Caster Semenyaovú netreba azda nikomu bližšie predstavovať. Bežkyňa na 800 metrov a dvojnásobná olympijská víťazka v tejto kategórii z rokov 2012 a 2016 vzbudzuje rozruch dodnes. Najskôr to boli pochybnosti o jej pohlaví, mnohí tvrdili, že nie je ženou v pravom zmysle slova. Následné testy ukázali, že Juhoafričanka má v tele vysokú hladinu testosterónu, o čom mnohí tvrdili, že jej dáva značnú výhodu oproti konkurentkám. 

Semenyaová však mohla naďalej súťažiť so ženami a v behu na 800 metrov prakticky nemala konkurenciu. Svedčia o tom tri zlaté medaily z MS a dve z olympijských hier. V Tokiu však jej meno chýba a za všetko môže nové pravidlo Svetovej atletiky (WA), ktoré bežkyňu prakticky vyšachovalo z hry a mnohí tvrdia, že ho prijali práve kvôli Caster. Podľa neho totiž atlétky s vysokou hladinou testosterónu nemôže súťažiť na stredných tratiach (400, 800 a 1 500 metrov). Dotknuté športovkyne si môžu pomôcť liekmi, s tým však Semenyaová nesúhlasí a už niekoľko rokov sa celá kauza ťahá po súdoch.

Juhoafričanka napriek tomu nechcela prísť o olympiádu a do Tokia sa skúšala prebojovať v behu na 5 000 metrov. Neúspešne. Caster nesplnila limit a športový sviatok si pozrie maximálne v televízii. „Prečo by som mala brať lieky? Som čistá atlétka, ktorá nepodvádza. Mali  by sa zamerať skôr na doping a nie na nás,“ hnevá sa Semenyaová na pravidlo, kvôli ktorému nemôže súťažiť vo svojej obľúbenej disciplíne. 

Kontroverzná športovkyňa sa svojho sna nevzdáva, no zdá sa, že sa pomaly, ale isto zmierila s realitou, ktorej čelí. „Stále verím, že sa pravidlá zmenia, pretože som bežkyňa na 800 metrov, o tom niet pochýb. Preto dúfam, že sa budem môcť predstaviť vo svojej obľúbenej disciplíne. Teraz sa však sústredím najmä na to, aby som bola zdravá a inšpirovala mladých atlétov. O svoje práva však budem naďalej bojovať,“ dodala dvojnásobná olympijská víťazka. 

Radosť môže mať Caster aspoň v súkromí. S manželkou Violet, s ktorou sú zosobášení od roku 2015, čakajú druhé dieťa. „Desať malých prstov, desať malých prstov na nožičkách. S láskou a milosťou sa naša rodina rozrastá. Táto vzácna duša, ktorou sa nás Boh rozhodol požehnať. Už sa nevieme dočkať, kedy sa stretneme,“ napísala hviezdna bežkyňa na Instagrame a priložila aj fotografiu. Dvojica už okrem toho vychováva dvojročnú dcérku Oratile.