Predčasné finále? Rusi si to už vo štvrťfinále rozdali s Kanadou, rozhodlo predĺženie!

KODAŇ - Kanadskí hokejisti postúpili do semifinále MS. Vo štvrtkovom dramatickom štvrťfinálovom dueli v Kodani zdolali Rusko 5:4 po predĺžení a štvrtý rok po sebe sa prebojovali medzi najlepšie kvarteto.

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Internet sa zabáva aj po vypadnutí Slovákov z MS: Schytali to za klobásky, v suchu neostal ani kapitán Danko!

Slovenské legendy zhodnotili naše vystúpenie na MS: Golonka to povedal jasne, kto sklamal Hossu?

FOTO Gitaristi, naháči, sexi krásky v krojoch: Slovenské fanúšičky si podmanili Kodaň

Začiatok online prenosu:
17. 05. 2018, 16:15

RUS 4 : 5 CAN

0:1, 2:1, 2:2 - 0:1
Royal Arena, Kodaň

Štatistiky:

Góly a asistencie: 33. A. Michejev (Anisimov, N. Zajcev), 38. Barabanov (Dadonov), 49. Andronov (N. Zajcev, Šošnikov), 55. Anisimov (Grigorenko, N. Zajcev) – 5. Parayko (McDavid, Eberle), 32. Nugent-Hopkins (McDavid, Parayko), 48. Schwartz (Turris), 53. Dubois (Jost), 65. R. O'Reilly (McDavid, Ekblad). Rozhodca: Lemelin (AUT), Rantala (FIN) – Oliver (USA), Sormunen (FIN). Diváci: 9017.

Súpiska RUS:

Šestorkin (Košečkin) – Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, N. Zajcev, J. Jakovlev, Bereglazov, Chafizullin – N. Gusev, Dacjuk (C), Kaprizov – Grigorenko, Anisimov, Bučnevič – Barabanov, Kablukov, Dadonov (A) – Šošnikov, Andronov (A), A. Michejev – Šalunov.

Súpiska CAN:

Kuemper (McElhinney) – Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, R. Murray, Nurse, Pulock – Schwartz, Turris, R. O'Reilly (A) – Nugent-Hopkins, McDavid (C), B. Schenn (A) – Jost, Dubois, Jo. Bailey – Horvat, Barzal, Pageau – Eberle.

Obnoviť

Skončilo sa dnešné štvrťfinálové stretnutie, v ktorom si sily merali Rusko a Kanada. Po výsledku 4:5 po predĺžení pokračujú do semifinále Kanaďania. Pre Rusov sa turnaj končí.

Najlepší hráči v dnešnom zápase:

v tíme Ruska: Pavel Dacjuk
v tíme Kanady: Ryan Nugent-Hopkins

Najlepší hráči Ruska na turnaji:

Sergej Andronov
Pavel Dacjuk
Vasilij Košečkin

S týmto konštatovaním sa s vami zatiaľ lúčim. Teším sa na vás opäť o 20:15, keď si spoločne priblížime druhé štvrťfinálové stretnutie v Kodani medzi Švédskom a Lotyšskom. Stretnutím vás sprevádzal Lukáš Pancurák.

Koniec zápasu.

64:57 min

Kanada dala gól!
Je rozhodnuté, druhým postupujúcim sa stáva Kanada! Rusi na tomto turnaji končia. O všetko sa postaral RYAN O'REILLY, ktorý puk šikovne umiestnil do Šestorkinovej siete. Asistencie: Connor McDavid, Aaron Ekblad.

64:18 min

Ryan Pulock síce netrafil puk ideálne, padajúci hráč ho ale ešte dokázal posunúť ku Šestorkinovi. Na gól to však nestačilo, Rusi sa teraz budú chcieť oslobodiť.

63:35 min

Oddychový čas Kanady.

63:35 min

Vylúčenie v tíme Rusko (Kirill Kaprizov – 2 min., sekanie).

62:44 min

Joel Edmundson neprebral puk ideálne, do šance sa tak mohli dostať Rusi. Tí to skúsili strelou švihom, ktorú Kuemper vykopol späť do hry.

61:27 min

V úvode predĺženia sú oba celky mimoriadne opatrné. Do šance sa ale ako prvá dostala Kanada, ktorá napálila puk z ľavej strany do hrude Igora Šestorkina.

60:01 min

Začalo sa predĺženie.

Gól už nepadol, 60 minút tak tento zápas nerozhodlo. Po krátkej prestávke sa preto dočkáme predĺženia. Ktorý z celkov sa stane po Spojených štátoch amerických druhým postupujúcim do semifinále?

60:00 min

Tretia tretina sa skončila.

59:26 min

Vladislav Gavrikov priklepával v obrannej tretine svojim spoluhráčom. Medzičasom začala plynúť posledná minúta riadnej hracej doby. Ak teraz niektorý z tímov inkasuje, pravdepodobne prehrá.

58:49 min

Brayden Schenn vybojoval v útočnom pásme pre Kanadu. Bol z toho menší tlak, ktorý ale ďalší gól do Šestorkinovej siete nepriniesol. Stav sa tak v tejto chvíli nemenil.

58:01 min

Dnešné stretnutie sleduje priamo v Royal Arene 9017 divákov.

