Bronz získali Američania, hokejisti Kanady sklamali a idú domov bez medaily

KODAŇ - Súboj sklamaných. Tak sa dá najvýstižnejšie popísať zápas o 3. miesto. Na hokejových MS 2018 sa v ňom stretli zámorské tímy USA a Kanada. Američania dostali v semifinále poriadny výprask od Švédov, s ktorými prehrali zahanbujúco 0:6. Kanada zasa šokujúco podľahla Švajčiarsku 2:3. Väčšiu motiváciu nakoniec našli hokejisti USA, ktorí zdolali Kanadu 4:1 a získali prvý cenný kov od roku 2015, keď skončili taktiež tretí.

FOTO Poriadne horúce MS: Hokejový šampionát si užívajú aj TIETO sexi striptérky!

V nedeľňajšom popoludňajšom súboji o konečné 3. miesto v kodanskej Royal Arene prehrali reprezentanti "krajiny javorového listu" 1:3. Kanaďania nezískali štvrtú medailu z MS po sebe, predtým v Prahe 2015 a Moskve 2016 mali zlato, pred rokom v Kolíne nad Rýnom striebro. Američania prerušili sériu bez kovu, dosiaľ naposledy predtým v Prahe 2015 brali bronz, následne dvakrát zostali bez medaily. Duel o 3. miesto mal aj slovenskú stopu, viedol ho hlavný rozhodca Jozef Kubuš.

Začiatok online prenosu:
20. 05. 2018, 15:45

USA 4 : 1 CAN

0:0, 1:1, 3:0
Royal Arena, Kodaň

Štatistiky:

Góly a asistencie: 27. Kreider (DeBrincat, D. Larkin), 54. Bonino (P. Kane), 58. Lee (McAvoy), 59. Kreider – 39. Vlasic (Horvat, Turris). Rozhodca: Kaukokari (FIN), Kubuš (SVK) – Lhotský (CZE), Suominen (FIN). Diváci: 12111.

Súpiska USA:

Kinkaid (Darling) – Martinez, McAvoy, Butcher, C. Murphy (A), Pionk, Jensen, Hughes – DeBrincat, White, P. Kane (C) – J. Gaudreau, Bonino, Atkinson – Kreider, D. Larkin (A), Lee – Milano, Coleman, D. Ryan – T. Thompson.

Súpiska CAN:

McElhinney (Kuemper) – Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, R. Murray, Nurse, Chabot – Nugent-Hopkins, McDavid (C), B. Schenn (A) – Beauvillier, Barzal, R. O'Reilly (A) – Horvat, Turris, Pageau – Jost, Jo. Bailey, Dubois – Eberle.

Obnoviť

Skončil sa dnešný zápas o tretie miesto na 82. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, v ktorom si sily merali reprezentácie USA a Kanady. Lepšie vyšiel Amerike, ktorá si tak po výhre v pomere 4:1 bude môcť na krk zavesiť tretí najcennejší kov šampionátu.

Najlepší hráči v dnešnom zápase:

v tíme USA: Chris Kreider
v tíme Kanady: Curtis McElhinney

Pre túto chvíľu vám ďakujem za pozornosť. Rozhodne nám ale ostaňte verní aj naďalej, už o 20:15 si priamo z Royal Areny priblížime finálový zápas medzi Švédskom a Švajčiarskom. Do tej doby sa s vami lúči Lukáš Pancurák.

Koniec zápasu.

59:10 min

Prebieha záverečná minúta. O päťdesiat sekúnd začnú Spojené štáty americké oslavovať zisk bronzových medailí.

58:18 min

USA dalo gól!
Už nemali javorové listy nad čím premýšľať, iná možnosť nebola. Každopádne, Amerika strieľa aj štvrtý gól, druhý do prázdnej bránky. Postaral sa o to CHRIS KREIDER.

58:01 min

Kanada sa pokúsi o vyrovnanie, aj keď prehráva o dva góly. Jej bránka je opäť prázdna.

57:45 min

USA dalo gól!
Je to spečatené. Bronz si z turnaja odvezie Amerika, všetko potvrdil gólom do prázdnej bránky ANDERS LEE. Asistencia: Charlie McAvoy.

57:28 min

Colton Parayko musí zbierať puk v strednom pásme, odkiaľ bude zakladať útočnú akciu. Kanada hrá už bez gólmana.

56:57 min

Obrovská šanca Kanady na vyrovnanie! Ocitol sa v nej pravdepodobne Ryan O'Reilly, avšak teraz stáli pri Američanoch všetci svätí. Puk totiž do ich siete neprepadol.

Vedeli ste?
Dánsko sa člení na celkovo päť regiónov. Z hľadiska počtu obyvateľov je najväčším z nich región Hovedstaden s hlavným mestom Kodaň. Podľa údajov z roku 2013 tu žije 1 736 889 obyvateľov. Z hľadiska rozlohy je najväčším regiónom Midtjylland s hlavným mestom Viborg. Má rozlohu 13 142 km².

56:40 min

Čas na vyrovnanie sa Kanade poriadne kráti, navyše sa javorové listy nedokážu dostať do šance. Obom celkom padne vhod reklamná prestávka, počas ktorej si rozdajú taktické pokyny.

55:13 min

Anders Lee sa dostal do samostatného úniku, v ktorom mohol americké víťazstvo spečatiť. Nepodarilo sa mu to, Curtis McElhinney totiž jeho strelu vyrazil.

