Pred piatimi rokmi získala Američanka štyri zlaté medaily a jednu bronzovú, v Tokiu vraj mohla získať ešte o jednu medailu viac. Viac ako o jej získaných cenných kovoch sa hovorí o jej psychickom rozpoložení. Bilesová totiž odstúpila z finále viacboja, ako dôvod uviedla duševné zdravie a psychický blok, ktorý pociťuje počas súťaže. „Moje telo neposlúcha hlavu, nie sú v súlade. Ľudia si neuvedomujú, aké nebezpečné to je na súťažnom tvrdom povrchu. Fyzické zdravie sa rovná psychickému,“ vysvetľovala Bilesová, ktorú trápi jav zvaný Twisties. V praxi ide o mentálny blok, keď gymnasti pri premete vo vzduchu strácajú kontrolu nad svojím telom. Stáva sa, že nedokážu bezpečne doskočiť a hrozí im zranenie.

Problémy so psychickým rozpoložením mala štvornásobná olympijská šampiónka už v minulosti, ovplyvnilo ho aj ťažké detstvo. Jej mama Shanon bojovala so závislosťou na alkohole a drogách, ako samoživiteľka sa nedokázala postarať o svoje štyri deti. „Mama bola často vo väzení a pamätám si, že som mala neustále strach a hlad,“ spomínala Simone na ťažké detstvo, so súrodencami často nosili špinavé oblečenie. „Okolo nášho domu sa zvykla potulovať pouličná mačka. Bola som veľmi hladná, no mama vždy nakŕmila mačku a nie nás. Asi práve preto dodnes nemám rada mačky.“

Sociálni pracovníci matke zobrali deti a Simone putovala do pestúnskej starostlivosti, neskôr si ju adoptovali starý otec Ron a jeho druhá manželka Nellie, ktorí gymnastku podľa jej slov zachránili. S týmto športom začala Bilesová ako šesťročná, obrovský talent okamžite začal zbierať jedno víťazstvo za druhým. V deviatich rokoch jej diagnostikovali ADHD, teda poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou. So psychikou bojovala aj na prvej súťaži medzi dospelými, keď sa doslova rozsypala. „Bola celá vystrašená, z pokoja ju vyvádzal aj najmenší zvuk v hale,“ hovorí adoptívna mama Nellie.

Bilesovú ovplyvnil aj lekár Larry Nassar, ktorý sexuálne zneužíval stovky mladých dievčat. Aj americká gymnastka bola medzi nimi. Otrasné činy lekára zanechali na Bilesovej stopy a odrazili sa na jej psychike depresiami. „Veľa som spala, bol to môj spôsob, ako uniknúť realite. Spánok bol pre mňa vtedy najbližší stav k smrti, takže som spala neustále.“ Po zneužívaní lekárom boli časy, keď Bilesová nechcela do telocvične ani len vstúpiť, chodila na terapie a brala lieky na úzkosť kvôli psychickým výkyvom počas celého roka. „Úplné uzdravenie je zrejme nemožné. Táto rana sa ešte dlho nezahojí, možno nikdy,“ priblížila Bilesová.

Vrátila sa s úsmevom

Potom, ako sa Bilesová odhlásila z viacerých súťaží, sa predsa len vrátila a súťažila na kladine, kde získala bronzovú medailu. „Som šťastná, že som sa bez ohľadu na dosiahnutý výsledok mohla ešte raz predstaviť v Tokiu. Pripravovala som sa na olympiádu päť rokov. Prísť sem a nebyť schopná ničoho nebolo pre mňa ľahké,“ priznala po finále.