57:45 min

Dacjuk puk zaviezol pred kanadskú bránku, akékoľvek ďalšie vzrušenie bolo ale zbytočné. Svätyňa strážená Darcym Kuemperom totiž opustila svoje pôvodné miesto.

57:08 min

Darcy Kuemper sa musí mať napriek tomu na pozore. Rusi puk zaviezli prakticky až pred bránkovisko, odkiaľ skúsili strieľať. Kanadský gólman svoju reprezentáciu podržal.

56:32 min

Kaprizovova rýchla prihrávka na ľavú stranu naštartovala útočné motory Rusov. Tie ale vyhasli pomerne rýchlo, po jednej strele sa už Kanada dokázala oslobodiť.

55:30 min

Kyle Turris puk nevidel, ten sa niekokoľkokrát odrazil od jeho tela. Našťastie pre Kanadu sa stihol Turris včas zorientovať a Rusi sa tak do šance nedostali.

54:34 min

Rusko dalo gól!
Tak sa na to pozrime. Tretia tretina nám prináša nielen nádherný hokej, ale aj množstvo gólov. O jeden sa teraz postaral ARŤOM ANISIMOV, ktorý opätovne vyrovnáva. 4:4. Asistencie: Michail Grigorenko, Nikita Zajcev.

54:13 min

Kanada je však aj naďalej aktívna, a tak sa zdá, že to budú mať Rusi čoraz ťažšie. Nepochybne im ale teraz padne vhod reklamná prestávka, počas ktorej si môžu rozdať taktické pokyny.

53:54 min

Rusi sú stiahnutí za vlastnou bránkou, kde teraz budú premýšľať, čo s pukom.

52:36 min

Kanada dala gól!
Ruská defenzíva si teraz zrejme vzala dovolenku. Prvá strela Šestorkinovi z lapačky vypadla, čo využil na okamžitú gólovú dorážku PIERRE-LUC DUBOIS. Tento gól ide jednoznačne na tričko obrany, ktorá gólmanovi absolútne nepomohla. Asistencia: Tyson Jost.

52:03 min

Rusi boli v postavení mimo hry. Vhadzovať sa bude v strednom pásme.

51:11 min

Na opačnej strane zakončoval od modrej čiary pravdepodobne Pavel Bučnevič. Jeho rana ešte Kuemperovi vypadla, čo znamenalo pre Kanadu výrazné komplikácie. Gól ale napokon nepadol.

50:50 min

Obrovský tlak Kanady, z ktorého ale gól nepadol. Opäť bol v šanci Mathew Barzal, ktorý sa teraz dostal do samostatného úniku. Fanstastický Igor Šestorkin teraz podržal svoju reprezentáciu.

50:28 min

Pro priťuknutí Bo Horvata si puk o čepeľ prilepil Mathew Barzal. Ten sa ocitol vo veľkej šanci, avšak na Šestorkina bol prikrátky.

49:50 min

Dráma tak pokračuje. A zdá sa, že bude pokračovať ešte dlho. Oba celky sú naštartované za víťazstvom, zamerať sa ale budú chcieť na pozorné bránenie.

48:44 min

Rusko dalo gól!
Dlho sa z vedenia Kanaďania netešili. Pred Kuemperom teraz stál jeden z ich hráčov, ktorý gólmanovi clonil. Jendoduché nahodenie od mantinelu tak skončilo až v sieti. Presadil sa SERGEJ ANDRONOV. Asistencie: Nikita Zajcev, Nikita Šošnikov.

48:17 min

Sergej Andronov prihrával do prehusteného priestoru, Rusi si preto puk radšej stiahli za vlastnú bránku. Kanada bude medzitým striedať.

47:11 min

Kanada dala gól!
A to ju teraz môže poriadne mrzieť. Na opačnej strane to totiž Kanada urobila jednoducho a opätovne sa ujala vedenia. Z medzikružia prepálil Šestorkina JADEN SCHWARTZ. Asistencia: Kyle Turris.

46:47 min

Na opačnej strane operovala Dacjukova formácia. Tá dokázala narobiť pred Darcym Kuemperom poriadny vietor, napokon sa al k zakončeniu nedostala.

45:57 min

Joel Edmundson strieľal od modrej, jeho zakončenie ale neprekvapilo nihoko. Okamžite preto zareagovala ruská defenzíva, ktorá puk zrazila do stredného pásma.

44:49 min

Tyson Jost si nakorčuľoval do útočnej tretiny a aj keď sa napokon k puku nedostal, mrzieť ho to nemuselo. Kanada totiž zakončovala z najvýhodnejšej možnej pozície. Strelu z pravej strany však Šestorkin zastavil.

43:20 min

Ryan Nugent-Hopkins sa ešte snažil prirhávku predĺžiť na modrú čiaru, kde už číhal Darnell Nurse. Napokon sa mu to ale nepodarilo, hra tak na malý moment stratila na svojom tempe.

42:34 min

Connor McDavid operoval pri mantineli. Rusi vyhodnotili túto situáciu ako nebezpečnú, preto puk odpálili. Celkom to ale neodhadli a dopustili sa zakázaného uvoľnenia.

42:15 min

V úvode tretej tretiny platí, že sa hrá obojstrannej mimoriadne opatrne. Ani jeden z celkov nechce inkasovať gól, ktorý by mohol rozhodnúť o jeho neúspechu.