54:30 min

Dnešné stretnutie sleduje priamo v Royal Arene 12 111 divákov. Do jej vypreadania chýbalo 379 lístkov.

53:21 min

USA dalo gól!
Tá nasledujúca už ale áno. Amerika sa dostáva po druhýkrát v zápase do vedenia. K vyrazenému puku sa dostal NICK BONINO, ktorý zakončoval prakticky do prázdnej bránky. Asistencia: Patrick Kane.

53:16 min

Will Butcher prenikol do pásma individuálne a puk posunul spoluhráčom. Následné zakončenie Curtisa McElhinneya neprekvapila, gólom sa táto situácia neskončila.

52:39 min

Joel Edmundson to nemyslel svojou kolmicou vôbec zle. Ak by bola o čosi slabšia, Kanada by sa dostala do veľkej šance. Za týchto okolností je z toho ale len zakázané uvoľnenie.

52:29 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Ryan O'Reilly – 2 min., nedovolené bránenie).

51:40 min

Kanaďania hrajú medzičasom s piatimi hráčmi. Na ľade sa však stále nedeje nič zaujímavé, Spojené štáty americké poslali puk jednoducho cez všetky čiary.

50:50 min

Vylúčenie v tíme USA (Anders Lee – 2 min., nedovolené bránenie).

50:46 min

Javorové listy sú navyše aktívne aj pred súperovou bránkou. Keith Kinkaid to preto musel riešiť najjednoduchším možným spôsobom a hru prerušiť.

50:11 min

A stále to platí. Do konca riadnej hracej doby už neostáva ani desať minút.

49:50 min

Oba celky striedajú počas hry, Kanade sa totiž podarilo puk jednoducho poslať cez všetky čiary. Amerika zatiaľ počas presilovky nestrieľala.

49:12 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Aaron Ekblad – 2 min., podrazenie).

48:20 min

Nick Jensen zakončoval od modrej čiary. Opäť šlo o zrazenú strelu, ktorých je v dnešnom zápase pomerne veľa. Čo je však horšie, hra opätovne poriadne stráca na svojom tempe.

47:32 min

Bolo to tesné, Nick Bonino však napokon z útočnej tretiny vykorčuľovať nestihol. Pískalo sa tak postavenie mimo hry v neprospech Spojených štátov amerických.

46:44 min

Colin White si puk nedokázal spracovať a sám si ho od seba odkopol. Následne odišiel americký hokejista na hráčsku lavicu. Na ľad tak budú musieť prísť čerstvé sily.

Vedeli ste?
Mesto Kodaň sa môže pochváliť veľkým množstvom parkov. Tie boli vytvorené po zániku mestských hradieb v roku 1894. Medzi najznámejšie parky patria Rosenborg have, Botanisk have či Orsteds parken.

46:06 min

Will Butcher to mal na strelu, puk si ale ešte potiahol do strány. Následne to skúsil príklepom, každopádne, jeho pokus cez kanadskú defenzívu neprešiel.

45:34 min

Anders Lee nevyslal vôbec ideálnu prihrávku, puk Američania zachytiť nedokázali. Na ich šťastie sa ale hra následne prerušila, vhadzovať sa bude v strednom pásme.

44:10 min

Žabka, ktorú vyslal Joel Edmundson pomedzi dvoch Američanov, bola síce odvážna, ale zároveň aj vydarená. Každopádne, Kanada sa po nej do šance nedostala.

43:44 min

Hra sa dlhší čas neprerušovala, teraz sa zasa prerušuje až príliš často. Aaron Ekblad posúval puk spoluráčom, tí už ale v kombinácii pokračovať nemohli.

43:27 min

Anders Lee prehral v strednom pásme osobný súboj o puk, čo znamenalo menší kanadský tlak. Opäť ale platilo, že z neho neprišla žiadna gólová strela.

42:16 min

Thomas Chabot si chcel prebrať prihrávku spoza bránky. Ak by sa mu to podarilo, mal by dosť času, aby zamieril a prekonal Kinkaida. Puk mu ale popod čepeľ prepadol.

41:52 min

Ryan O'Reilly prekorčuľoval okolo puku, ktorý Kanada poslala do svojej útočnej tretiny. Prišli tam dve strely, tie boli ale mimoriadne nepresné.

41:01 min

Patrick Kane zakončil švihom, jeho puk zrazil Curtis McElhinney späť do hry. Americká reorezentácia nemala v pásme hráčov, dorážka z toho preto nebola.

40:43 min

Charlie McAvoy nahodil puk na zadný mantinel, kde sa k nemu Američania už nedostali. Kanada však tiež nekombinovala najpresnejšie, a tak sa v prvej minúte neudeje nič zaujímavé.

40:01 min

Začala sa tretia tretina.

Skončila sa druhá tretina zápasu medzi USA a Kanadou, počas ktorej skórovali oba celky raz. Po 40 minútach je tak stav stále nerozhodný – tentokrát už ale 1:1.

Druhá tretina sa začne približne o 17:22.

40:00 min

Druhá tretina sa skončila.

39:20 min

Thomas Chabot zdržal súpera pri mantineli, Američania sa tak v tejto chvíli do šance nedostali. Medzičasom začala plynúť posledná minúta druhej tretiny.

38:48 min

Curtis McElhinney puk podržal, vhadzovať sa preto bude pred jeho bránkou.

