Adam Žampa

Adam Žampa

Instagram

Adam Žampa sa marodil v Kežmarku. Pre zjazdové lyžovanie sa rozhodol v desiatich rokoch a jeho prvým klubom sa stal ŠK Junior ski club Poprad. Žampov najväčší úspech je 5. miesto na OH 2014 v Soči, ktoré získal v super kombinácii. Na tých istých OH dokázal obsadiť aj 6. priečku v slalome. V rámci pretekov Svetového pohára patrí medzi jeho najlepšie výsledky 7. miesto z rakúskeho Kitzbühelu v super-kombinácií a tiež 1. miesto v európskom pohári v disciplíne obrovský slalom v domácom stredisku Jasná. Lyžiarsky svet ho pozná aj pod prezývkou Sangy.

Adam Žampe je slobodný a okrem zjazdového lyžovania má rád aj to freestylové. Obľubuje tiež rýchle autá a bicykel.

Aj červená hrá prím na olympijskom oblečení, ako ukázal Adam Žampa.
Ostatné 20.1. 9:30

FOTO Slováci ukázali oblečenie pre zimnú olympiádu: Pozrite sa, kde ho otestovali Žampovci

BRATISLAVA - Už vedia, v čom nás budú reprezentovať! Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) spoločne so Slovenským paralympijským výborom (SPV) včera oficiálne predstavil oblečenie pre blížiacu sa zimnú olympiádu a paralympiádu v čínskom Pekingu. Kolekciu si stihla vyskúšať napríklad Anastasia Kuzminová (37) či Adam Žampa (31) s bratom Andreasom (28).

VIDEO Adam a Andreas Žampovci predstavili oblečenie pre olympiádu v Pekingu
Video 19.1. 12:12

VIDEO Adam a Andreas Žampovci predstavili oblečenie pre olympiádu v Pekingu

Slovenskí športovci sa na zimných olympijských a paralympijských hrách v Pekingu predstavia v oblečení, ktorého motívom bude futuristické videnie sveta. Kolekciu na snehu na Štrbskom plese ukázali bratia Adam a Andreas Žampovci.

EBE 12 Val D'Isere - Na snímke slovenský lyžiar Adam Žampa v 1. kole obrovského slalomu mužov Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo francúzskom Val d´Isere v sobotu 11. decembra 2021. FOTO TASR/AP
 
Slovakia's Adam Zampa speeds down the course during the first run of an alpine ski, men's World Cup giant slalom, in Val D'Isere, France, Saturday, Dec. 11, 2021. (AP Photo/Alessandro Trovati)
Lyžovanie 20.12. 2021 14:37

Adamovu smolu vynahradil Andreas: Žampa dosiahol najlepšie umiestnenie sezóny

Alta Badia - Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt vyhral pondelkový obrovský slalom Svetového pohára.

Slovenský lyžiar Adam Žampa na trati počas 1. kola obrovského slalomu mužov Svetového pohára v talianskej Alta Badii.
Lyžovanie 19.12. 2021 14:51

Adamovi Žampovi nevyšlo 2. kolo "obráku". Stratil v ňom 11 miest a skončil na 25. pozícií

Alta Badia - Slovenskému reprezentantovi patrilo po 1. kole obrovského slalomu 14. miesto. No v tom druhom mal druhý najhorší čas.

Slovák Adam Žampa pózuje v cieli po druhom kole úvodného obrovského slalomu novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Söldene v nedeľu 24. októbra 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Lyžovanie 24.10. 2021 15:03

Adam Žampa bol v Söldene najhorší v 2. kola. Do Svetového pohára získal tri body

Sölden – Víťazom prvých pretekov SP v lyžovaní mužov sa v Söldene stal Švajčiar Marco Odermatt.

Slovák Adam Žampa počas prvého kola úvodného obrovského slalomu novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Söldene v nedeľu 24. októbra 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Lyžovanie 24.10. 2021 12:04

Adam Žampa podstúpil do 2. kola. Útočiť na dobrý výsledok bude zozadu

Sölden – Slovenskému lyžiarovi patrí po 1. kola 26. miesto, jeho brat Andreas Žampa sa do finálovej jazdy neprebojoval.

Bratia Žampovci usporiadali pred nadchádzajúcou sezónou Svetového pohára v alpskom lyžovaní tlačovú konferenciu, na ktorej informovali aj o nových partneroch svojho tímu. Na snímke Adam Žampa.
Lyžovanie 11.10. 2021 12:49

Adam Žampa si chce pred ZOH zlepšiť štartové číslo: Ja už nemám, čo stratiť

Bratislava - Slovenský lyžiar Adam Žampa si chce s výhľadom ZOH 2022 v Pekingu zlepšiť v novom ročníku Svetového pohára štartové číslo. V predchádzajúcej sezóne v obrovskom slalome sedemkrát bodoval, dvakrát sa umiestnil v elitnej desiatke a ako prvý Slovák sa prebojoval na finálové podujatie SP. Dokázal to napriek problémom s chrbtom, ktoré ovplyvnili letnú prípravu.

Bratia Žampovci na ministerstve obrany
Lyžovanie 13.4. 2021 15:34

Minister obrany SR prijal Žampovcov a poďakoval im za reprezentáciu

Bratislava - Minister obrany SR Jaroslav Naď prijal v utorok slovenských lyžiarov Adama a Andreasa Žampovcov. Členom Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica poďakoval za reprezentáciu Slovenska a diskutoval o podpore športovcov.

