SAMUEL PIASECKÝ o vylúčení z repre: Na to, aby som povedal svoj názor, nemusím byť opitý

BRATISLAVA - Dlhodobé problémy s alkoholom a počas ME v Berne verbálny agresívny útok na vedúceho výpravy. Takéto tvrdé a šokujúce obvinenia padli v uplynulých dňoch od funkcionárov gymnastickej federácie na adresu nášho úspešného pretekára Samuela Piaseckého, pre ktoré ho vylúčili z reprezentácie. Gymnasta exkluzívne pre Šport24.sk porozprával, čo sa vlastne počas šampionátu vo Švajčiarsku stalo a ponúkol tak svoj názor.

Gymnastu Piaseckého vylúčili z reprezentácie. Pošpinili moje meno, hnevá sa

Čo hovoríte na tieto obvinenia?

Je to totálny výmysel a nezmysel. Pošpinili moje meno. Budem sa brániť a zvažujem, že to budem riešiť aj právnou cestou.

Bez vetra sa však ani lístok nepohne. Počas ME ste mali vulgárne zaútočiť na vedúceho výpravy a prezidenta federácie Jána Nováka.

Čože som urobil? Nič také sa nestalo. Iba som pokojným hlasom vyjadril svoj názor, ktorý sa mu všetci boja už roky povedať.

Čo ste mu teda povedali, o čo konkrétne išlo?

Už roky spolupráca medzi vedením federácie a reprezentáciou neklape, ale to je na inú tému. V tomto prípade išlo o to, že na ME sme po pretekoch chceli odísť domov. Pán prezident však žiadal a trval na tom, aby sme ostali vo Švajčiarsku ešte dva dni. My sme s tým nesúhlasili. Potom nám povedal, že ak chceme ísť preč, máme mu dať 500 frankov a môžme odísť. Toľko zrejme stálo ubytovanie za ďalšiu noc.

A čo tie obvinenia, že máte problémy s alkoholom?

Neviem, odkiaľ na to pán Novák prišiel. Nikdy ma nemohol vidieť a ani nevidel opitého. Sú to bludy.

Vo Švajčiarsku ste však mali byť pod vplyvom alkoholu. A vraj s ním máte dlhodobý problém?

To je ďalšia nehorázna blbosť. Sedeli sme na izbe a pán Novák s ďalšími kolegami prišli za mnou. Povedal som mu pokojným hlasom svoj názor. Keď však všetci boli ticho, opýtal som sa ich: Prečo konečne nepoviete pánovi Novákovi, čo si naozaj myslíte?! Na to, aby som vyjadril svoj názor, nemusím byť opitý, mám naň odvahu aj za triezva.

Vraj ste však ani nikomu nepovedali, že nastúpite iba na jedno náradie počas ME.

Po operácii ramena som s ním mal problémy. Nechcel som riskovať. Je smutné, že šéf federácie nevie o tom, v akom zdravotnom stave je pretekár. O mnoho to svedčí a vypovedá.

Federácia vám dočasne zastavila činnosť. Čo vaša ďalšia reprezentačná kariéra?

Čo by bolo? Budem ďalej reprezentovať Slovensko. V septembri sa chystám na Svetový pohár. Ja mám čisté svedomie. Nič zlé som neurobil, iba som povedal svoj názor. Veď o mne vlastne rozhodli ľudia, ktorí tam ani neboli. Urobili tak bez vypočutia môjho názoru. Neexistujú žiadne dôkazy, iba krivé obvienania. V septembri ma predvolali na federáciu a ja verím, že tam zvíťazí zdravý rozum. Aj pre takéto spôsoby, je naša gymnastika na tom tak, ako je. Veď v podstate sme už len dvaja reprezentanti a ak sa niečo nezmení, bude ešte horšie.

Oficiálne stanovisko Slovenskej gymnastickej federácie:

Výkonný výbor SGF vylúčil Samuela Piaseckého z reprezentácie za hrubé porušenie disciplíny počas májových majstrovstiev Európy v švajčiarskom Berne. „V súťaži mužov nastúpil pretekár Piasecký len na jedno náradie, čo je v rozpore s nominačnými kritériami. O skutočnosti, že na ME ide len na jedno náradie, sme ja ani VV SGF neboli informovaní pred ME ani priamo v dejisku šampionátu. Na ME prišlo, žiaľ, aj k priam šokujúcej udalosti, keď pretekár Samuel Piasecký (zjavne aj pod vplyvom alkoholu, čo u Piaseckého je opakovaný jav) najprv verbálne napadol vedúceho výpravy. Vulgárne sa ho snažil dokonca vyprovokovať k fyzickému kontaktu. Na celej záležitosti je rovnako zarážajúce, že ani tréner Peter Krištof ani rozhodca Ľuboš Rupčík nezasiahli voči pretekárovi. To vykonal jedine rozhodca Tibor Bohňa, ktorý sa snažil Piaseckého zahriaknuť,“ uvádza sa v hodnotiacej správe Jána Nováka.

Autor: Jozef Šatara, foto TASR
Video
Diskusia