V pretekoch s hromadným štartom vytvoril trojčlenný únik, v ktorom bola aj Rakúšanka Kiesenhoferová. Pred pelotónom mali cyklistky náskok chvíľami až desať minút a zatiaľ čo dve pretekárky postupne odpadli, nečakaná olympijská víťazka dotiahla svoje sólo až do víťazného konca. O tom však netušila Holanďanka Annemiek van Vleutenová. Tá za svojou rakúskou súperkou zaostala o 75 sekúnd a keď prešla cieľom myslela si, že vyhrala. 

Van Vleutenová dvíhala ruky nad hlavy a usmievala sa zo strany na stranu. Mnohí sa čudovali, prečo sa tak teší z druhého miesta, no Holanďanka v tej chvíli ešte netušila, že v skutočnosti dostane na krk striebornú medailu. Vysvetlenie? Holanďanky a ďalšie súperky na Kiesenhoferovú z úniku jednoducho zabudli. 

Nestarnúca van Vleutenová tak zažila v cieli kruté vytriezvenie, ktoré však zobrala športovo. „Je to moja chyba a beriem to na seba. Na olympiáde sa nemôžu používať vysielačky a s ďalšími dievčatami sme medzi sebou zle komunikovali, kvôli čomu sme Kiesenhoferovú podcenili. Stávajú sa aj horšie veci,“ snažila sa obhájiť svoje víťazné gesto v cieli. Bronzová Talianka Elisa Longová Borghiniová však o situácii na trati vedela a bola zmierená s tým, že získa rovnakú medailu ako v Riu de Janeiro. „Holanďanky mali všetko vo svojich rukách, no až príliš sa sústredili na seba,“ opísala ich zlyhanie.