38:06 min

Kanada dala gól!
Na druhej strane sa ale javorovým listom podarilo vyrovnať. Po peknej kombinácii sa k puku dostal MARC-ÉDOUARD VLASIC, ktorý ešte spravil dva kroky a prekonal Kinkaida. Asistencie: Bo Horvat, Kyle Turris.

37:37 min

Kyle Turris stál pred kanadskou bránkou a dával pozor na amerických útočníkov. Curtis McElhinney mohol ostať pokojný, súper sa napokon k zakončeniu nedostal.

36:49 min

Connor McDavid posúval puk smerom k americkej bránke, tam ale nestál nik z Kanaďanov. Pokračujeme v nezáživnom hokeji, ktorý zápas o tretie miesto na majstrovstách sveta rozhodne nezdobí – práve naopak, škodí mu.

35:34 min

Darnell Nurse sa nechcel s rozohrávkou unáhliť, puk si preto stiahol k sebe a počkal na pohyb svojich spoluhráčov. Napriek tomu Kanaďania dobre nekombinovali.

34:38 min

Oba celky hrajú s piatimi mužmi. Nasleduje komerčná prestávka.

34:30 min

Američania si puk niekoľkokrát posunuli, napokon pálil od modrej čiary Alex DeBrincat. Jeho pokus bol ešte tečovaný, nanešťastie pre USA ale zamieril mimo troch žrdí.

33:59 min

Zrazený pokus končí v ochrannej sieti. Vhadzovať sa bude pred kanadskou bránkou.

33:20 min

Will Butcher posunul puk po modrej čiare. Strela z nej gólmanovi vypadla, čo chcel využiť Anders Lee. McElhinney bol ale dobre postavený pri žrdi a zmenu skóre nepripustil.

32:46 min

Alex DeBrincat sa pokúsal prekvapiť gólmana. Jeho pototové zakončenie spomedzi kruhov ale dokázal Curtis McElhinney udržať vo svojej moci.

32:31 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Anthony Beauvillier – 2 min., hrubosť).

31:42 min

Americká formácia na čele s Andersom Leeom teraz poriadne vystrašila Kanaďanov. Letelo tam viacero zaujímavých pukov, ani jeden z nich si cestu do siete napokon nenašiel.

30:42 min

Oba celky striedali, Mathew Barzal ale osobný súboj za bránkou nevypustil. To znamenalo veľkú šancu pre jeho spolurháčov, ktorí pálili z bezprostrednej blízkosti americkej svätyne. Keith Kinkaid svoj tím podržal.

29:50 min

Kanaďania sa usadili v pásme, nič tam ale nevymysleli. Napokon, puk si posúvali zväčša len popri mantineli.

28:55 min

Alex DeBrincat sa v útočnej tretine otáčal a hľadal puk. Našiel ho až na čepeliach Kanaďanov. Hra v ostatných momentoch výrazne stratila na svojom tempe.

27:55 min

Josh Bailey zaviezol puk po pravej strany do útočnej tretiny Kanady. Javorové listy tam ale nevymysleli nič zaujímavé. Práve naopak, rýchlo sa museli vrátiť pred McElhinneyho.

27:17 min

Američania teraz zahrali vysokou hokejkou, nedobrovoľne tak museli opustiť svoje útočné pásmo. USA ešte pred vhadzovaním prestriedajú.

Vedeli ste?
Dáni žijúci v menších mestách a dedinách sú známi aj svojou kultúrou dôvery. Vlastné domy a autá si tak zväčša nezamykajú, dôverujú totiž svojim susedom. Ľudia vo väčších mestách sú už obozretnejší.

26:53 min

Nasleduje komerčná prestávka.

26:40 min

USA dalo gól!
Amerika sa dostáva do vedenia 1:0. Connor McDavid teraz pred kanadskou bránkou poriadne zaváhal, čo využil CHRIS KREIDER. Ten si položil gólmana a puk poľahky zasunul do siete. Asistencie: Alex DeBrincat, Dylan Larkin.

26:05 min

Navyše sa Američania prezentovali zakázaným uvoľnením.

25:46 min

Po individálnej práci Johnnyho Gaudreaua sa síce ešte USA dostali do útočnej ttetiny, následne ale vyslali čitateľnú prihrávku. Tá dala Kanade možnosť puk vytesniť.

25:14 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Joel Edmundson – 2 min., hrubosť).

24:45 min

Ani táto presilová hra Američanov sa úspechom neskončila. Murray je už na ľadovej ploche, pokračujeme v hre piatich proti piatim.

24:07 min

Alex DeBrincat ešte dokázal zblokovať prvý pokus o kanadské vyhodenie, druhý už ale nie. Puk tak letí na opačnú strenu, kde sa ho pokúsi zachytiť Keith Kinkaid.

23:25 min

Obrovská šanca javorových listov. Tie počas vlastného oslabenia útočia, z čoho mohol ťažiť Connor Murphy. Dostal totiž prihrávku pred Kinkaida, kde bol nikým nepokrytý. Napriek tomu neskóroval.

23:01 min

Američania mali na útočnej modrej čiare veľké problémy, ich súperovi sa tak puk podarilo vyviezť a zakončiť. Keith Kinkaid si puk pritlačil o hruď a hru prerušil.

Vedeli ste?
Návštevníkom hlavného mesta Dánska nepochybne neunikne prítomnosť mestskej pevnosti. Jej pôvod siaha do 17. storočia. Pevnosť je dnes známa pod názvom Kastelet.

22:41 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Ryan Murray – 2 min., krosček).

