Nakazení českí športovci spolu cestovali do Tokia vládnym špeciálom. Prvý pozitívny test vyšiel práve spomínanému Voráčkovi, ktorý nie je zaočkovaný, nákaza sa následne šírila medzi viacerými športovcami z paluby lietadla. Navyše, situácii určite nepomohlo ani to, že si väčšina pasažierov z lietadla údajne dala dole rúška a respirátory v lietadle. Portálu seznamspravy.cz to prezradil anonymne jeden z účastníkov letu.

Voráček, ktorý je momentálne terčom nahnevaných reakcií, však vinu odmieta. „Z mojej strany a zo strany celého tímu nedošlo k žiadnemu porušeniu pravidiel,“ reaguje lekár s tým, že pred odletom prešiel dvomi testami, dokonca vo dvoch laboratóriách. „Nie je vôbec jasné, kto, ako, koho a kedy mohol infikovať. Ohradzujem sa proti tomu, že som to musel byť ja. Len som bol ako prvý pozitívne otestovaný testom PCR,“ dodal.

V súvislosti s lekárom Voráčkom, ktorý študoval v Rakúsku a dlhodobo žije aj pracuje v Nemecku, sa spomínajú aj jeho neštandardné metódy v súvislosti s bojom proti covidu. Na základe klinickej štúdie z Nemecka odporúčal kloktanie ústnej vody.

„Táto metóda môže výrazne ovplyvniť prenášanie koronavírusu. Bola zverejnená v niekoľkých odborných lekárskych periodikách. Množstvo vírusov sa kloktaním zníži, keďže dezinfekcia ústnou vodou ich likviduje. Ja sám ústnu vodu používam niekoľkokrát denne a odporúčam ju aj pacientom,“ vysvetľoval Voráček pre web vitalia.cz, deti podľa neho môžu cmúľať pastilky či používať bylinkové kvapky.