Slovensko v Tokiu reprezentovalo len 41 športovcov a z tohto pohľadu sa dá zisk štyroch medailí brať ako úspech. Medailové ambície však splnila len strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková, ktorá získala vytúžené zlato, a štvorkajak, ktorý v sobotu ráno potešil Slovákov bronzovou jazdou. Vodný slalomár Jakub Grigar striebrom zachraňoval česť reprezentantov na divokej vode, pričom práve v tomto športe sme sa vždy mohli spoľahnúť na bohatú zbierku cenných kovov. O najväčšie prekvapenie sa však postaral naturalizovaný golfista Rory Sabbatini, ktorý sa vďaka fantastickému výkonu v posledný deň súťaže prebojoval na striebornú pozíciu.

Ako vnímajú výkony našich športovcov v Tokiu slovenské osobnosti? „Uspeli tí, ktorí už niekoľkokrát osvedčili svoje schopnosti v konkurencii svetových kolegov, či je to Zuzana Rehák-Štefečeková alebo štvorkajak. Aj Kubo Grigar ukázal, že vie jazdiť. Pokiaľ ide o Sabbatiniho, tak 90 percent krajín z Európy má vo svojich radoch imigrantov, či ich už kúpili, alebo nie. Rory sa oženil so Slovenkou a dostal šancu na olympiáde, ktorú aj využil, čo je vynikajúce pozitívum,“ povedal pre Šport24.sk bývalý predseda Slovenského olympijského a športového výboru František Chmelár.

„Máme štyri medaily, reálne slovenskí športovci ich získali traja, keďže Rory Sabbatini nie je Slovák. Trend je klesajúci, z každej olympiády máme menej a menej medailí. Keď porovnáme náš šport s českým, ktorý zažíva najlepšie obdobie, v slovenskom sa toho veľa neurobilo. S naším športom sa musí niečo urobiť a zmeniť, ideálne treba začať od najvyšších miest. Športovci by mali ísť do najvyšších funkcií a mali by vymeniť ľudí, ktorí riešia politiku namiesto športu. Je potrebné začať budovať športové základne, my väčšinou čítame, ako sa zväzy hádajú. Každý narieka, že má málo peňazí, ale aj z tých peňazí, čo máme, sa mi zdá, že mnoho putuje tam, kam nemá,“ tvrdí bývalý tenista Dominik Hrbatý.