Rodáčka z Aucklandu sa totiž narodila ako muž, proces zmeny pohlavia dokončila pred ôsmimi rokmi. Dovtedy súťažila pod menom Gavin Hubbard, ktorý v juniorských časoch dokonca utvoril niekoľko novozélandských rekordov. Na medzinárodnej úrovni mu to však až tak nešlo, úspechy začali pribúdať až po zmene pohlavia v ženskej kategórii. Na prestížnych podujatiach získala Laurel Hubbardová, ako znie jej ženské meno, v rokoch 2017 a 2019 šesť zlatých medailí, na MS 2017 v USA zaknihovala striebro. Účasť na podujatí pod piatimi kruhmi jej umožnili štandardy, ktoré stanovil pre transrodové osoby Medzinárodný olympijský výbor (MOV) ešte v roku 2015 pred OH v Riu de Janeiro.

V začiatkoch kariéry nenasvedčovalo nič tomu, že z Gavina (v strede) sa po rokoch stane žena.
V začiatkoch kariéry nenasvedčovalo nič tomu, že z Gavina (v strede) sa po rokoch stane žena.
Zdroj: archív

Ešte pred tromi rokmi to však vyzeralo tak, že kvôli pretrhnutému väzu v lakti bude musieť ukončiť kariéru. Napokon sa z vážneho zranenia dostala a rodnú krajinu bude reprezentovať na olympiáde. „Som vďačná za podporu, ktorú mi vyjadrilo toľko Novozélanďanov. Keď som si v roku 2018 zlomila ruku, myslela som si, že moje kariéra sa skončila. Ale ich podpora a povzbudzovanie ma vyviedli z temnoty,“ odkázala svojim fanúšikom Hubbardová, s ktorej štartom na OH v Tokiu majú obrovský problém jej súperky. Tie v tejto súvislosti dokonca spisujú petíciu. „To sa má na olympiáde konfrontovať s najlepšími ženami sveta? Ide o chybnú politiku MOV, ktorý umožnil, aby 43-muž súťažil v ženskej kategórii,“ stojí vo vyhlásení austrálskych vzpieračiek, ktoré prostredníctvom právnych zástupcov Hubbardovej štart pod piatimi kruhmi ostro skritizovali.

Gavin Hubbard(vpravo) ešte ako chlap so svojimi rodičmi.
Gavin Hubbard(vpravo) ešte ako chlap so svojimi rodičmi.
Zdroj: archív

MOV zmenil v roku 2015 pravidlá tak, aby umožnil transgenderovým športovcom súťažiť v ženskej kategórii, pokiaľ hladina ich testosterónu v krvi neprekročí stanovenú hranicu. Tá nesmie v priebehu roka pred vrcholovým podujatím byť vyššia ako 10 nanomolov na liter. Zdravý dospelý muž máva bežne trojnásobok tejto hodnoty. Limity sa však v jednotlivých disciplínach líšia, pričom v mnohých z nich by Hubbardová štartovať nemohla.