22:30 min

Oba celky hrajú medzičasom s piatimi hráčmi.

21:27 min

Američania ale boli naďalej aktívni. Anders Lee tak mohol vyslať viacero striel z bezprostrednej blízkosti, kanadského gólmana sa mu ale prekonať nepodarilo.

20:18 min

Patrick Kane dostal puk do pásma a posunul ho spoluhráčovi. Ten to skúsil bekhendom, jeho zakončenie ale trafilo len hornú hranu plexiskla za bránkou Curtisa McElhinneya.

20:01 min

Začala sa druhá tretina.

Skončila sa prvá tretina zápasu o tretie miesto. Tá bola, podľa očakávaní, vyrovnaná, góly však nepriniesla. Po 20 minútach preto platí nerozhodný stav 0:0.

Pomer striel po 1. tretine: 11:6

Druhá tretina sa začne približne o 16:30.

20:00 min

Prvá tretina sa skončila.

19:59 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Connor McDavid – 2 min., podrazenie).

19:30 min

Záverečných tridsať sekúnd. Čakáme len na sirénu, ktorá pošle hráčov do šatní.

18:38 min

Hra stratila v ostatných minútach výrazne na svojom tempe, a tak sa zdá, že zostatok prvej tretiny už zaujímavejšie momenty neprinesie. Oba celky budú chcieť túto časť dohrať bez inkasovaného gólu.

18:01 min

Derek Ryan zaviezol puk do pásma a poslal ho na zadný mantinel. Američania potrebovali striedať, Kanada sa však opäť oslobodila. Už hrajú javorové listy v plnom počte.

16:54 min

V tejto presilovke sa zatiaľ USA nedarí. Teraz sa dopustili zakázaného uvoľnenia, po ktorom sa hra presťahuje pred Kinkaida.

16:26 min

Američania to teraz nevymysleli vôbe dobre. Prihrávku v strednom pásme pokazili, navyše nemali v obrannej tretine nikoho, kto by mohol riešiť prípadný brejk. Vykorčuľovať tak musel Keith Kinkaid, ktorý svoj tím hokejkou zachránil.

16:01 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Tyson Jost – 2 min., sekanie).

15:36 min

Cam Atkinson prihrával na ľavú stranu, po ktorej sa Američania dostali k strele. Curtis McElhinney mohol ostať pokojný, puk napokon k jeho bránke neprešiel.

14:56 min

To nebolo vôbec márne. Mathew Barzal bol dobre tiesnený a mal výrazné problémy dostať sa vôbec medzi kruhy. Barzal ale dokázal aj zakončiť po ľade, jeho puk tak musel riešiť Keith Kinkaid.

13:47 min

Brayden Schenn naháňal puk v strednom pásme. Kanada sa snaží hrať na brejkové situácie, faktom je, že tie jej zatiaľ nevychádzajú celkom podľa predstáv.

12:37 min

Bo Horvat si puk prilepil o čepeľ, obkorčuľoval americkú bránku a chcel prihrať. Absolútne mu ale tento záver nevyšiel, našiel totiž len dobre postavených Američanov.

Vedeli ste?
Dánsko sa rozprestiera na Jutskom polostrove a na ďalších 474 väčších i menších ostrovoch. Patria medzi ne napríklad Sjælland, Fyn, Lolland, Falster alebo Langeland. Obmýva ho Baltské a Severné more.

11:55 min

Nasleduje komerčná prestávka.

11:37 min

Medzičasom hrajú oba celky s piatimi mužmi.

10:59 min

Na opačnej strane sa mohla dostať do vedenia Amerika. Derek Ryan sa teraz dostal do samostatného úniku, v ktorom sa ešte snažil rozpohybovať si Curtisa McElhinneyho. Nepodarilo sa mu to, gólman včas zakročil.

10:27 min

Napriek tomu sa Kanada pred Kinkaida vrátila. Z bezprostrednej blízkosti to skúšali viacerí hráči, ani jeden ale puk do siete nedostal.

09:49 min

Kanaďania sa v úvode presilovky držali v pásme, po prvom zakončení ale hokejisti USA po mantineli poslali puk až k opačnej bránke.

09:25 min

Vylúčenie v tíme USA (Connor Murphy – 2 min., nedovolené bránenie).

09:05 min

Poriadne neprehľadná situácia nastala v strednom pásme, keď sa puk niekoľkokrát odrazil od hráčov oboch tímov. Anthony Beauvillier nevedel, kam sa otočiť, a tak sa napokon otočil zle.

08:04 min

Ryan Nugent-Hopkins vyslal do pásma zaujímavú žabku, ktorú sa snažil Keith Kinkaid zastaviť svojou hokejkou. Nepodarilo sa mu to podľa predstáv, javorové listy sa už ale následne do šance nedostali.

Vedeli ste?
Až šieste majstrovstvá sveta v histórii sa konali v roku 1932 Amerike, kde si domáci brúsili zuby na dobré umiestnenie. A aj ho dosiahli, keďže skončili na striebornej priečke. Zlato si odniesla už tradične Kanada, bronz sa ušiel tentokrát Nemecku. Nemci tak získali po striebre z roku 1930 svoju druhú medailu v histórii.

07:37 min

Nasleduje komerčná prestávka.

06:22 min

Veľké šance na oboch stranách. Marc-Édouard Vlasic najskôr využil telá pred Curtisom McElhinneyom a vystrelil, následne sa dostal do samostatného úniku Cam Atkinson. Puk mu ale ostal stáť, Atkinson tak prišiel o cenné sekundy. Následné zakončenie z otočky Keith Kinkaid zastavil.

