menu
Tour de France - Peter Sagan

Tour de France

Martin Domok

Tour de France sú etapové preteky profesionálnych cyklistov, trvajúce vyše troch týždňov, vždy v júli. Majú 21 etáp. Tour sa uskutočňuje každoročne už od roku 1903 vo Francúzsku, výnimkou bola prvá svetová vojna a druhá svetová vojna. Dnes je jednou z najdôležitejších športových udalostí roka. V hodnotení cyklistických pretekov ProTour podľa Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sú ako jediné cyklistické preteky zaradené do najvyššej kategórie A. Väčšina etáp vedie cez Francúzsko, ale je bežné, že niektoré etapy zavítajú aj do okolitých štátov, napríklad do Talianska, Španielska, Švajčiarska, Belgicka, Luxemburska a Nemecka, ale aj do nesusediacich krajín, napríklad do Írska, Spojeného kráľovstva alebo Holandska. Tri týždne trvajúce preteky zvyčajne zahŕňajú dva dni voľna, ktoré sa často využívajú na presun medzi etapami. Tour de France sa doteraz zúčastnilo trinásť Čechov a Slovákov. Ako prvý Slovák štartoval na pretekoch Milan Jurčo. Najúspešnejšími jazdcami sú Peter Sagan so siedmimi účasťami, jedenástimi individuálnymi etapovými víťazstvami a ziskom šiestich zelených dresov, ktoré sú v celej histórii rekordné.  Ján Svorada s ôsmimi štartmi a tromi individuálnymi etapovými víťazstvami. V ročníku 2012 bolo Slovensko rekordne zastúpené bratmi Petrom a Martinom Velitsovcami a Petrom Saganom. Sagan vyhral 3 etapy a zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže

Dom Lancea Armstronga v Aspene, v štáte Colorado.
Cyklo 14.9. 16:00

FOTO Väčšieho podvodníka v športe niet: Armstrong prišiel o všetko, no aj tak žije v luxuse

Lance Armstrong patrí medzi najznámejšie, ale zároveň najkontroverznejšie osobnosti svetového športu. Športové úspechy mu vzali, no o tučný balík peňazí neprišiel.

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan na konci 110. ročnika Tour de France na Champs-Élysées v Paríži.
Tour de France 7.9. 21:48

Cyklistické preteky Tour de France 2024 prvýkrát v histórií neskončia v Paríži! Toto je dôvod

Trasa 111. ročníka cyklistických pretekov Tour de France má odštartovať v Taliansku, navštívi aj Dijon, Centrálny masív, Pyreneje a vyvrcholí v Nice. Podrobnosti pretekov presiakli na verejnosť ešte pred tradičným prezentačným podujatím v Paríži, ktoré sa má uskutočniť 25. októbra.

Mark Cavendish toho zažil v cyklistike neúrekom.
Cyklo 24.8. 11:59

Cavendish nechápe ani po rokoch: Po Saganovom lakti sa začalo temné obdobie môjho života!

Dokument o cyklistickej hviezde Markovi Cavendishovi (38) z Veľkej Británie je plný zaujímavých informácii, pričom v ňom nechýba ani jeho výpoveď o kolízii s Petrom Saganom na Tour de France 2017. Čo o nej víťaz 34 etáp na najprestížnejších pretekoch sveta po rokoch povedal?

Bahamontesa vyhlásili v roku 2013 za najlepšieho vrchára v histórii Tour.
Ostatné 8.8. 12:29

Zomrela ozajstná legenda: Na večnosť odišiel najlepší vrchár v histórii Tour de France

Cyklista s prezývkou Orol Toleda bol špecialista na horské etapy.

Na snímke je cieľ  20. etapy Tour de France 2023. Na snímke je Peter Sagan.
Tour de France 29.7. 11:01

Toto si Sagan nezaslúžil. Pohľad na Peťov bicykel šokoval: Preboha, ako mohol na tom jazdiť?

Tohtoročná Tour de France bola poslednou, na ktorej Peter Sagan štartoval. Slovenská hviezda ju odjazdila na bicykli, ktorý mnohých šokoval.

V začiatkoch jeho kariéry si musel privyrábať ako balič rýb
Tour de France 24.7. 21:01

FOTO Príbeh ako z rozprávky: Dvojnásobný víťaz TdF Vingegaard začínal vo fabrike s rybami

Dánska cyklistická superhviezda Jonas Vingegaard aktuálne zažíva obrovský úspech a užíva si zaslúžené plody svojej tvrdej práce. Nemal to však vždy jednoduché. V začiatkoch jeho kariéry musel pracovať v továrni na spracovanie rýb, aby dokázal platiť účty.

