Dvadsaťjedenročný člen CK Dukla Banská Bystrica nahradil v nominácii zraneného Petra Sagana. "Za možnosť štartu na olympiáde som veľmi vďačný, hoci som aj trochu smutný z toho, za akých okolností som sa do Tokia dostal. Petrovi prajem skoré uzdravenie. Verím, že potom budú víťazstvá na jeho konto opäť pribúdať a ukáže, že je stále najlepší na svete. Očakávania mám vysoké. Formu mám dobrú a chcel by som ju pretaviť aj do dobrého výsledku a potešiť fanúšikov i všetkých okolo mňa," vyhlásil pred odchodom na stretnutí s novinármi v Bratislave Kubiš.

Cestné preteky sú na programe už v prvý súťažný deň 24. júla. Cyklistov čaká náročná trať, počas ktorej absolvujú aj výstup na 1451 metrov vysokú horu Fudži so záverom na neďalekom motoristickom okruhu. Mladý slovenský pretekár sa však nesťažuje, že by mal málo času na prípravu.

"Profil trate som si pozrel. Nebude to jednoduché, ale to nie sú žiadne preteky. Bude sa jazdiť hore-dolu, čaká nás veľa výškových metrov. Uvidíme. Nervózny nie som. Budem to brať ako bežné preteky, hoci tieto sú naozaj veľké. Pevne verím, že to dobre dopadne. Dám do toho všetko," sľúbil Kubiš.

Strelkyňa Rehák Štefečeková pred odchodom do Tokia: