Od 1. októbra sa nebudú môcť konať na Slovensku žiadne hromadné podujatia vrátane športových. Výnimku dostanú akcie, pri ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín. Po svojom pondelkovom zasadnutí o tom informoval ústredný krízový štáb, návrh ešte podlieha definitívnemu schváleniu.

"Zakážeme hromadné podujatia s určitými výnimkami ako napríklad, sobáš, pohreb, krst či zasadnutie orgánu verejnej moci. Ak organizátor zabezpečí, že všetci účastníci podujatia budú mať negatívny RT-PCR test, nie starší ako 12 hodín a takúto akciu nahlási na príslušný úrad verejného zdravotníctva do 48 hodín, tak sa takéto podujatie môže konať. Jedná sa o podujatia rodinného typu, kultúrneho, cirkevného či spolončenského," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas na margo najnovších opatrení voči šíreniu Covid-19, ktoré sa týkajú aj športových podujatí na Slovensku. „Platnosť všetkých opatrení budú od 1. októbra 2020 do odvolania. Kým nezlomíme stúpajúcu krivku na klesajúcu," pridal premiér Matovič, ktorý doplnil, že ak sa situácia nezlepší, môžu prísť ďalšie prísnejšie opatrenia ako zatváranie obchodov či fabrík.

Matovič sľubuje, že športovcom podá pomocnú ruku. „Poprosil som pani ministerku kultúry, aby hneď začala rokovania s kultúrnou obcou aj športovcami, aby sme kompenzovali výpadky ich tržieb, aby sme nedopustili, aby nám kultúra či šport nezahynuli,“ doplnil Matovič. 

Odohráme baráž proti Írom?

Už 8. októbra by mala odohrať slovenská futbalová reprezentácia dôležitý barážový zápas kvalifikácie na ME 2020. Podľa všetkého by sa mal odohrať. Samozrejme v prípade, ak všetci účasníci budú mať negatívne testy.  Kým reprezentačný zápas s odretými ušami zrejme odohráme, ostatné podujatia sú odkázané na jasnú stopku.

“Táto téma nie je úplne uzatvorená. V súčasnosti je platná výnimka pre podujatie, kde si organizátor zabezpečí, aby všetci mali negatívny test nie starší ako 12 hodín. Avšak, je to veľmi náročné za zmanažovanie testovania a podujatia. Nepredpokladám, že športové podujatia sa budú konať takýmto spôsobom a skôr budú zrušené,“ povedal Hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Na snímke zľava hráč Slovenska Marek Hamšík a hráč Azerbajdžanu Javid Husejnov v zápase 10. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko - Azerbajdžan v Trnave 19. novembra 2019.
Na snímke zľava hráč Slovenska Marek Hamšík a hráč Azerbajdžanu Javid Husejnov v zápase 10. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko - Azerbajdžan v Trnave 19. novembra 2019.
Zdroj: TASR

Prvé reakcie športovcov nájdete na ďalšej strane