Sledujte spolu s nami online z 2. kola slalomu mužov vo švajčiarskom Lenzerheide, kde bude bojovať slovenský lyžiar Adam Žampa.
Lyžovanie 21.3. 2021 14:40

Feller triumfoval v záverečnom slalome sezóny medzi mužmi

LENZERHEIDE - Rakúsky lyžiar Manuel Feller zvíťazil v nedeľnom slalome Svetového pohára. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide zdolal o osem stotín sekundy Francúza Clementa Noela. Tretie miesto obsadil ďalší Francúz a čerstvý majiteľ veľkého glóbusu Alexis Pinturault s odstupom 0,11 s. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

JB 13 Cortina d'Ampezzo - Rakúsky lyžiar Marco Schwarz máva v cieli pretekov slalomu v alpskej kombinácii mužov na MS v alpskom lyžovaní v talianskom lyžiarskom stredisku Cortina d'Ampezzo 15. februára 2021. FOTO TASR/AP

Austria's Marco Schwarz waves after crossing the finish line during the slalom portion of the men's combined race, at the alpine ski World Championships, in Cortina d'Ampezzo, Italy, Monday, Feb. 15, 2021. (AP Photo/Marco Tacca)
Lyžovanie 21.3. 2021 11:29

Prvé kolo slalomu ovládol suverénne líder Schwarz: Udrží si prvé miesto?

Rakúsky lyžiar Marco Schwarz sa usadil na čele po 1. kole nedeľného slalomu Svetového pohára. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide viedol o 18 stotín sekundy pred Francúzom Clementom Noelom, priebežne tretí bol ďalší Rakúšan Adrian Pertl s odstupom 0,62 s. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

JB 32 Lenzerheide - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault pózuje s veľkým kryštáľovým glóbusom po jeho víťazstve obrovského slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom Lenzerheide 20. marca 2021. FOTO TASR/AP

France's Alexis Pinturault celebrates as he holds the crystal ball trophy of the alpine ski, World Cup men's giant slalom discipline title, in Lenzerheide, Switzerland, Saturday, March 20, 2021. (AP Photo/Marco Trovati)
Lyžovanie 20.3. 2021 13:40

Adam Žampa obsadil v "obráku" 17. miesto, triumfoval Pinturault

LENZERHEIDE - Francúz Alexis Pinturault sa stal celkovým víťazom Svetového pohára alpských lyžiarov. Okrem veľkého glóbusu si zabezpečil aj malú sezónnu trofej za obrovský slalom, keď zvíťazil v sobotnej súťaži na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide. Druhý bol Chorvát Filip Zubčič (+0,20 s) a tretie miesto obsadil ďalší Francúz Mathieu Faivre (+0,21 s). Slovák Adam Žampa nebodoval, skončil na sedemnástej priečke s mankom 2,99 sekundy.

JB 2 Lenzerheide - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault v 1. kole obrovského slalomu Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide 20. marca 2021. FOTO TASR/AP

France's Alexis Pinturault competes during the first run of an alpine ski, World Cup men's giant slalom in Lenzerheide, Switzerland, Saturday, March 20, 2021. (AP Photo/Gabriele Facciotti)
Lyžovanie 20.3. 2021 10:17

Pinturault je suverénne na čele po 1. kole "obráku", Adam Žampa priebežne osemnásty

LENZERHEIDE - Sledujte s nami online prenos z 1. kola obrovského slalomu v Lenzerheide. Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault sa suverénne usadil na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide viedol o 81 stotín sekundy pred Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom, priebežne tretí bol Chorvát Filip Zubčič +1,04 s. Slovák Adam Žampa zaostal za lídrom o 2,92 s a figuroval na 18. mieste.

Adam Žampa.
Lyžovanie 13.3. 2021 13:45

V "obráku" v Kranjskej Gore triumfoval Odermatt, Adam Žampa si zaistil miestenku vo finále SP

KRANJSKA GORA - Adam Žampa sa ako prvý slovenský mužský lyžiar kvalifikoval do finále Svetového pohára. V slovinskej Kranjskej Gore obsadil v sobotnom obrovskom slalome 26. miesto, zvíťazil Marco Odermatt zo Švajčiarska. Za Odermattom skončil jeho krajan Loic Meillard, ktorý zaostal o 1,06 sekundy, tretí bol Rakúšan Stefan Brennsteiner (+1,09). Druhý Slovák Andreas Žampa nepostúpil do 2. kola.

Adam Žampa.
Lyžovanie 13.3. 2021 11:20

Adam Žampa postúpil 2. kola obrovského slalomu v Kranjskej Gore

KRANJSKA GORA - Slovenský lyžiar Adam Žampa postúpil do 2. kola sobotného obrovského slalomu Svetového pohára. V slovinskej Kranjskej Gore bol po 1. kole na 25. mieste, na lídra Loica Meillarda zo Švajčiarska stratil 2,42 sekundy. Druhý Alexis Pinturault z Francúzska zaostal za Meillardom o 11 stotín sekundy, tretí bol Rakúšan Stefan Brennsteiner (+0,52). Druhému Slovákovi Andreasovi Žampovi postup do 2. kola unikol, s odstupom 3,42 s obsadil 39. priečku.

Adam Žampa.
Lyžovanie 19.2. 2021 17:38

Adam Žampa po skvelom výsledku v obrovskom slalome: Toto som vôbec nečakal!

Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol životný výsledok na majstrovstvách sveta. V Cortine d'Ampezzo obsadil v piatkovom obrovskom slalome ôsme miesto, keď za víťazným Francúzom Mathieum Faivrem zaostal o 2,48 sekundy. Striebro získal domáci Talian Luca De Aliprandini (+0,63 s), bronz si vybojoval Rakúšan Marco Schwarz (+0,87 s). Mladší z bratskej dvojice Andreas Žampa skončil dvadsiaty s mankom 5,77 s, ďalší slovenský reprezentant Filip Baláž nedokončil druhé kolo.