05:29 min

Nenápadná strela smerovala medzi tri žrde, Keith Kinkaid preto musel puk vykopávať. Kanada sa už následne do tlaku nedostala.

04:45 min

Joel Edmundson si musel dať pri hre na zadnom manitneli pozor, napádal ho totiž americký korčuliar. Edmundson napokon celú situáciu zvládol a puk posunul spoluhráčom.

03:57 min

Aj v ďalšej minúte sme pokračovali v hre zo strany na stranu. Zbytočne sa neprerušuje, oba celky sa tak rozhodli striedať počas hry.

02:27 min

Neal Pionk rozohral, puk sa napokon dostal na útočnú modrú čiaru Ameriky. Kanaďania s tým rátali, rozostavili sa pred McElhineeyom a strelu zastavili.

01:49 min

V úvode hrajú oba celky opatrne, sledujeme kombinácie prevažne v stredovej zóne ľadovej plochy.

01:18 min

Dylan Larkin prekorčuľoval stredným pásmom, do krtorého napokon zamieril aj puk. Američan to mal ale na dlhú hokejku, a tak sa k puku nedostal.

00:38 min

Zápas sa začal. Thomas Chabot sa snažil Kanadu okamžite dostať do pásma, pri mantineli ale osobný súboj prehral. Na úvodnú útočnú akciu si tak ešte budeme musieť počkať.

00:01 min

Stretnutie sa práve začalo.

Úvodné zostavy:

USA: Kinkaid (Darling) – Martinez, McAvoy, Butcher, C. Murphy (A), Pionk, Jensen, Hughes – DeBrincat, White, P. Kane (C) – J. Gaudreau, Bonino, Atkinson – Kreider, D. Larkin (A), Lee – Milano, Coleman, D. Ryan – T. Thompson.

Kanada: McElhinney (Kuemper) – Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, R. Murray, Nurse, Chabot – Nugent-Hopkins, McDavid (C), B. Schenn (A) – Beauvillier, Barzal, R. O'Reilly (A) – Horvat, Turris, Pageau – Jost, Jo. Bailey, Dubois – Eberle.

Rozhodca: Kaukokari (FIN), Kubuš (SVK) – Lhotský (CZE), Suominen (FIN).

Vážení športoví priatelia, vítam vás pri priamom prenose z druhého najpodstatnejšieho zápasu 82. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji – zo zápasu, ktorý rozhodne o tom, kto si z turnaja odnesie bronz.

V zápase sa stretnú reprezentácie USA a Kanady. Jeho štart je naplánovaný na nedeľu o 15:45. My budeme opäť v dejisku diania, a tak sa môžete tešiť na podrobný textový prenos doplnený o obrazové spravodajstvo priamo z Kodane.


Hokejisti USA odohrali svoju B skupinu veľmi dobre. Napokon, získali v nej 16 bodov, a to za štyri vyhry v riadnom hracom čase a dve po predĺžení, respektíve samostatných nájazdoch. Americkí hokejisti prehrali len raz. Faktom je, že ich to stálo prvé miesto v tabuľke.

Amerika tak skončila po skupinovej fáze druhá, a to so skóre v pomere 39:16. Pri pohľade na detailnejšie štatistiky tak zistíme, že ide o tím, ktorý nastrieľal počas skupinovej fázy zo všetkých 16 účastníkov turnaja najviac gólov – o gól viac ako Fínsko.

Američania nezaváhali ani v štvrťfinálovom zápase, v ktorom vyzvali hokejistov Česka. Zápas sa odohral vo štvrtok v Herningu, kde náš západný sused napokon súperovi podľahol 2:3 a na turnaji tak skončil. Naopak, USA postupíli medzi štyri najlepšie tímy tohtoročných majstrovstiev sveta.

Zápasy Ameriky v skupinovej fáze:

Prvý zápas USA priniesol hneď zámorské derby – Američania totiž vyzvali hokejistov Kanady. A bolo sa na čo pozerať. Svedčí o tom napokon aj výsledok zápasu, ktorý 60 minút hry nerozhodlo. Nerozhodlo ho ani predĺženie, a tak prišli na rad samostatné nájazdy. V nich sa za Amrtiku presadil dvakrát Atkinson, ktorý tak strhol druhý bod na stanu USA.

USA – Kanada 5:4 sn
Góly a asistencie: 14. Lee (T. Thompson, DeBrincat), 21. D. Larkin (Kreider, Oesterle), 30. J. Gaudreau (P. Kane, Coleman), 44. D. Larkin (Kreider, Atkinson), rozh. náj. Atkinson – 1. Dubois (Horvat), 13. R. O'Reilly (Jo. Bailey), 38. Beauvillier (Ekblad, Barzal), 51. Parayko (McDavid)

V druhom americkom zápase malo byť všetko jasné, zámorskí hokejisti sa totiž stretli s domácim Dánskom. Tomu sa snaha uprieť rozhodne nedala, ale napokon mu to na víťazstvo nestačilo. Amerika po prvýkrát neinkasovala a zvíťazila pomerom 4:0.

Dánsko – USA 0:4
Góly a asistencie: 17. Butcher (J. Gaudreau), 23. Kreider (D. Ryan, Hughes), 30. Atkinson (Kreider, Jensen), 55. Jensen (Butcher, P. Kane)

Tretí zápas USA prniesol súboj s porazeným finalistom z nedávnych olympijských hier v Pjongčangu – s Nemeckom. Priniesol jasný priebeh a druhé čisté konto gólmana Kinkaida.

