Olympiáda sa mala konať už vlani, ale pre pandémiu koronavírusu ju preložili. Ani po roku sa však situácia nezlepšila a okrem myšlienky obnovy po ničivom zemetrasení v Japonsku pred desiatimi rokmi mali hry priniesť novú nádej aj v boji s pandémiou. "Teraz musím uzavrieť túto najväčšiu olympijskú výzvu. Vyhlasujem XXXII. olympiádu za ukončenú," povedal Bach, ktorý poďakoval organizátorom a vyzdvihol prínos hier v ťažkých časoch: "V zložitej dobe ste poskytli svetu najcennejší dar - nádej. Prvýkrát od začiatku pandémie sa spojil celý svet. Šport sa stal centrom diania, miliardy ľudí na planéte zjednotili emócie, radosť a inšpirácia. To nám dáva nádej a vieru do budúcnosti."
      

V úvode dvojhodinového ceremoniálu vlajkonosiči vytvorili v strede štadióna kruh, slovenskú vlajku niesla strelkyňa Danka Barteková. Nasledovali ich športovci, ktorí ešte zostali v japonskej metropole. Podľa pravidiel museli športovci opustiť krajinu do 48 hodín po svojich súťažiach. Napriek tomu sa ich na štadióne zišlo niekoľko tisíc, ktorí oslávili koniec olympiády v rytmoch živej kapely, ceremoniál obohatil aj umelecký program. Pred slávnostným ukončením hier si prevzala olympijskú vlajku starostka Paríža, dejiska OH 2024, Anne Hidalgová.
      

Hry v Tokiu sa začali 23. júla, do 6. augusta sa predstavilo viac ako 11.000 športovcov, ktorí bojovali o 339 medailových súprav. Slováci v historicky najmenšej výprave 41 športovcov vybojovali štyri medaily, strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková získala zlato v trape, vodný slalomár Jakub Grigar a golfista Rory Sabbatini vybojovali striebro a rýchlostní kanoisti Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek uzavreli slovenskú bilanciu bronzom v K4 na 500 m. Najúspešnejšou krajinou sa tretíkrát za sebou stali Spojené štáty americké, ktoré k 39 zlatým pridali 41 strieborných a 33 bronzových medailí.