Zábery z miesta nehody nájdete v GALÉRII TU!

Držiteľ striebornej medaily z olympiády v Turíne havaroval minulý týždeň v utorok s ultraľahkým lietadlom v Petroviciach v okrese Bytča. V lietadle, ktoré pilotoval Židek sa nachádzaj aj jeho brat, ktorý však vyviazol bez vážnejších zranení. Bývalý snowboardista také šťastie nemal, utrpel popáleniny na 30 % tela.

Lietadlo nemalo vo vzduchu čo robiť

Sluk pre cas.sk prezradil, že Židek na pilotovanie tohto druhu lietadla nemal oprávnenie, navyše lietadlu chýba registrácia a tak nemalo vo vzduchu čo robiť. „Na tomto lietadle neboli urobené ani letové skúšky, ani nebolo zaregistrované, ja neviem, čo to bolo za lietadlo. Vedeli by sme o tom. Oni musia požiadať o zaevidovanie lietadla, pridelenie poznávacej značky a v súvislosti so zaevidovaním sú nastavené procesy, musia sa robiť letové skúšky, treba skontrolovať technický stav lietadla a podobne. To všetko ide cez nás. O tomto lietadle nič nevieme,“ vysvetľuje Marián Sluk, prezident Slovenskej leteckej federácie a hlavný letový inšpektor pre cas.sk

Pochybení bolo viac

Na celej situácii je však problémov viac. Tým sa však problémy nekončia. Miesto, z ktorého Židek vzlietol, nebolo osvedčené ako letisko a tým pádom z neho nemal vzlietnuť. "Tá lúka musí byť nejako osvedčená. Musí mať nejaký certifikát, nemusí to byť práve medzinárodné letisko, ale musí mať charakter nejakej osvedčenej plochy na lety.To my nedávame, ale viem to, lebo máme informácie, že tá lúka nebola osvedčená plocha,“ zakončil Sluk.

Zábery z miesta nehody nájdete v GALÉRII TU!