Kvôli zlatu by aj zomrel

Súťaž, v ktorej ohúril svet, totiž dlho do jeho programu nepatrila. Warholm sa v minulosti venoval desaťboju, v roku 2013 súperil s Usainom Boltom na 200 m, zaostal o dve a pol sekundy. V desaťboji sa trápil v hodoch, nechcel sa ho vzdať, no postupne sa preorientoval na súťaž, v ktorej sa teraz stal svetovým rekordérom.

„Je to šialené. Definuje to všetko, všetky hodiny, ktoré som do toho vložil, všetko, na čom môj tréner pracoval. Tisíce hodín som v posteli dumal, aké by to asi bolo. Od šiestich rokov som to mal v hlave, sníval som o tom, celé noci som o tom premýšľal, bol som ako úplný maniak,“ hovoril Warholm po zisku zlatej medaily v Tokiu, nórska televízia NRK označila jeho výkon za beh z inej planéty, ktorý je vraj porovnateľný s rekordmi Usaina Bolta.

V roku 2015 vyskúšal Warholm na majstrovstvách Európy do 20 rokov nevídanú kombináciu disciplín – súťažil v desaťboji aj hladkej štyristovke. V oboch disciplínach získal striebro, po šampionáte smútil, že by radšej mal jedno zlato. „Kvôli zlatej medaile by som aj zomrel, posledných dvadsať metrov som necítil nohy. Nemôžem uveriť tomu, že som bol až taký rýchly. Ľudia sa ma pýtali na ideálne preteky, dlho som sa zaoberal touto otázkou. Prišiel som na to, že dokonalosť neexistuje, ale teraz som sa k nej priblížil najviac, ako sa len dá,“ hovoril v Tokiu Nór.

„Vedel som, že viem bežať rýchlo, ale jedna vec je byť v dobrej forme a druhá je predviesť to na trati. Myslím si, že mám v nádrži ešte veľa paliva. Aby som vyhral olympiádu, zrejme k tomu budem potrebovať svetový rekord,“ hovoril Warholm ešte v júli.

Lego, videohra s premiérkou a žarty s trénerom

A kto je nórsky národný hrdina a aký je mimo športoviska? Warholmovi pomáha udržať vyrovnanú myseľ a odbúravať tlak stavanie lega. „Počas pandémie som mal veľa voľného času, tak som začal stavať lego. Bol to príjemný spôsob, ako dobiť energiu. Znovu prežiť chvíle, na ktoré si pamätám z detstva, je pekné. Som sentimentálny človek, takže bolo pekné znovu sa dostať do týchto momentov,“ vysvetľuje Warholm. Z lega postavil Tower Bridge, Disneyho hrad aj štadión Manchestru United Old Trafford.

Warholmov účet na sociálnej sieti obsahuje zábery, na ktorých sa prezlieka do kostýmov a mení sa na známe postavy z filmov, seriálov či hier. Takto sa zmenil, napríklad, na postavu zo seriálu Peaky Blinders či na postavičku z hry Super Mario. Nórska hviezda je známa tým, že natočila viaceré bizarné reklamy, v ktorej vynikne Warholmova povaha a zmysel pre humor. V minulosti si to rozdal s nórskou premiérkou Ernou Solbergovou vo videohre Streetfighter a ťahal za kratší koniec.

Rovnaký šoumen ako Warholm je aj jeho tréner Leif Olav, s ktorým sa veľakrát nafotili vo vtipných pózach.
Rovnaký šoumen ako Warholm je aj jeho tréner Leif Olav, s ktorým sa veľakrát nafotili vo vtipných pózach.
Zdroj: instagram K.W.

„Humor a zábava uberajú na vážnosti športovým pretekom a tlaku. Samozrejme, chcem podávať dobré výkony, ale zároveň si to chcem užívať. Rád ukazujem, kto naozaj som.“

Rovnaký šoumen ako Warholm je aj jeho tréner Leif Olav, s ktorým sa veľakrát nafotili vo vtipných pózach. „Náš vzťah je typické chlapčenské kamarátstvo. Doberáme sa navzájom, užívame si veľa zábavy, máme rovnaký humor. Je to starý muž, ktorý si udržiava mladú myseľ. Bez ohľadu na to, že je oveľa starší, mentálne sme na tom rovnako. Či máte päť alebo päťdesiat rokov, je to len na vás. Leifova hlava je plná skúseností a vedomostí. Sám by som túto cestu neabsolvoval, je dobré mať so sebou najlepšieho trénera na svete,“ hovorí nórsky bežec.

S vtipnými momentami určite neskončil a po prekonaní svetového rekordu Warholm pripomenul, že sa v jeho podaní máme na čo tešiť aj po športovej stránke. „Musím si stanoviť nové ciele, z mojej strany to ešte nebolo všetko. Mám pocit, že sa ešte môžem zlepšovať. Najskôr však musím vstrebať toto víťazstvo.“