Ťažkostiam sa športovci nevyhli už na letisku, na ktorom po prílete strávil každý z nich niekoľko hodín. „Nasledovali extrémne zdĺhavé procesy kontrol súvisiacich s pandémiou COVID-19, ktoré trvali dovedna približne šesť hodín,“ hovoril po pristátí v Japonsku vedúci výpravy Martin Pupiš na webe Slovenského atletického zväzu.

Situáciu na letisku opísal aj český kanoista Lukáš Rohan. „Štyri hodiny strávené čakaním na povinný test, niekoľkými dookola sa opakujúcimi kontrolami, preverovaním dokladov, čakaním na výsledok testu. Vraj sme dopadli ešte dobre. Podľa mojich informácií je rekord sedem hodín,“ opísal vo svojom blogu na MF Dnes.

Osobitnou kapitolou v Japonsku je strava. Rohan obedy v bubline športovcov označil bez servítky za hanbu organizátorov kempu. „Jesť sa to dá, s myšlienkami o japonskom jedla to však nemá nič spoločné. Predstavte si, že by ste na obed dostali zabalené chladené polotovary zo supermarketu. Asi to nie je to pravé, čo by ste mali jesť pred športovým vrcholom,“ napísal Čech.

Kuriozitu stravovania v Tokiu podčiarkol aj slovenský vodný slalomár Matej Beňuš. „Už ste niekedy mali ryžu zabalenú v sáčku?“ napísal na instagrame k fotke z obeda, na ktorom drží zabalený trojuholník ryže. Beňuš má problémy aj pri cestovaní autobusom, zmestí sa do nich len po krk. „Vyzerá to tak, že s mojím telom nepatrím do Japonska,“ glosoval pobavene na sociálnej sieti.

Nevídané sú aj postele pre športovcov. Tie sú vyrobené z kartónu a organizátori pripomínajú, že bezpečne udržia jedného človeka, pri dvoch sa vraj môžu rozpadnúť. Takto vraj chcú bojovať proti sexu medzi športovcami, keďže jedným zo striktných pravidiel na olympiáde je zákaz telesného kontaktu.