Otec má veľký vplyv na jeho kariéru. V roku 2016 kúpil Mazepin tím vo formule 3 od Jeana Alesiho pre svojho syna. Za dve sezóny nevyhral ani jedny preteky, ale trikrát bol na pódiu. Nikita však odišiel z tímu otca a prebojoval sa až do formule 2, kde však obsadil v prvej sezóne až celkové 18. miesto. Jeho kariéra nevyzerala dobre, ale z Ruskaprišli opäť otcove milióny. Tím HitechGP vstúpil do formuly 2 a Mazepin mladší využil druhú šancu. V tejto sezóne skončil tretí za neohrozenou dvojicou Mick Schumacher – Callum Ilott.

Aj tretím miesto dostane príležitosť v tíme F1, konkrétne v Haase. Počas Veľkej ceny Ruska sa Dmitrij Mazepin stretával so šéfom tímu Guntherom Steinerom. Kolovali zvesti, že Mazepin nechce len kúpiť miesto pre syna, ale dokonca celý Haas. „Mazepina poznám už dlho. Na Veľkej cene Ruska bol v našich garážach aj s rodinou. Dali sme si kávu, to je všetko,“ poprel dohady Steiner.

Mazepin bude jazdiť s Mickom Schumacherom v tíme Haas
Mazepin bude jazdiť s Mickom Schumacherom v tíme Haas
Zdroj: Matthias Schrader

Potom však všetko nabralo rýchly spád. Mazepin junior už mal mať isté miesto v tíme, o pár dní sa prevalila informácia, že bude jazdiť spolu s Mickom Schumacherom a dvojica Grosjean a Magnussen sa ocitla na trhu s voľnými jazdcami. Už sa len čakalo, kedy ich oficiálne predstavia. Mazepinove angažovanie oznámili 1. decembra bez udania dĺžky kontraktu. Pravdepodobne to bude dovtedy, kým jeho otec bude mať chuť sponzorovať tím Haas. Rovnako neudali dĺžku kontraktu ani mladého Schumachera, ktoré angažovanie oznámili o deň neskôr.