41:07 min

Kaprizov puk v strednom pásme zachytiť nedokázal, smerom do útočnej tretiny sa tak mohla pobrať Kanada. Pred Šestorkinom jej ale chýbali korčuliari.

40:40 min

Začala sa tretia tretina zápasu medzi Ruskom a Kanadou. Diváci v Royal Arene budú nepochybne zveadaví, či sa počas nej ešte bude skóre meniť, alebo 60 minút o víťazovi nerozhodne.

40:01 min

Začala sa tretia tretina.

Skončila sa druhá tretina štvrťfinálového zápasu medzi Ruskom a Kanadou. Tá priniesla tri góly, dva na strane Rusov a jeden kanadský. Po štyridsiatich minútach je tak všetko otvorené, stav je 2:2.

Pomer striel po 2. tretine: 19:21

Tretia tretina sa začne približne o 17:54.

40:00 min

Druhá tretina sa skončila.

39:50 min

Pred prestávkou sa neudeje už nič podstatné.

39:19 min

Joel Edmundson sa teraz rozhodol páliť od modrej čiary. Čistý priestrel, avšak to len do momentu, keď puk narazil na telo pripraveného Igora Šestorkina. Dôležitý zákrok ruského gólmana.

38:40 min

Sergej Andronov puk pretlačil do útočnej tretiny, pri zadnom mantineli ale boli aktívnejší Kanaďania. Tí tak Rusko do šance tentokrát nepustili.

37:38 min

Rusko dalo gól!
Rusko najskôr dokázalo zahodiť nemožné, keď neskórovali jeho osamotení dvaja hráči pred Kuemperom. Následne ale ešte v pásme ostalo, čo využil na vyrovnávajúci presný zásah ALEXANDER BARABANOV. Asistencia: Jevgenij Dadonov.

36:08 min

Edmundson sa medzičasom vrátil na ľadovú plochu. Rusi sa nedostali absolútne k ničomu.

35:48 min

Ešte stále sa Rusi nedostali s pukom pred Kuempera. Výborne zvládnuté oslabenie v podaní Kanady.

35:08 min

Zatiaľ to ale ruskej reprezentácii nevychádza podľa predstáv. Práve naopak, zakročiť teraz musel Šestorkin, ktorý hru prerušil. Vhadzovať sa tak bude po jeho ľavici.

34:30 min

Kanaďania sa okamžite oslobodili. Rusko musí začínať od bránky Igora Šestorkina.

34:08 min

Vylúčenie v tíme Kanada (Joel Edmundson – 2 min., držanie).

33:58 min

Hra sa teraz prelievala zo strany na stranu, oba celky sa prezentovali nepresnosťami vo svojej kombinácii.

32:59 min

Rusko dalo gól!
Rusi zareagovali na tento gól výborne a sami skórovali. Všetko odštartovalo zakončenie, na ktoré Darcy Kuemper nevidel. Kanadský gólman bol následne vo veľkých problémoch, keď sa pred jeho bránkoviskom ocitlo viacero hráčov. Využil to ARŤOM MICHEJEV. Asistencie: Arťom Anisimov, Nikita Zajcev.

31:51 min

Kanada dala gól!
Kanaďania si puk v pásme niekoľkokrát posunuli. Napokon sa rozhodli strieľať z ľavej strany, Šestorkin na toto zakončenie zareagovať nedokázal. Skóroval RYAN NUGENT-HOPKINS, opäť však vyslal fantastickú prihrávku McDavid. Asistencie: Connor McDavid, Colton Parayko.

31:15 min

Rusi sa dokázali okamžite oslobodiť. Colton Parayko teraz musel korčuľovať až pred kanadskú bránku, čo stálo jeho spoluhráčov cenné sekundy.

30:47 min

Vylúčenie v tíme Rusko (Sergej Andronov – 2 min., podrazenie).

30:46 min

Jegor Jakovlev sa presúval pred bránkoviskom, kde si pohybom pýtal puk. Napokon ho nedostal. Navyše, Rusi budú hrať v početnej nevýhode.

30:00 min

Z riadnej hracej doby ubehla jej presná polovica. Kanada stále vedie o jeden gól, aj keď už nie je jednoznačne lepším celkom, ako tomu bolo počas úvodnej dvadsaťminútovky.

29:30 min

Nasleduje komerčná prestávka.

29:30 min

Vyzeralo to nádejne, na Arťoma Anisimova totiž smeroval medzi kruhy zaujímavý puk. Síce sa k nemu nedostal, Rusi si ale náledne vypracovali obrovský tlak. Puk lietal zo všetkých strán a Darcy Kuemper mohol byť rád, že v jeho sieti neskončil.

28:05 min

Je to priam nepochopiteľné, čo dnes Rusi v útočnom pásme predvádzajú. Opäť to bolo na strelu, avšak ani v tomto momente neprišla. Rusko dostane šancu na reparát, Kanada sa prezentovala zakázaným uvoľnením.

27:38 min

Josh Bailey poslal puk do stredu klziska, odkiaľ sa napokon Kanada dostala aj k zakončeniu. Nebolo to nič vážne, puk bol vytesnený na zadný mantinel.

