 min

Kanaďania sa nadychujú v polovici stretnutia k tlaku, Colton Parayko nahadzoval puk pred bránkovisko, kde ho tečoval Jaden Schwartz, puk končí tesne mimo bránky.

29:02 min

Markusovi Nutivaarovi toto striedanie vôbec nevyšlo, keď tentokrát dokonca pri rozohrávke spoza vlastnej bránky trafil len konštrukciu vlastnej bránky, z následneho tlaku končí puk na ochrannej sieti, vhadzovať sa bude v obrannom pásme Fínska.

28:09 min

Markus Nutivaara zaváhal pri vyvážaní puku z vlastnej obrannej tretiny, Brayden Schenn mu ho zobral, prihral Ryanovi Nugentovi-Hopkinsovi, Harri Säteri aj so šťastím chytá.

27:49 min

O niekoľko sekúnd neskôr sa z opačnej strany do puku oprel aj Teuvo Teräväinen, Kuemper opäť puk vyráža.

27:13 min

Fínskym hokejistom opäť pomerne dlho trvalo, kým sa dostali do útočného pásma. Potom však prišla prihrávka od Mikka Rantanena na Veli-Mattiho Savinainena, Darcy Kuemper predviedol kvalitný zákrok vyrážačkou.

26:29 min

Janne Pesonen si v rohu klziska za bránkou Darcyho Kuempera dobre prikryl puk proti Tysonovi Jostovi, ktorý ho trochu zbytočne podrazil a daroval tak súperovi ďalšiu presilovú hru v tomto zápase. Tá však bude nasledovať po ďalšej reklamnej prestávke.

25:44 min

Connor McDavid opäť manévroval s pukom v útočnom pásme, Sebastian Aho s Veli-Mattim Savinainenom ho však vytlačili až do stredného pásma.

25:01 min

Ďalšiu kombináciu hráčov s javorovým listom na hrudi zakončil delovkou obranca Aaron Ekblad, svojho klubového spoluhráča Harriho Säteriho však neprekvapil.

24:17 min

To bola šanca! Pred Connorom McDavidom zívala prázdna bránka, no Miro Heiskanen predviedol neuveriteľný obranný zákrok, keď v poslednej chvíli obetavo strčil do strely kapitána Kanady svoju hokejku!

23:18 min

Prichádza však ideálna príležitosť pre Kanaďanov v úvode druhej tretiny streliť kontaktný gól, keď za hákovanie musí na trestnú lavicu odísť Sakari Manninen.

22:48 min

Kanaďania síce teraz trávili dlhý časový úsek v útočnom pásme a bolo tam aj niekoľko streleckých pokusov, avšak ani tentokrát z toho nebolo nič nebezpečné pre Harriho Säteriho.

21:50 min

Na opačnej strane sa teraz pokúšal zaútočiť produktívny fínsky druhý útok, Veli-Matti Savinainen so Sebastianom Ahom sa však vystavili postaveniu mimo hry.

21:33 min

Pokračuje veľmi pozorný výkon v defenzíve v podaní Fínov, ktorí zatiaľ veľmi dobre vytláčajú kanadských hokejistov do rohov klziska, odkiaľ sa góly nedávajú.

20:18 min

Už po pár sekundách druhej tretiny sa po pravom krídle rozbiehal Mikko Rantanen, avšak po prejazde útočnou modrou čiarou stratil stabilitu.

20:01 min

Začala sa druhá tretina.

Fantastické hokejové predstavenie si pre divákov na dnešný večer pripravili tímy Kanady a Fínska. Už v prvej tretine sme videli niekoľko presilových hier, štyri góly, striedanie brankárov, veľké množstvo ďalších vyložených príležitostí na skórovanie. Rozhodne spokojnejší môžu zatiaľ byť fínski hokejisti, ktorí nad svojim súperom vyhrávajú po 20 minútach 3:1, keď sa do listiny strelcov zapísal dvakrát Mikko Rantanen a raz aj Janne Pesonen. Doposiaľ jediný presný zásah Kanaďanov zaznamenal Jean-Gabriel Pageau. Tešme sa na to, čo nám oba tímy predvedú v druhej tretine!

