Každý zápas Djokoviča je malou šou. Žmurká smerom do lóže, kričí, baví sa s publikom a zlatý klinec príde vtedy, keď po ošetrení lekárom vbehne na kurt ako znovuzrodený a zničí súpera. Pre divákov neuveriteľné emócie, no súperi ho majú za simulanta. „Djokovič je herec. Je 100-krát presvedčivejší ako Roberto de Niro na vrchole slávy. Novakov taktický arzenál má pravdepodobne pauzu na ošetrenie pre každý prst na nohe,“ vyhlásila legenda John McEnroe počas US Open 2019.

V roku 2006 nastúpil Djokovič proti Wawrinkovi v Davis Cupe. Švajčiar vyhrával 2:1 na sety, ale Srb si vypýtal masáž nôh a zápas otočil. „Neverím jeho zraneniam. Svoje triky použil už toľkokrát, že ma už unavuje sledovať, ako najprv predstiera zranenie a potom opäť skáče ako zajac,“ pustil sa do Djokoviča aj Roger Federer.

Ošetrovaný Djokovič v zápase so Stanom Wawrinkom v roku 2006.
Ošetrovaný Djokovič v zápase so Stanom Wawrinkom v roku 2006.
Zdroj: Profimedia.sk

Srba nahlas kritizovali aj po zápase US Open 2008 proti Tommymu Robredovi. Zápas Trval päť setov a Djokoviča ošetrovali trikrát. Trápilo ho bedro, členok a aj dýchanie. Zápas nakoniec vyhral. „Je to šašo na kurte. Ak prehrá dôležitú hru alebo set, zrazu sa zraní a začne špinavá hra,“ zúril Robredo. Na tom istom turnaji pred stretnutím so Srbom  Andy Rodick vyhlásil: „Netrpí Djokovič náhodou SARS-om alebo vtáčou chrípkou. Pred zápasom s ním sa musím mať na pozore. Ten človek má momentálne asi 16 zranení.“ Urazený Novak potom zničil Rodicka v štyroch setoch.

Od roku 2008 do 2013 si Djokovič pýtal ošetrenie len minimálne. K svojej taktike sa vrátil na finále Australian Open 2015, keď prehrával s Andym Murrayom. Držal sa za bok, nohami často zakopával a tak si zavolal lekára. Medical time bol pre neho ako pokropením živou vodou a Murrayho už nepustil do hry. O rok neskôr vo finále US Open proti Wawrinkovi mu už táto taktika nevyšla.

Novak Djokovič nastupuje s prelepeným bokom.
Novak Djokovič nastupuje s prelepeným bokom.
Zdroj: Getty Images

Posledné roky hrá hru s oddychovými časmi na lekárske ošetrenie, keď sa zápas láme, Djokovič častejšie. V 2019 mu to vyčítal na Roland Garros Pablo Carreňo-Busta a teraz na Australian Open Taylor Fritz. „Keby bol vážne zranený, tak by to vzdal. V treťom a štvrtom sete bolo cítiť, že má problémy, ale v piatom už nemal,“ povedal po zápase Američan. Vo štvrtom kole porazil Djokovič Miloša Raoniča. „Vyliečiť si roztrhnutý sval na bruchu za dva dni? Nauč ma to,“ reagoval na toto víťazstvo tenista Thanasi Kokkinakis. „Urobil som si vyšetrenia a viem, čo ma trápi. Nebudem o tom hovoriť. Stále som súčasťou turnaja, tak to pochopte. Ak by to bol iný zápas ako grand slam, tak by som nehral,“ reagoval na otázku o zranení Djokovič, ktorý sa chystá odhlásiť z turnajov po Australian Open.