26:47 min

Ryan Nugent-Hopkins vykreslil na ľadovej ploche niekoľko oblúkov. Zaujímavá individuálna snaha, želaný úspech ale nepriniesla. Kanadský hráč bol totiž dobre odzbrojený.

25:37 min

Connor McDavid Dacjuka o puk nepripravil, Rusi tak mohli pokračovať pred bránku svojho súpera. Dnes sú ale mimoriadne statickí, čo sa potvrdilo aj v tejto chvíli. Zbytočne sa nechali vytlačiť k mantinelu.

24:30 min

Až príliš okato to zahrali Rusi, konkrétne Kirill Kaprizov. Ten si myslel, že puk prejde cez celú šírku útočnej tretiny, poriadne sa ale mýlil. Kanada sa však následne prezentovala len zakázaným uvoľnením.

23:45 min

Kyle Turris nabral v strednom pásme rýchlosť, vzápätí ale musel rýchlo pribrzdiť. Jeho spoluhráči sa totiž dostali do problémov, keď si nedokázali presne prihrať.

22:57 min

Nikita Šošnikov odviedol skvelú prácu a puk súperovi vypichol. Rusi to ale následne zahrali nepochopiteľne, miesto strely volili prihrávku a sami sa tak pripravili o možnosť lepšie zakončiť.

22:34 min

Ryan Murray posúval puk po modrej čiare, strela z jej ľavej časti ale nemohla Igora Šestorkina v žiadnom prípade prekvapiť. Ruský gólman hru prerušil, vhadzovať sa bude po jeho pravici.

21:28 min

Ryan Pulock prebral prihrávku na pravej strane a posunul ju na útočnú modrú čiaru. Tam stáli Kanaďania v postavení mimo hry, a tak sa muselo prerušovať.

20:41 min

Druhá tretina sa začala. K puku sa dostali ako prví Kanaďania, Rusi ich oň ale pripravili a presunuli sa pred bránku. Darcy Kuemper mohol ostať pokojný, výraznejšie ho totiž súper neohrozil.

20:01 min

Začala sa druhá tretina.

Skončila sa prvá tretina zápasu medzi Ruskom a Kanadou. Javorové listy po 20 minútach hry vedú pomerom 1:0, keď sa desať sekúnd pred koncom kanadskej presilovej hry prezentoval gólovou ranou Parayko.

Pomer striel po 1. tretine: 4:12

Druhá tretina sa začne približne o 17:03.

20:00 min

Prvá tretina sa skončila.

19:27 min

Absolútne to teraz Rusom s kombináciou nevyšlo. Každý chcel hrať individuálne, preto sa Alexej Bereglazov ďalej ako za stredné pásmo s pukom nedostal.

18:12 min

Pavel Dacjuk sa ponáhľal do tretiny Kanady, kde chcel napádať rozohrávku svojho súpera. Nepodarilo sa mu to, kanadská defenzíva si s touto situáciou hravo poradila.

17:14 min

Puk prepadol do stredného pásma, odkiaľ ho chcel Joel Edmundson poslať čo najrýchlejšie pred Šestorkina. Svojich spoluhráčov však nahodením nájsť nedokázal.

16:36 min

Hra sa teraz pomerne často prerušovala. Udialo sa tak po viacerých zákrokoch oboch gólmanov, ktorí museli riešiť viac i menej nepríjemné strely.

16:18 min

Iľja Kablukov posúval puk po modrej čiare na ľavú stranu, odkiaľ Rusi skúsili zakončiť. Darcy Kuemper sa včas presunul k vzdialenejšej žrdi, a tak sa v tejto chvíli stav nemenil. Pokračovať budeme po komerčnej pauze.

15:14 min

Kanadské nahodenie od modrej čiary bolo pravdepodobne ešte tečované. Šestorkin ale nechal svoj pravý betón dobre na ľade a puk ník dokázal zastaviť.

14:42 min

Kirill Kaprizov toho dnes zatiaľ veľa nepredviedol. Rusom nepomohol ani teraz, keď síce naznačil viacero kľučiek, napokon ale puk poslal len na zakázané uvoľnenie.

14:05 min

Rusko hrá medzičasom v plnom počte.

13:25 min

Už to platiť nemuselo. Za kruhmi ostal trestuhodne zabudnutý Brayden Schenn, ktorý skúsil strelu z otočky. Puk len zadunel na zadnom mantineli.

13:16 min

A ďalšie vyhodenie puku. Ruská reprezentácia sa teraz dobre bráni.

12:38 min

McDavid chcel poslať spoza bránky prihrávku pred bránkovisko, nevyšlo mu to. Rusi puk poľahky dostávajú do pásma svojho súpera.

12:15 min

Kanaďania si puk niekoľkokrát posunuli, aby napokon z vnútornej hranice ľavého kruhu zakončil Ryan Nugent-Hopkins. Ten to nemyslel zle, každopádne, Igor Šestorkin puk pri bližšej žrdi vyrazil.

11:36 min

Vylúčenie v tíme Rusko (2 min. – príliš veľa hráčov na ľade). Trest odpyká Pavel Bučnevič.

11:01 min

Od modrej čiary chcel zakončovať Vladislav Gavrikov. Jeho pokus bol ale veľmi rýchlo zastavený kanadskou defenzívou, puk sa k bránke nedostal.