Jonas Vingegaard ovládol tohtoročnú Tour.
Tour de France 24.7. 15:01

OHLASY médií na záver Tour: Mimozemšťan Vingegaard. Z baliča rýb je dvojnásobný víťaz

Ohlasy svetových médií na 110. ročník cyklistických pretekov Tour de France a obhajobu triumfu Dána Jonasa Vingegaarda v drese Jumbo-Visma:

Na snímke slovenský mechanik Miklos Szabó, ktorý pôsobí v holandskom tíme Jumbo-Visma.
Tour de France 24.7. 13:30

Vingegaard ovládol Tour druhý rok po sebe. O bicykle sa mu stará Slovák: Žijem svoj sen

Nemalý podiel na celkovom triumfe dánskeho cyklistu Jonasa Vingegaarda (26) na tohtoročnej Tour de France má aj Slovák Miklos Szabó. Dvadsaťštyriročný mechanik je súčasťou tímu Jumbo Visma už niekoľko mesiacov a v rozhovore, ktorý sme s ním spravilipred štartom záverečnej etapy, nám prezradil viacero zaujímavostí.

Sagan bol po poslednej etape na Tour v dobrej nálade.
Tour de France 24.7. 10:30

Lúčil sa s Tour, no má ešte jeden sen. Sagan pre Šport24.sk: O rok sa chcem do Paríža vrátiť!

Už mlel z posledného. Slovenský cyklista Peter Sagan (33), ktorý v nedeľu absolvoval definitívne poslednú etapu na Tour de France, je rád, že má toto dobrodružstvo konečne za sebou. Trojnásobný majster sveta to priznal v exkluzívnom rozhovore pre Šport24.sk, no zároveň dodal, že do Paríža by sa o rok opäť rád vrátil.

Sagan bol po poslednej etape na Tour v dobrej nálade.
Tour de France 23.7. 22:12

Aha, pri čom sme načapali Sagana po rozlúčke s Tour: Peťo, veď si ešte ani nezosadol z bicykla!

Má to za sebou. Peter Sagan absolvoval poslednú etapu na Tour de France v kariére a po jej skončení si mohol dopriať niečo, na čo v priebehu pretekov nemohol ani pomyslieť.

Sagan s víťazom poslednej etapy Jordi Meeusom.
Tour de France 23.7. 21:30

Vyčerpaný Sagan oslávil príchod do cieľa: Som šťastný, že som v Paríži. Mám toho dosť

Paríž -Slovenský cyklista Peter Sagan má za sebou svoju poslednú Tour de France. Na slávnych pretekoch debutoval v roku 2012 a počas nasledujúcich rokov v nich nazbieral dvanásť etapových triumfov a rekordných sedem zelených dresov pre víťaza bodovacej súťaže.

Peter Sagan počas TdF.
Tour de France 23.7. 19:48

Vingegaard obhájil triumf, 21.etapa pre Meeusa, Sagan 11.

Paríž - Dánsky cyklista Jonas Vingegaard sa druhýkrát v kariére stal víťazom Tour de France. Záverečnú etapu 110. ročníka s cieľom na Elyzejských poliach v Paríži vyhral v nedeľu Belgičan Jordi Meeus (Boira-Hansgrohe). Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) obsadil jedenáste miesto.

Sagan bol celý bez seba.
Tour de France 23.7. 17:40

Zostal ako obarený: Pozrite, čím šokoval fanúšik Sagana pred jeho poslednou etapou na Tour!

Prekvapil ho. Jeden z najvernejších fanúšikov Petra Sagana (33) obdaroval pred včerajšou poslednou etapou na TdF svoj idol naozaj zaujímavým darčekom. Nečudo, že náš cyklista bol z neho doslova unesený.

10. VÍŤAZSTVO: Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v zelenom drese pre vedúceho pretekára bodovacej súťaže víťazí v 5. etape 105. ročníka Tour de France, ktorá viedla z Lorientu do Quimperu a merala 204,5 kilometrov v stredu 11. júla 2018.
Tour de France 23.7. 8:01

FOTO+VIDEO Aj slzy vám z očí vyhŕknu: Pripomeňte si všetky Saganove víťazstvá na Tour de France

V nedeľu večer sa uzavrie kapitola, ktorá prepísala dejiny svetovej cyklistiky. Slovák Peter Sagan (33) absolvuje svoju poslednú etapu na Tour de France. Na najprestížnejších pretekoch sveta ovládol dokopy 12 etáp, pričom na jednotlivé triumfy by sa dali pozerať dokola.

Peter je po náročnej Tour poriadne zmorený
Tour de France 22.7. 20:01

FOTO Posledný kopec má za sebou: Pozrite, aký zmorený dorazil Sagan v sobotu do cieľa!

Aj predposlednú etapu tohtoročnej Tour de France Peter Sagan (33) zvládol v limite. Do cieľa došiel viditeľne zničený, no s úľavou, že posledný kopec na francúzskych cestách má definitívne za sebou.