Pokus tridsaťročného Van der Plaetsena o skok do diaľky sa neskončil podľa predstáv. Už jeho prvá možnosť nevyzerala dobre a hrozilo mu zranenie, no skúsil to aj druhýkrát. Belgičanovi sa však pri pokuse o odraz pošmykla noha, stratil rovnováhu a letel vzduchom absolútne neprirodzeným spôsobom. Namiesto nôh tak zapichol do piesku ako prvé svoju tvár.

Zábery na letiaceho a ležiaceho Belgičana pôsobili bizarne a bolestivo zároveň. Podľa prvých správ si poranil koleno, kvôli čomu športovisko opúšťal na invalidnom vozíku. Portál vrt.be informoval, že Van der Plaetsen sa bude zo zranenia zotavovať minimálne sedem mesiacov.

Zrejme každému príde Belgičana ľúto vzhľadom na jeho životný príbeh. V roku 2014 mu diagnostikovali rakovinu semenníkov, s ktorou sa úspešne popasoval. Získal bronz na halových majstrovstvách sveta v sedemboji v roku 2014, o dva roky sa dokonca stal majstrom Európy v desaťboji. Tokio bolo pre Van der Plaetsena druhou olympiádou, v Rio de Janeiro pred piatimi rokmi obsadil ôsme miesto.