10:56 min

Dinar Chafizullin dával pozor na Ryana Nugent-Hopkinsa, ktorý korčuľoval za ruskú bránku po puk. Napokon sa mu to nepodarilo, oba celky budú striedať počas hry.

09:27 min

Jevgenij Dadonov prihrával dobre na červenú čiaru, následne sa ale Rusi popri mantineli pred bránkou súpera nedostali. Kanada tak bude rozohrávať zo svojho pásma.

09:03 min

Kanaďania sa dostali do situácie dvoch proti dvom, v ktorej zvolil zakončenie k bližšej žrdi. Lapačka Šestorkina bola na mieste, gólman hru bez problémov prerušil.

07:55 min

Mohlo to byť 0:2! Pred Šestorkinom sa teraz zjavili dvaja Kanaďania, ktorí si medzi sebou puk ešte posunuli. Našťastie pre Rusko strela v sieti neskončila.

07:17 min

Arťom Michejev nerozohral presne, pre Kanadu to znamenalo možnosť vrátiť sa k puku. Connor McDavid tam bol ale sám, jeho spoluhráči na chybu súpera nezareagovali včas.

06:35 min

Rusi nezahrali v obrannom pásme ideálne, výsledkom čoho bol nepokrytý Jaden Schwartz. Ten skúsil vystreliť z ľavej strany, trafil však len Igora Šestorkina.

06:13 min

Nasleduje komerčná prestávka.

06:13 min

V šanci sa ocitli aj Rusi, ktorí to skúšali strelou k bližšej žrdi. Tú si ale Darcy Kuemper dokázal postrážiť. Arťom Anisimov to však nemyslel vôbec zle, veľa do gólu nechýbalo.

04:45 min

Kanada dala gól!
Už ale bezgólový stav neplatí. Connor McDavid prenechal puk COLTONOVI PARAYKOVI, ktorý to skúsil delovkou od modrej čiary. Šestorkin nemal najmenšiu šancu na úspešný zákrok. Asistencie: Connor McDavid, Jordan Eberle.

04:18 min

Rusi to hrajú výborne. Teraz vytesnili do stredného pásma prihrávku, ktorá mala za kruhmi hľadať Eberleho.

03:49 min

Ďalšie vyhodenie puku Jean-Gabriel Pageau sa teraz v pásme zrazil so svojim spoluhráčom, a tak to už nemala skúsená ruská defenzíva ťažké.

03:07 min

Rusi puk bez akýchkoľvek problémov poslali cez všetky čiary. V úvode svojho oslabenia sa tak bránia dobre.

02:55 min

Vylúčenie v tíme Rusko (Sergej Andronov – 2 min., podrazenie).

02:06 min

Nikita Zajcev sa ocitol v pásme svojho súpera, kde aktívne bojoval o puk. Stáli proti nemu dvaja Kanaďania, prekvapenie sa tak nekonalo. Rusi dokázali medzičasom aspoň prestriedať.

01:18 min

Výborne to vymyslel Jaden Schwartz, ktorý puk posúval do strany. Strela spomedzi kruhov ale Ryanovi O'Reillymu nevyšla, puk v podstate len posunul ruskej defenzíve.

00:51 min

Na opačnej strane pálil Joel Edmundson. Zakončenie od mantinela ale Šestorikovi problémy nenarobilo, bol totiž dobre natlačený pri svojej bližšej žrdi.

00:17 min

Zápas sa začal, úvodné buly zápasu vyhralo Rusko. To sa okamžite natlačillo do pásma Kanady a skúsilo zakončiť spomedzi kruhov. Darcy Kuemper puk v\kopol.

00:01 min

Stretnutie sa práve začalo.

Úvodné zostavy:

Rusko: Šestorkin (Košečkin) – Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, N. Zajcev, J. Jakovlev, Bereglazov, Chafizullin – N. Gusev, Dacjuk (C), Kaprizov – Grigorenko, Anisimov, Bučnevič – Barabanov, Kablukov, Dadonov (A) – Šošnikov, Andronov (A), A. Michejev – Šalunov.

Kanada: Kuemper (McElhinney) – Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, R. Murray, Nurse, Pulock – Schwartz, Turris, R. O'Reilly (A) – Nugent-Hopkins, McDavid (C), B. Schenn (A) – Jost, Dubois, Jo. Bailey – Horvat, Barzal, Pageau – Eberle.

Rozhodca: Lemelin (AUT), Rantala (FIN) – Oliver (USA), Sormunen (FIN).

Vážení priaznivci svetového hokeja, dočkali sme sa. Začínajú sa záverečné boje o 82. titul majstra sveta v ľadovom hokeji. Odteraz budeme sledovať už len zápasy najlepšej osmičky. V jej rámci sa dočkáme aj štvrťfinálového zápasu medzi Ruskom a Kanadou.

Dvaja hokejoví velikáni si sily zmerajú v dánskej Kodani. A my budeme, rovnako ako počas celého šampionátu, priamo pri tom. Tešiť sa tak môžete na podrobný textový prenos doplnený o obrazové spravodajstvo z miesta činu. Tešiť sa na vás bude Lukáš Pancurák.


