Národná športová agentúra (NSA) v Česku oznámila odmeny, ktoré tamojší športovci dostanú za zisk cenných kovov z Tokia. „Športovci si zaslúžia odmeny do poslednej koruny. Propagácia našej krajiny po celom svete, o ktorú sa zaslúžili olympijskí medailisti, má pre Českú republiku nevyčísliteľnú hodnotu,“ uviedol predseda NSA Filip Neusser.

Vyjadrené v konkrétnych číslach: Česi dostanú za zlato 2,4 milióna českých korún, teda v prepočte približne 94 206 eur, za striebro 1,8 milióna korún, v prepočte 70 655 eur a za bronz 1,2 milióna korún, v prepočte 47 103 eur.

Slovenskí športovci dostanú za zisk cenných kovov takmer dvakrát menšie odmeny ako Česi. „Odmeňovanie medailistov sa od poslednej olympiády nezmenilo. Tentoraz sa na spolufinancovaní chce podieľať aj štát, ale my sme pripravení športovcom záväzky vyplatiť aj tak,“ povedal prezident Slovenského športového a olympijského výboru Anton Siekel pre náš portál.

Za zlatú medailu dostane strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková odmenu 50-tisíc eur, slalomár Jakub Grigar a golfista Rory Sabbatini dostanú za striebro 40-tisíc eur a v prípade, že niekto získa bronz, čaká ho odmena 30-tisíc eur. Siekel dodáva, že sa nezmenilo ani odmeňovanie kolektívnych športov, tie však na olympiáde nemáme.

Hoci v porovnaní s Čechmi dostanú naši športovci za medaily menej, Slováci získajú za zlato, napríklad, viac ako Američania (31 851 eur) či Nemci (18 674 eur). Osobitnou kategóriou sú krajiny ako Veľká Británia, Nórsko či Švédsko, kde športovci nedostanú za zisk medaily žiadnu odmenu.