"Dnes dopoludnia na rokovaní epikonzília sa podarilo vyjednať nasledovné: v športových súťažiach, v ktorých počet účastníkov podujatia nepresiahne počet 100 a miesto dejiska podujatia bude v "zelenej farbe Covid automatu" MONITORING nie je povinné testovanie," napísal na Facebook štátny tajomník MŠVVŠ pre šport Ivan Husár.  

Zelená fáza Covid automatu znamená uvoľnenie opatrení. Napriek tomu sa na športových súťažiach, ktoré nepresiahli stovku účastníkov, bolo potrebné preukázať testom. „Argumentovali sme porovnávaním s opatreniami pri iných spoločenských podujatiach, kde sa zhromažďuje viac ľudí či u už ide o kultúrne alebo spoločenské udalosti,“ vysvetlil po konzíliu epidemiológov štátny tajomník pre šport Ivan Husár.

To už bude po novom minulosťou. V dohľadnej dobe sa toto uvoľnenie opatrení pre šport premietne aj do vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Husár zároveň naďalej vyzýva nadšencov športu k zodpovednému správaniu. „Len spoločnými silami dokážeme zvládnuť tretiu vlnu pandémie tak, aby sme neohrozili šport. Všetci si prajeme vrátiť sa čo najskôr k bezproblémovému režimu či už športových, tréningových alebo súťažných aktivít,“ doplnil. Jedinou cestou ako to dosiahnuť je očkovanie. Zníži sa tak riziko ťažkého priebehu Covid-19, ale aj prenosu vírusu.