Futbalový turnaj sa, pochopiteľne, nekoná len v hlavnom meste Japonska, ale duely o zlato sa medzi mužmi a ženami hrajú prakticky po celej krajine. Domáci usporiadatelia sa snažia urobiť všetko pre to, aby počas olympiády zamedzili šíreniu koronavírusu, hoci z krajiny vychádzajúceho slnka dennodenne prichádzajú správy o desiatkach pozitívnych športovcov či členov výprav. Pre tých sa tým pádom v drvivej väčšine prípradov olympiáda končí.

Ak by sa vírus rozšíril medzi členmi kolektívnych športov, znamenalo by to katastrofu a aj preto sa na štadiónoch počas prestávok či pred zápasmi odohrávajú na trávnikoch bizarné scény. Vidieť organizátorov, ako čistia bránky alebo lavičky jednotlivých družstiev, nie je nič výnimočné. 

Japonci nič nenechávajú na náhodu a na konštrukcie brány nanášajú dezinfekčné gély a tyčky leštia dôkladne ako okná na dome. Okrem toho rozprašujú rôzne látky proti koronavírusu aj po celom trávniku a na prvý pohľad máte pocit, že vidíte postrekovanie na poli. Aký majú takéto opatrenia účinok, je skutočne otázne, no Japonci opäť potvrdili, že myslia na každý detail a do reality vedia pretaviť aj na prvý pohľad nepredstaviteľné veci. 

Pokľaknutia aj vlajka domorodcov
Diskutovanou témou pred olympiádou bolo pokľaknutie na podporu hnutia Black Lives Matter a boja proti rasizmu. Toto gesto, ktoré Medzinárodný olympijský výbor nakoniec povolil, už mohli fanúšikovia vidieť na zápasoch ženského turnaja. Austrálske futbalistky pred duelom s Novým Zélandom dokonca zapózovali s vlajkou domorodých aborigénov.