Katarčan Mutaz Essa Baršim a Talian Gianmarco Tamberi až do výšky 237 cm ani raz nezaváhali. Výšku 239 cm obaja trikrát zhodili a rozhodli sa využiť pravidlo, podľa ktorého sa môžu skokani dohodnúť a odmietnuť rozoskakovanie. Zlatá medaila tak má dvoch držiteľov.

„Môžeme mať dve zlatá?“ pýtal sa Baršim Tamberiho a kamaráti sa veľmi rýchlo dohodli. „Je to neuveriteľné a bláznivé. Pozreli sme sa na seba a bolo to bez diskusie. Chcel som, aby sme zostali kamaráti. Na vrchole som desať rokov, na toto som čakal veľmi dlho,“ tešil sa Baršim.

Svet obleteli emotívne zábery, ako sa po skončení súťaže a rozdelení 1. miesta objíma s Tamberim. „Toto je viac ako šport. Toto je správa, ktorú sme doručili mladej generácii,“ vysvetlil Katarčan.

„Stále nemôžem uveriť tomu, že sa to stalo. Zdieľanie 1. miesta s kamarátom je ešte krajšie. Bolo to magické,“ komentoval situáciu Talian.

Obom atlétom zlato z olympiády chýbalo. Baršim mal doteraz na konte striebro z Ria v roku 2016 a bronz z Londýna v roku 2012, takže skompletizoval medailovú zbierku. Pre Tamberiho to je prvá medaila z olympiády, jeho najväčším doterajším úspechom bol titul európskeho šampióna z ME 2016 v Amsterdame. Zvíťazil aj na halových MS v Portlande v roku 2016 a na halových ME v Glasgowe 2019.