20:00 min

Prvá tretina sa skončila.

19:05 min

Parádny hokej v závere prvej tretiny pokračuje, Veli-Matti Savinainen posielal pred Darcyho Kuempera ideálnu ponuku na teč pre Markusa Nutivaaru, no kanadský gólman dokázal zasiahnuť svojím betónom!

18:47 min

O niekoľko sekúnd neskôr mohol už fínsky gólman inkasovať, keď z ostrého uhla posielal na jeho bránku nebezpečný puk Ryan Nugent-Hopkins.

18:15 min

Ďalšiu zaujímavú príležitosť si vypracoval vďaka svojiím šikovným rukám Connor McDavid, avšak tentokrát sa napokon do súboja s Harrim Säterim ani nedostal.

17:58 min

Séria vylúťení pokračuje, keď tentokrát odchádzajú na trestnú lavicu za vzájomný konflikt klasifikovaný ako hrubosť Darnell Nurse a Marko Anttila.

17:13 min

Nádherný hokejový moment! Najskôr sa pred Kuemperom v zaujímavej príležitosti nepresadil Eeli Tolvanen, následne sa k puku dostal Connor McDavid, nakopol svoje motory tak, že fínski obrancovia sa za ním mohli len obzrieť, Harri Säteri však puk z jeho hokejky za svoj chrbát dobrým zákrokom betónmi nepustil!

16:35 min

Tri inkasované góly z ôsmich striel na bránku znamenajú, že účasť Curtisa McElhinneyho v tomto zápase trvala len necelých 17 minút. Kanadský gólman už prepúšťa miesto Darcymu Kuemperovi.

16:35 min

Fínsko dalo gól!
Tak toto je skutočne šokujúci priebeh prvej tretiny. Fínski hokejisti sa dlho nevedeli usadiť v útočnom pásme, mali trochu problém aj s kombináciou, napokon sa im to však podarilo, puk sa dostal na úroveň bránkovej čiary k MIKKOVI RANTANENOVI, ktorý využil aj pád kanadského brankára McElhinneyho a dostal puk za jeho chrbát! Asistencie: Granlund, Teräväinen.

15:39 min

No tak Kanaďania posledné momenty trochu nezvládajú. Svojmu súperovi totiž darujú ďalšiu presilovú hru, keď si na trestnú lavicu odišiel pred poslednou reklamnou prestávkou v prvej tretine sadnúť Anthony Beauvillier za podrazenie.

15:07 min

Po tak trochu platonickom tlaku Kanaďanov v útočnom pásme sa fínskym hokejistom naskytla príležitosť prečíslenia 4 na 2, Mikko Rantanen však celú akciu pokazil zbytočným váhaním s prihrávkou.

14:17 min

Ryan Nugent-Hopkins sa z rohu klziska natlačil až do bránkoviska, Harriho Säteriho však nedonútil ani len prerušiť hru.

13:48 min

Fínsko dalo gól!
Eeli Tolvanen vrátil puk na modrú čiaru Markusovi Nutivaarovi, ktorého ponuku na teč ideálne využil skúsený JANNE PESONEN. Curtis McElhinney bol absolútne bezmocný. Asistencie: Nutivaara, Tolvanen.

12:53 min

Ďalšia strela z fínskych hokejok bola tentokrát zblokovaná až na ochrannú sieť, vhadzovať sa bude po ľavej ruke kanadského brankára.

12:09 min

V podstate takmer okamžite po vyhratom vhadzovaní Fínov zostal úplne sám pred kanadskou bránkou Veli-Matti Savinainen, puk si však nedokázal spracovať tak, aby ohrozil Curtisa McElhinneyho.

11:58 min

Z aktivity fínskeho tímu vznikla zaslúžená presilová hra, keď sa nedovoleným bránením previnil Joshua Bailey, ktorý si odchádza sadnúť na trestnú lavicu. Presilová hra Fínov príde po druhej reklamnej prestávke tohto zápasu.