USA – Nemecko 3:0
Góly a asistencie: 31. P. Kane (J. Gaudreau, Atkinson), 33. D. Ryan (P. Kane, Hughes), 51. DeBrincat (P. Kane)

Američania si verili aj vo svojom štvrtom skupinovom vystúpení. Lenže sa trochu prerátali. Síce totiž zvíťazili, ale až po predĺžení, keď Lotyšov poriadne podcenili. Lotyšsku sa tak podarilo USA ukradnúť druhý bod na turnaji.

USA – Lotyšsko 3:2 pp
Góly a asistencie: 12. Kreider (DeBrincat, D. Larkin), 38. White (DeBrincat, P. Kane), 62. Atkinson – 18. Balinskis (Blugers, Rihards Bukarts), 24. Džerinš (Indrašis, Roberts Bukarts)

Nasledujúce stretnutie prinieslo najjednoznačnejšiu výhru Ameriky počas doterajšieho priebehu majstrovstiev sveta. Napokon, od zápasu s Južnou Kóreou sa nič iné ani neočakávalo. Kóre nad Amerikou vyhrávala 1:0, napokon jej podľahla 1:13.

USA – Južná Kórea 13:1
Góly a asistencie: 9. Lee (D. Larkin, J. Gaudreau), 13. P. Kane (J. Gaudreau), 14. McAvoy (P. Kane, J. Gaudreau), 20. McAvoy (Kreider, D. Larkin), 24. D. Ryan (Martinez), 28. Coleman (Martinez, White), 29. P. Kane (McAvoy), 33. Atkinson (P. Kane, McAvoy), 46. T. Thompson (Milano, Jensen), 47. Atkinson (P. Kane, McAvoy), 50. Pionk (Butcher), 52. D. Ryan (DeBrincat, Pionk), 59. Milano (DeBrincat, T. Thompson) – 6. Jin-Hui Ahn (Sang-uk Kim, Won-čon Kim)

Ani v ďalšom zápase sa ale strelci v americkom drese zahanbiť nenechali. Napokon, do siete Nórska nastrieľali dokopy deväť gólov, pričom ich sami inkasovali len tri. Do tabuľky si tak pripísali ďalšie tri body.

Nórsko – USA 3:9
Góly a asistencie: 27. K. Forsberg (Lindström), 47. K. A. Olimb (Bonsaksen, Holös), 48. M. Olimb (Bull, Lindström) – 9. P. Kane (McAvoy, Atkinson), 13. P. Kane (DeBrincat, Atkinson), 16. McAvoy (DeBrincat), 22. D. Larkin, 31. Martinez (D. Larkin), 37. Lee (D. Larkin, J. Gaudreau), 40. Atkinson (Jensen, P. Kane), 43. White (Bonino, C. Murphy), 58. Pionk (Bonino, Kreider)

Posledný zápas priniesol priamy súboj o prvé miesto v skupine B. A Američania naň rozhodne radi nespomínajú. Napokon, Fínskom sa nechali v tomto stretnutí doslova zahanbiť a podľahli mu jednoznačne 2:6.

Fínsko – USA 6:2
Góly a asistencie: 11. Aho (Savinainen), 18. Aho (Nutivaara), 38. Rantanen (Nutivaara, Mikael Granlund), 48. Anttila (Manninen), 54. Kapanen (Tolvanen, Savinainen), 57. Aho (Kivistö) – 52. P. Kane (McAvoy), 55. D. Ryan (P. Kane, Kreider)

USA vo štvrťfinále:

Štvrťfinále prinieslo tuhý boj medzi hokejistami Ameriky a Českej republiky. Aj keď naši západní susedia prehrávali už 0:2, dokázali vyrovnať a priblížiť sa tak vidine postupu medzi štyri najlepšie tímy turnaja. O všetkom ale rozhodol v 47. minúte tretím americkým gólom Kane. Následne sa už totiž skóre nemenilo.

USA – Česko 3:2
Góly a asistencie: 11. P. Kane (D. Ryan), 13. Atkinson (Bonino, J. Gaudreau), 47. P. Kane (D. Ryan) – 25. Řepík, 31. Nečas

USA v semifinále:

Američania odohrali semifinále so Švédskom, avšak je jasné, že tak si zápas rozhodne nepredstavovali. Prehrali totiž zahanbujúco 0:6 a nedobrovoľne sa tak vzdali možnosti hrať o titul majstra sveta.

Švédsko – USA 6:0
Góly a asistencie: 15. Arvidsson (J. de La Rose, F. Forsberg), 28. Pääjärvi (Backlund), 31. Hörnqvist (Backlund, J. Klingberg), 31. Janmark (Rakell), 52. Arvidsson (Zibanejad), 58. Kempe (Backlund)

Nominácia USA na majstrovstvá sveta:

Brankári: Scott Darling (Carolina Hurricanes, NHL), Keith Kinkaid (New Jersey Devils, NHL), Charlie Lindgren (Montreal Canadiens, NHL)

Obrancovia: Will Butcher (New Jersey Devils, NHL), Quinn Hughes (University of Michigan, NCAA), Nick Jensen (Detroit Red Wings, NHL), Alec Martinez (Los Angeles Kings, NHL), Connor Murphy, Jordan Oesterle (obaja Chicago Blackhawks, NHL), Neal Pionk (New York Rangers, NHL)