Rusko vstúpi do zápasu ako celok, ktorý skončil v kodanskej A skupine na druhom mieste. Rozhodol o tom jeho utorkový zápas proti Švédsku, ktorý Rusi prebrali 1:3. Bola to ich vôbec prvá prehra v riadnom hracom čase na turnaji, predtým ich porazili len Česi po predĺžení.

Celkovo tak hokejová veľmoc vyhrala päť zo siedmich zápasov a potvrdila to, čo sme si pred majstrovstvami sveta mysleli – že bude jedným z najväčších ašpirantov na zisk titulu majstra sveta. Rusi majú v Dánsku mimoriadne silný útok, napokon, nastrieľali najviac gólov v rámci skupiny A – až 32. Zároveň je však ich defenzíva s desiatimi gólmi jednou z najzodpovednejších na šampionáte. V tomto ukazovateli sa Rusi usadili na druhom mieste.

Zápasy Ruska v skupinovej fáze:

Rusko vstúpilo do turnaja vo veľkom štýle, keď v piatok 4.5. potvrdilo v zápase s Francúzskom jednoznačnú pozíciu favorita. Len málokto ale čakal, že si Francúzi prídu po oneskorenú vianočnú nádielku. Stalo sa to však realitou, Rusi viedli už po 1. tretine 3:0, na to nadviazali jedným gólom v druhej a tromi v tretej tretine. Vyhrali tak jednoznačne 7:0.

Rusko – Francúzsko 7:0
Góly a asistencie: 8. Kaprizov (Dadonov, N. Zajcev), 9. Bučnevič (Grigorenko, Nesterov), 11. Dadonov (Kaprizov, Chafizullin), 38. Kaprizov (Dacjuk, N. Zajcev), 43. Barabanov (Kiselevič, Kablukov), 45. Šalunov (Dacjuk, Chafizullin), 58. Anisimov

Aj druh zápas Rusov bol jasne v ich réžii. Tentokrát sa stretli s reprezentáciou Rakúska, od ktorého na turnaji nik veľa nečakal. Napokon, potvrdilo sa to aj v tomto zápase. Rusko totiž zažilo trojgólovú prvú tretinu po druhýkrát. Následne štyri góly v ostatnom priebehu zápasu len podčiarkli fakt, že sa náš západný sused v zápase výrazne trápil.

Rakúsko – Rusko 0:7
Góly a asistencie: 10. Grigorenko, 12. Anisimov, 14. Barabanov (A. Michejev, J. Jakovlev), 24. Grigorenko (Anisimov), 30. Kaprizov (Dacjuk, Dadonov), 38. Mamin (Kaprizov), 54. A. Michejev

V treťom zápase sa Rusko stretlo s tímom, ktorý sa stal na turnaji najväčším prekvapením v negatívnom ohľade – Bieloruskom. Ani tu si Rusi nepripúšťali žiadne zaváhanie a hoci po prvej tretine viedli len o jeden gól, svoj výkon napokon vystupňovali a do siete súpera poslali šesť pukov.

Bielorusko – Rusko 0:6
Góly a asistencie: 6. Dacjuk (Dadonov), 26. Šalunov (Barabanov, Kablukov), 30. Kablukov (Barabanov, Trjamkin), 40. Dacjuk (Chafizullin, Šalunov), 46. Mamin (N. Zajcev), 48. Kaprizov (Dacjuk, Dadonov)

V štvrtom zápase zakopli Rusi po prvýkrát. Napokon, v tomto momente sa preň začali stretnutia, v ktorých už jasným favoritom neboli. A potvrdili im to aj Česi, ktorí predviedli skvelý výkon. Zápas sa napokon dostal až do predĺženia, v ktorom Pastrňák rozhodol o tom, že z neho Rusko odíde ako porazený tím.

Česko – Rusko 4:3 pp
Góly a asistencie: 15. Krejčí (Jaškin, Gudas), 19. Jaškin (Pastrňák, Krejčí), 25. Pastrňák (Krejčí), 64. Krejčí – 2. Nesterov (Barabanov, Kablukov), 21. Grigorenko (Bučnevič, Anisimov), 26. Barabanov (N. Zajcev, Šalunov)

Jednoduché to Rusko nemalo ani v zápase so Švajčiarskom. To vykázalo v ostatných rokoch neuveriteľný progres a potvrdilo, že môže pokojne poraziť aj favoritov. V tomto stretnutí mu to napokon tesne nevyšlo, keď bolo síce veľmi blízko vyrovnaniu, napokon ale Rusi zvíťazili pomerom 4:3.

Rusko – Švajčiarsko 4:3
Góly a asistencie: 23. Kaprizov (Dacjuk, N. Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Nesterov (N. Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) – 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter)

V poradí šiesty zápas Ruska na turnaji priniesol súboj s našou reprezentáciou. Ten zvládol náš súper podľa predstáv, neinkasoval v ňom ani jeden gól a sám štyrikrát skóroval. Bolo jasné, že Rusi zabojujú o prvé miesto po skupinovej fáze.

Rusko – Slovensko 4:0
Góly a asistencie: 12. Mamin (Šošnikov), 17. N. Gusev (Dacjuk, N. Zajcev), 59. Šalunov (Šošnikov), 60. A. Michejev (Barabanov, Šalunov)

Lenže posledný zápas rozhodol o tom, že Rusi prví napokon neskončia. Fantastický výber Švédska síce v ich vzájomnom zápase prehrával v tretej minúte 0:1, viackrát už ale neinkasoval. Tri korunky navyše skórovali zásluhou Zibanejada, Rakella i Ekholma a zo zápasu si tak odniesli všetky tri body.