11:42 min

Nedostriedaná fínska druhá formácia založila zaujímavú kombináciu, po ktorej sa v nádejnej príležitosti pred Curtisom McElhinneym ocitol obranca Miika Koivisto, no bol už až príliš blízko pri kanadskom gólmanovi.

10:55 min

Kanada dala gól!
Kanaďania dosiahli tak potrebný vyrovnávajúci gól, keď najskôr Janne Pesonen nedokázal vyviezť puk z vlastného obranného pásma, následne dokonca zaclonil výhľad vlastnému brankárovi, čo na gólovú strelu využil JEAN-GABRIEL PAGEAU. Asistencia: Horvat.

09:38 min

Anthony Beauvillier zaviezol puk do útočného pásma, kde však dokázali Fíni svojich súperov vytlačiť z nebezpečných pozícií len do rohu klziska.

08:50 min

Fínsko dalo gól!
Fínski hokejisti sa dostávajú do vedenia, a treba povedať, že to bola veľmi kuriózna situácia. MIKKO RANTANEN sa najskôr za bránkou zbavil Marca-Édouarda Vlasica, následne nahodil puk z rohu klziska pred bránku, kde ho za chrbát vlastného brankára nešťastne tečoval Braden Schenn. Bez asistencie.

07:46 min

Dobrú prácu Pekku Jormakku sa snažil využiť Teuvo Teräväinen, Curtis McElhinney si však svoju ľavú žŕdku postrážil, následne kryl aj nahodenie od Sebastiana Aha.

07:00 min

Fíni stratili puk v útočnom pásme, Kanaďania si však pri prechode do toho svojho útočného pásma nerozumeli, keď Jaden Schwartz prenechával puk za sebou pre Connora McDavida ešte pred modrou čiarou, a tak vystavil sám seba do postavenia mimo hry.

06:32 min

Presilová hra Fínov je už síce minulosťou, tlak Suomi však pokračuje. Puk pred McElhinneyho nahadzoval Ville Pokka, vynikajúci teč predviedol Mikael Granlund, kanadský gólman ale reflexívne sklepol svoje betóny! Pokračovať budeme po prvej reklamnej prestávke tohto stretnutia.

06:02 min

Obrovský závar pred Curtisom McElhinney, keď pálil napríklad Kasperi Kapanen či Eeli Tolvanen, neujali sa ani niekoľkonásobné dorážky pred kanadskou bránkou!

05:16 min

Fínski hokejisti zvolili zaujímavú taktiku do tejto presilovej hry, keď Lauri Marjamäki poslal na ľad až päticu útočníkov. Tí však musia svoju Ďalšiu akciu začať až spoza vlastného brankára.

04:26 min

Svoju prvú presilovú hru v zápase si zahrajú aj Fíni, keď Joel Edmundson zahákoval aktívneho Pekku Jormakku.

04:14 min

Tak zatiaľ je to parádne ofenzévne predstavenie! Ryan Nugent-Hopkins si vymenil puk s Connorom McDavidom a vyprášil betóny Harriho Säteriho.

03:50 min

Sebastian Aho najskôr zbytočne váhal s prihrávkou na Veli-Mattiho Savinainena, následne sa hra otočila na opačnú stranu, kde sa cez fínskeho obrancu pretlačil aj v páde k strele Connor McDavid, no Harri Säteri sklepol svoje betóny.

02:52 min

Okrem nebezpečnej strely Baileyho si Kanaďania nevypracovali žiadnu väčšiu streleckú príležitosť v prvej presilovej hre zápasu, pokračujeme v rovnovážnom počte hráčov na oboch stranách.

02:06 min

Strela Aarona Ekblada ešte na Harriho Säteriho neprešla, no z následnej dorážky pálil veľmi nepríjemne Josh Bailey.

01:12 min

O prvú strelu v zápase sa postaral Ryan Nugent-Hopkins, jeho pokus z náprahu z ľavej strany však bol tečovaný až na ochrannú sieť.

00:52 min

Tak toto nie je vôbec ideálny štart pre Fínov. Markus Nutivaara vyhodil puk z vlastnej obrannej tretiny len na tribúny a hneď na konci úvodnej minúty tak daruje Kanaďanom presilovú hru.