Útočníci: Sonny Milano, Cam Atkinson (obaja Columbus Blue Jackets, NHL), Brian Gibbons, Blake Coleman (obaja New Jersey Devils, NHL), Patrick Kane, Alex DeBrincat (obaja Chicago Blackhawks, NHL), Johnny Gaudreau (Calgary Flames, NHL), Chris Kreider (New York Rangers, NHL), Dylan Larkin (Detroit Red Wings, NHL), Anders Lee (New York Islanders, NHL), Derek Ryan (Carolina Hurricanes, NHL), Tage Thompson (St. Louis Blues, NHL), Colin White (Ottawa Senators, NHL)


Kanade skupinová fáza nevyšla. Napokon, pri jej reprezentácii nie sme zvyknutí na to, že skončí po skupinovej fáze na treťom mieste. Jedným dychom však musíme dodať, že Kanaďania zlé výkony rozhodne nepredvádzali, každopádne, skupina B bola tento rok mimoriadne vyrovnaná. Javorové listy síce vyhrali štyri zápasy po riadnej hracej dobe a jeden po predĺžení, ani to im ale na lepšie postavenie nestačilo .

Každopádne, Kanaďania majú na svojom konte 15 bodov, a teda len o jeden bod menej, ako prvé Fínsko a druhé Spojené štáty americké. Strelených gólov majú rovnako ako Rusko, a teda 32. V ukazovateli defenzívy je však Kanada o čosi horšia, inkasovala totiž 12 gólov.

Zápasy Kanady v skupinovej fáze:

V prvom zápase sa Kanada stretla s výberom Spojených štátov amerických. A zámorské derby prinieslo skutočne hokej, aký sme od neho mohli očakávať. Vyrovnaný zápas tak museli rozhodnúť až samostatné nájazdy, v ktorých sa rozhodlo o výhre Ameriky. Kanada totiž premenila len jeden nájazd zo šiestich.

USA – Kanada 5:4 sn
Góly a asistencie: 14. Lee (T. Thompson, DeBrincat), 21. D. Larkin (Kreider, Oesterle), 30. J. Gaudreau (P. Kane, Coleman), 44. D. Larkin (Kreider, Atkinson), rozh. náj. Atkinson – 1. Dubois (Horvat), 13. R. O'Reilly (Jo. Bailey), 38. Beauvillier (Ekblad, Barzal), 51. Parayko (McDavid)

V druhom zápase sa Kanade postavila Južná Kórea. Len málokto zrejme čakal, že tá javorové listy dokáže poraziť. Nedokázala. Inkasovala totiž desaťgólový debakel. Zaujímavosťou pritom je, že až šesť gólov Kanaďania nastrieľali počas druhej tretiny.

Južná Kórea – Kanada 0:10
Góly a asistencie: 9. Nugent-Hopkins (Schwartz, McDavid), 18. Jost (Eberle, Barzal), 22. Parayko (McDavid, Ekblad), 22. R. O'Reilly (Barzal), 23. Dubois (Edmundson, Pageau), 28. B. Schenn (Ekblad, Jo. Bailey), 37. Jost (Horvat, Dubois), 37. Edmundson (Barzal, Beauvillier), 45. McDavid (Dubois, Pulock), 49. Eberle (Edmundson, Jost)

Kanada nadviazala na skvelý výkon aj v treťom zápase, v ktorom sa stretla s výberom domáceho Dánska. Aj v tomto prípade platilo, že favorit v zápase nezaváhal a svojho súpera jednoznačne zdolal. Tentokrát už síce Kanada raz inkasovala, sama ale nastrieľala sedem gólov.

Kanada – Dánsko 7:1
Góly a asistencie: 9. Jo. Bailey (Barzal, B. Schenn), 12. Ekblad (McDavid, Schwartz), 25. Eberle (McDavid, Parayko), 27. R. O'Reilly (Jo. Bailey, B. Schenn), 28. Nugent-Hopkins, 47. Nugent-Hopkins (McDavid, Chabot), 59. Jost (Nurse, Barzal) – 52. Jensen Aabo (O. Lauridsen)

Tretí zápas Kanady znamenal súboj s ďalšou severskou krajinou, tentokrát to bolo Nórsko. Aj v tomto prípade platilo, že Kanada ani na sekundu nezaváhala a potvrdila úlohu favorita, keď svojho súpera zdolala jednoznačne 5:0.

Nórsko – Kanada 0:5
Góly a asistencie: 2. McDavid (Parayko, R. Murray), 13. Horvat (Pageau), 16. McDavid (Schwartz), 29. McDavid (Parayko, Nugent-Hopkins), 43. Horvat (Dubois)

Zaujímavým zápasom bol ten medzi Kanadou a Fínskom. Oba celky v ňom chceli vyhrať, a tak sa očakávalo mimoriadne vyrovnané stretnutie. Neplatilo to ale ani po prvej tretine, keď Fínsko viedlo 3:1. Pridalo k tomu ešte ďalšie dva góly, a tak si po výsledku 5:1 vzalo všetky tri body.

Kanada – Fínsko 1:5
Góly a asistencie: 11. Pageau (Horvat) – 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Mikael Granlund, T. Teräväinen), 46. Tolvanen, 46. T. Teräväinen (Aho, Kivistö)

Najprekvapivejším zápasom Kanady v rámci skupinovej fázy bol ale jednoznačne ten s Lotyšskom. Ak niekto čakal jednoznačnú dominanciu javorových listov, poriadne sa mýlil. V 60 minútach totiž padli len dva góly – po jednom na oboch stranách. Kanada musela o svojej výhre rozhodnúť až v predĺžení.

