Federer sa stal terčom švajčiarskych aktivistov, Vyčítajú mu spoluprácu so švajčiarskou bankou, ktorá od roku 2016 preinvestoval do fosílnych palív znečisťujúcich ovzdušie už viac ako 56 miliárd eur. Je to najviac zo všetkých bánk vo Švajčiarsku. Aktivisti ho preto vyzvali, aby prehodnotil spoluprácu s týmto sponzorom a cez hashtag #rogerwakeupnow mu odporúčajú, aby sa zobudil. Túto výzvu na Twittri podporila aj momentálne najznámejšia aktivistka Greta Thunberová.

Federer, ktorý v minulosti sám seba označil za nie najlepší príklad bojovníka proti zmenám klímy, sa v týchto dňoch pripravuje v Austrálii na prvý grandslam sezóny. Práve z krajiny, ktorá zápasy s veľkými požiarmi, vydal k celej tému stanovisko. „Účinky a hrozbu zmeny klímy beriem veľmi vážne, najmä preto, že moja rodina a ja prichádzame do Austrálie uprostred ničenia spôsobeného požiarmi. Ako otec štyroch detí a vášnivý obhajca racionálneho vzdelávania mám veľkú úctu a obdiv k mládežníckemu klimatickému hnutiu. Som vďačný mladým aktivistom v oblasti klímy, že nás všetkých nútia prehodnotiť naše správanie a hľadať inovatívne riešenia. Dlžíme im veľa mali by sme ich počúvať. Som si tiež veľmi dobre vedomý svojej zodpovednosti ako človek, špotovec a ako podnikateľ a chcel by som využiť toto privilegované postavenie na dialóg so svojimi sponzormi o týchto dôležitých otázkach,“ napísal 20-násobný grandslamový šampión, ktorý sa však vyhol odpovedia k spolupráci s Credit Suisse.

„Myslíme si, že kritika Federera má zmysel. Je pre nás veľmi ťažké obviniť jednotlivca za všeobecný problém. Veď emisie z lietania vo svete športu sú zanedbateľné oproti tomu, čo robí finančný sektor. Na druhej strane je Roger vo Švajčiarsku veľkým vzorom, ktorý dokáže ovplyvniť zmýšľanie a konanie ľudí,“ povedal mladý švajčiarsky aktivista Andri Girgely.