Rusko – Švédsko 1:3
Góly a asistencie: 3. Kaprizov (N. Gusev, Dacjuk) – 30. Zibanejad (Ekman-Larsson, Nyquist), 37. Rakell (Zibanejad, Janmark), 59. Ekholm (A. Nilsson)

Nominácia Ruska na majstrovstvá sveta:

Brankári: Vasilij Košečkin (Metallurg Magnitogorsk, KHL), Iľja Sorokin (CSKA Moskva, KHL), Igor Šestorkin (SKA Petrohrad, KHL)

Obrancovia:
Nikita Nesterov, Bogdan Kiselevič (obaja CSKA Moskva, KHL), Nikita Zajcev (Toronto Maple Leafs, NHL), Vladislav Gavrikov, Dinar Chafizullin, Jegor Jakovlev (všetci SKA Petrohrad, KHL), Alexej Bereglazov (Metallurg Magnitogorsk, KHL), Nikita Trjamkin (Avtomobilist Jekaterinburg, KHL)

Útočníci: Pavel Dacjuk, Nikita Gusev, Alexander Barabanov, Iľja Kablukov (všetci SKA Petrohrad, KHL), Kirill Kaprizov, Michail Grigorenko, Sergei Andronov, Maxim Šalunov (všetci CSKA Moskva, KHL), Jevgenij Dadonov, Maxim Mamin (obaja Florida Panthers, NHL), Arťom Anisimov (Chicago Blackhawks, NHL), Pavel Bučnevič (New York Rangers, NHL), Nikita Šošnikov (St. Louis Blues, NHL), Alexej Byvaľcev (Amur Chabarovsk, KHL), Iľja Michejev (Avangard Omsk, KHL)


Kanade skupinová fáza nevyšla. Napokon, pri jej reprezentácii nie sme zvyknutí na to, že skončí po skupinovej fáze na treťom mieste. Jedným dychom však musíme dodať, že Kanaďania zlé výkony rozhodne nepredvádzali, každopádne, skupina B bola tento rok mimoriadne vyrovnaná. Javorové listy síce vyhrali štyri zápasy po riadnej hracej dobe a jeden po predĺžení, ani to im ale na lepšie postavenie nestačilo .

Každopádne, Kanaďania majú na svojom konte 15 bodov, a teda len o jeden bod menej, ako prvé Fínsko a druhé Spojené štáty americké. Strelených gólov majú rovnako ako Rusko, a teda 32. V ukazovateli defenzívy je však Kanada o čosi horšia, inkasovala totiž 12 gólov.

Zápasy Kanady v skupinovej fáze:

V prvom zápase sa Kanada stretla s výberom Spojených štátov amerických. A zámorské derby prinieslo skutočne hokej, aký sme od neho mohli očakávať. Vyrovnaný zápas tak museli rozhodnúť až samostatné nájazdy, v ktorých sa rozhodlo o výhre Ameriky. Kanada totiž premenila len jeden nájazd zo šiestich.

USA – Kanada 5:4 sn
Góly a asistencie: 14. Lee (T. Thompson, DeBrincat), 21. D. Larkin (Kreider, Oesterle), 30. J. Gaudreau (P. Kane, Coleman), 44. D. Larkin (Kreider, Atkinson), rozh. náj. Atkinson – 1. Dubois (Horvat), 13. R. O'Reilly (Jo. Bailey), 38. Beauvillier (Ekblad, Barzal), 51. Parayko (McDavid)

V druhom zápase sa Kanade postavila Južná Kórea. Len málokto zrejme čakal, že tá javorové listy dokáže poraziť. Nedokázala. Inkasovala totiž desaťgólový debakel. Zaujímavosťou pritom je, že až šesť gólov Kanaďania nastrieľali počas druhej tretiny.

Južná Kórea – Kanada 0:10
Góly a asistencie: 9. Nugent-Hopkins (Schwartz, McDavid), 18. Jost (Eberle, Barzal), 22. Parayko (McDavid, Ekblad), 22. R. O'Reilly (Barzal), 23. Dubois (Edmundson, Pageau), 28. B. Schenn (Ekblad, Jo. Bailey), 37. Jost (Horvat, Dubois), 37. Edmundson (Barzal, Beauvillier), 45. McDavid (Dubois, Pulock), 49. Eberle (Edmundson, Jost)

Kanada nadviazala na skvelý výkon aj v treťom zápase, v ktorom sa stretla s výberom domáceho Dánska. Aj v tomto prípade platilo, že favorit v zápase nezaváhal a svojho súpera jednoznačne zdolal. Tentokrát už síce Kanada raz inkasovala, sama ale nastrieľala sedem gólov.