00:01 min

Stretnutie sa práve začalo.

Úvodné zostavy:

Kanada: McElhinney (Kuemper) – Ekblad, Vlasic, Edmundson, Parayko, Pulock, R. Murray, Nurse – Schwartz, Nugent-Hopkins, McDavid (C) – B. Schenn (A), Jo. Bailey, R. O'Reilly (A) – Pageau, Dubois, Horvat – Eberle, Barzal, Jost – Beauvillier.

Fínsko: Säteri (Husso) – Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Kapanen, Mikael Granlund (C), Rantanen (A) – Savinainen, Aho (A), T. Teräväinen – Manninen, Jormakka, Tolvanen – Anttila, Mäenalanen, Pesonen – Palola.

Rozhodca: Mark Lemelin (AUT), Konstantin Olenin (RUS) – Dmitri Golyak (BLR), Peter Šefčík (SVK).

Vážení fanúšikovia!

Sobotný večer patrí na majstrovstvách sveta v hokeji jednému zo šlágrov základných skupín. V Herningu si to medzi sebou rozdajú Kanada a Fínsko. Stretnutie sa začína o 20:15.

KANADA

Kanadskí hokejisti zatiaľ prechádzajú turnajom podľa očakávania pomerne s prehľadom. Ich jediné zaváhanie prišlo hneď pri úvodnom stretnutí, keď podľahli veľkému rivalovi zo Spojených štátov amerických 4:5 po samostatných nájazdov. Následne však v doslova tréningovom tempe a „suchom tričku“ uštedrili poriadnu lekciu hokejistom Južnej Kórey debutujúcim medzi absolútnou hokejovou elitou v podobe výsledku 10:0. Rozbehnuté javorové listy nedokázala zastaviť ani motivovaná domáca reprezentácia, pre ktorú bol debakel 7:1 tak trochu krutý. Naposledy sa zverenci trénera Billa Petersa predstavili vo štvrtok proti Nórsku. Bolo z toho galapredstavenie dvojice Connor McDavid – Bo Horvat, ktorá sa postarala o všetkých päť presných zásahov svojho tímu, pričom prvý menovaný kapitán zaznamenal doposiaľ jediný hetrik tohto šampionátu. McDavid je aj naproduktívnejším hráčom svojho tímu s 10 kanadskými bodmi za 4 góly a 6 asistencií. Kanada pri svojich doterajších výkonoch a výsledkoch rozhodne nemôže chýbať na čele viacerých tímových štatistík. Javorové listy majú skvelú úspešnosť streľby a hoci v presilových hrách je ešte priestor na zlepšienie, tak naopak, v početnej nevýhode je Kanada spoločne s Ruskom a Slovenskom jediným tímom, ktorý ešte v takejto hernej situácii ešte neinkasoval.

FÍNSKO

Fínski hokejisti predvádzajú zatiaľ v Dánsku podobne suverénne výkony, na rozdiel od svojho najbližšieho súpera sa však už nevyhli aj jednému zaváhaniu. Prvý zápas na šampionáte vyšiel Fínom výborne, keď prevalcovali Južnú Kóreu výsledkom 8:1. Nasledoval triumf s totožným výsledkom aj nad trápiacim sa Lotyšskom, na ktorý Suomi nadviazali debaklom 7:0 na konto škandinávskeho rivala Nórska. V stredu sa však proti usporiadateľskej krajine Dánsku fínsky stroj akoby zadrhol a bola z toho porážka v podobe výsledku 2:3. Absolútnymi vládcami kanadského bodovania v doterajšom priebehu šampionátu je fínske duo mladíkov Sebastian Aho – Teuvo Teravainen, ktoré dohromady v štyroch stretnutiach nazbieralo už 23 kanadských bodov. Doterajšie fínske počínanie si na turnaji sa muselo odraziť aj v tímových štatistikách. Tím trénera Lauriho Marjamäkiho sa môže pochváliť vynikajúcou úspešnosťou streľby, presilových hier a veľmi slušnými oslabeniami.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:15.

Autor: mtr
Video
Diskusia