Kanada – Lotyšsko 2:1 pp
Góly a asistencie: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) – 42. Rubins (Roberts Bukarts, Blugers)

Kanaďania si chuť napravili v zápase so zdolaným finalistom z nedáchych olympijských hier – Nemeckom. V tom neinkasovali ani raz, sami skórovali trikrát a po výsledku 3:0 tak ukradli tri body pre seba.

Kanada – Nemecko 3:0
Góly a asistencie: 1. B. Schenn (McDavid, Nugent-Hopkins), 29. Nugent-Hopkins (McDavid, Ekblad), 50. Jost (Edmundson)

Kanada vo štvrťfinále:

Kanaďania majú za sebou dobrý vstup vo vyraďovacích bojov. Napokon, porazil víťaza A-skupiny a jedného z najväčších favoritov na celkové prvenstvo – Rusko. Aj keď sa ich víťazstvo nerodilo jednoducho, Rusi sa totiž dokázali vžey gólovo dotiahnuť, porazila Kanada svojho súpera pomerom 5:4 po predĺžení.

Rusko – Kanada 4:5 pp
Góly a asistencie: 33. A. Michejev (Anisimov, N. Zajcev), 38. Barabanov (Dadonov), 49. Andronov (N. Zajcev, Šošnikov), 55. Anisimov (Grigorenko, N. Zajcev) – 5. Parayko (McDavid, Eberle), 32. Nugent-Hopkins (McDavid, Parayko), 48. Schwartz (Turris), 53. Dubois (Jost), 65. R. O'Reilly (McDavid, Ekblad)

Kanada v semifinále:

Javorové listy sa netajili túžbou stať sa tento rok majstrom sveta. Ich smelé plány ale stroskotali na fantastickom Švajčiarsku, ktoré Kanadu v semifinále vyradilo. Zvíťazilo totiž 3:2 a odsunulo tak zámorských hráčov do boja o tretie miesto.

Kanada – Švajčiarsko 2:3
Góly a asistencie: 28. Horvat (Dubois, Pageau), 58. Parayko (McDavid, B. Schenn) – 19. Scherwey (Untersander, Kukan), 30. Hofmann (Fiala, Andrighetto), 45. Haas (Andrighetto, Diaz)

Nominácia Kanady na majstrovstvá sveta:

Brankári: Darcy Kuemper (Arizona Coyotes, NHL), Michael Di Pietro (Windsor Spitfires, OHL), Curtis McElhinney (Toronto Maple Leafs, NHL)

Obrancovia: Thomas Chabot (Ottawa Senators, NHL), Colton Parayko, Joel Edmundson (obaja St. Louis Blues, NHL), Aaron Ekblad (Florida Panthers, NHL), Darnell Nurse (Edmonton Oilers, NHL), Ryan Pulock (New York Islanders, NHL), Ryan Murray (Columbus Blue Jackets, NHL)

Útočníci: Mathew Barzal, Anthony Beauvillier, Jordan Eberle, Josh Bailey (všetci New York Islanders, NHL), Bo Horvat (Vancouver Canucks, NHL), Connor McDavid, Ryan Nugent-Hopkins (obaja Edmonton Oilers, NHL), Brayden Schenn, Jaden Schwartz (obaja St. Louis Blues, NHL), Ryan O'Reilly (Buffalo Sabres, NHL), Jean-Gabriel Pageau (Ottawa Senators, NHL), Pierre-Luc Dubois (Columbus Blue Jackets, NHL), Tyson Jost (Colorado Avalanche, NHL)


Royal Arena (Kodaň)

Skupina A tohtoročných majstrovstiev sveta sa odohrá v jednom z najmodernejších hokejových stánkov v Európe – Royal Arene. Hrať sa tu budú aj dva štvrťfinálové zápasy a kompletný program od semifinále až po finále.
Royal Arena sa nachádza v mestskej štvrti Ørestad dánskej Kodane. Hoci sa začala stavať už v roku 2013, oficiálne bola otvorená vo februári minulého roku. Zaujímavosťou pritom je, že prvou športovou udalosťou, ktorá halu oficiálne otvorila, boli minuloročné plavecké majstrovstvá Európy v krátkom bazéne.

Štadión tiež ponúkol niekoľko hudobných predstavení. V Royal Arene už koncertovali Metallica, Bruno Mars, Lady Gaga, The Weekend, Depeche Mode, Aerosmith, Katy Perry či Sam Smith.

Hala ponúka typický severský štýl, na ktorý sme pri škandinávskych krajinách zvyknutí. Veľké sklenené profily dopĺňajú priečne drevené rebrá. Fasáda tak pôsobí mohutným, zároveň však veľmi príjemným dojmom.

Okrem tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji bude hostiť Royal Arena aj budúcoročný svetový šampionát v hádzanej mužov.

Kapacita haly sa mení s typom podujatia. Zatiaľ čo počas hokejových zápasov sa do jej útrob zmestí 12 500 divákov, na hádzanú môže prísť 13 000 ľudí. Kapacita pre koncerty je určená na 16 000 miest. Cena štadióna sa zastavila na hodnote 134 miliónov eur.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:45.

Autor: geli
Video
Diskusia