Kanada – Dánsko 7:1
Góly a asistencie: 9. Jo. Bailey (Barzal, B. Schenn), 12. Ekblad (McDavid, Schwartz), 25. Eberle (McDavid, Parayko), 27. R. O'Reilly (Jo. Bailey, B. Schenn), 28. Nugent-Hopkins, 47. Nugent-Hopkins (McDavid, Chabot), 59. Jost (Nurse, Barzal) – 52. Jensen Aabo (O. Lauridsen)

Tretí zápas Kanady znamenal súboj s ďalšou severskou krajinou, tentokrát to bolo Nórsko. Aj v tomto prípade platilo, že Kanada ani na sekundu nezaváhala a potvrdila úlohu favorita, keď svojho súpera zdolala jednoznačne 5:0.

Nórsko – Kanada 0:5
Góly a asistencie: 2. McDavid (Parayko, R. Murray), 13. Horvat (Pageau), 16. McDavid (Schwartz), 29. McDavid (Parayko, Nugent-Hopkins), 43. Horvat (Dubois)

Zaujímavým zápasom bol ten medzi Kanadou a Fínskom. Oba celky v ňom chceli vyhrať, a tak sa očakávalo mimoriadne vyrovnané stretnutie. Neplatilo to ale ani po prvej tretine, keď Fínsko viedlo 3:1. Pridalo k tomu ešte ďalšie dva góly, a tak si po výsledku 5:1 vzalo všetky tri body.

Kanada – Fínsko 1:5
Góly a asistencie: 11. Pageau (Horvat) – 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Mikael Granlund, T. Teräväinen), 46. Tolvanen, 46. T. Teräväinen (Aho, Kivistö)

Najprekvapivejším zápasom Kanady v rámci skupinovej fázy bol ale jednoznačne ten s Lotyšskom. Ak niekto čakal jednoznačnú dominanciu javorových listov, poriadne sa mýlil. V 60 minútach totiž padli len dva góly – po jednom na oboch stranách. Kanada musela o svojej výhre rozhodnúť až v predĺžení.

Kanada – Lotyšsko 2:1 pp
Góly a asistencie: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) – 42. Rubins (Roberts Bukarts, Blugers)

Kanaďania si chuť napravili v zápase so zdolaným finalistom z nedáchych olympijských hier – Nemeckom. V tom neinkasovali ani raz, sami skórovali trikrát a po výsledku 3:0 tak ukradli tri body pre seba.

Kanada – Nemecko 3:0
Góly a asistencie: 1. B. Schenn (McDavid, Nugent-Hopkins), 29. Nugent-Hopkins (McDavid, Ekblad), 50. Jost (Edmundson)

Nominácia Kanady na majstrovstvá sveta:

Brankári: Darcy Kuemper (Arizona Coyotes, NHL), Michael Di Pietro (Windsor Spitfires, OHL), Curtis McElhinney (Toronto Maple Leafs, NHL)

Obrancovia: Thomas Chabot (Ottawa Senators, NHL), Colton Parayko, Joel Edmundson (obaja St. Louis Blues, NHL), Aaron Ekblad (Florida Panthers, NHL), Darnell Nurse (Edmonton Oilers, NHL), Ryan Pulock (New York Islanders, NHL), Ryan Murray (Columbus Blue Jackets, NHL)

Útočníci: Mathew Barzal, Anthony Beauvillier, Jordan Eberle, Josh Bailey (všetci New York Islanders, NHL), Bo Horvat (Vancouver Canucks, NHL), Connor McDavid, Ryan Nugent-Hopkins (obaja Edmonton Oilers, NHL), Brayden Schenn, Jaden Schwartz (obaja St. Louis Blues, NHL), Ryan O'Reilly (Buffalo Sabres, NHL), Jean-Gabriel Pageau (Ottawa Senators, NHL), Pierre-Luc Dubois (Columbus Blue Jackets, NHL), Tyson Jost (Colorado Avalanche, NHL)


Royal Arena (Kodaň)

Skupina A tohtoročných majstrovstiev sveta sa odohrá v jednom z najmodernejších hokejových stánkov v Európe – Royal Arene. Hrať sa tu budú aj dva štvrťfinálové zápasy a kompletný program od semifinále až po finále.
Royal Arena sa nachádza v mestskej štvrti Ørestad dánskej Kodane. Hoci sa začala stavať už v roku 2013, oficiálne bola otvorená vo februári minulého roku. Zaujímavosťou pritom je, že prvou športovou udalosťou, ktorá halu oficiálne otvorila, boli minuloročné plavecké majstrovstvá Európy v krátkom bazéne.

Štadión tiež ponúkol niekoľko hudobných predstavení. V Royal Arene už koncertovali Metallica, Bruno Mars, Lady Gaga, The Weekend, Depeche Mode, Aerosmith, Katy Perry či Sam Smith.

Hala ponúka typický severský štýl, na ktorý sme pri škandinávskych krajinách zvyknutí. Veľké sklenené profily dopĺňajú priečne drevené rebrá. Fasáda tak pôsobí mohutným, zároveň však veľmi príjemným dojmom.

Okrem tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji bude hostiť Royal Arena aj budúcoročný svetový šampionát v hádzanej mužov.

Kapacita haly sa mení s typom podujatia. Zatiaľ čo počas hokejových zápasov sa do jej útrob zmestí 12 500 divákov, na hádzanú môže prísť 13 000 ľudí. Kapacita pre koncerty je určená na 16 000 miest. Cena štadióna sa zastavila na hodnote 134 miliónov eur.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:15.

 

Autor: Šport24.sk
Video
Diskusia