V rozhovore so psychológom Tomášom Gurským sa dočítate:

Čo je potrebné urobiť, aby sa Vlhová vrátila k forme zo začiatku sezóny?
V čom má Michelle Gisinová oproti Vlhovej výhodu a v čom je lepšia Slovenka?
Ktorú stránku musí Vlhová zvládnuť, aby si udržala 1. miesto v celkovom poradí?
Ako sa vie Vlhová zbaviť prehnaného tlaku na jej osobu?
Prečo Vlhovej môže pomôcť tzv. mentálna diéta a čo to znamená?
Ako Vlhovej v tejto fáze sezóny môže pomôcť mentálna koučka?
Ako by mal pri poklese formy reagovať Vlhovej tréner Livio Magoni?

Sledujete výkony Petry Vlhovej v tejto sezóne?

Ako bývalý pretekár a tréner zjazdového lyžovania ju sledujem pozorne. Viem, že top forma vo Svetovom pohári nevydrží celú sezónu nikomu, takže mierny pokles formy je svojím spôsobom logický v istej časti sezóny. Niekomu vyjde výborne začiatok, niekomu stred, inému zase koniec sezóny. Ide o to, aby bola u lyžiarky konzistencia výkonnosti, aby nemala veľké prepady.

Vlhová mala fantastický úvod sezóny, teraz prežíva mierny útlm. Čo treba v takom prípade robiť, aby sa športovec dostal do formy, ktorú mal na začiatku sezóny?

Logistika je pre tímy veľmi zložitá v tom, že sa často menia termíny aj miesta pretekov, ale s tým sa musia vyrovnať všetci, nielen Vlhová. Najnáročnejšie to je pre tie lyžiarky, ktoré ašpirujú na celkové prvenstvo, čo znamená Vlhovú a Gisinovú, ktorú v boji o prvé miesto v celkovom poradí vidím ako jej jedinú konkurentku v tejto sezóne. Petra sa musí pozerať na priame konkurentky v celkovom hodnotení. To je hlavne vec trénera a nie pretekárky, verím, že Livio Magoni je v tomto top. Už raz sa mu so svojou zverenkyňou podarilo vyhrať veľký krištáľový glóbus, takže presne vie, čo treba robiť.

Sledujete teda pozorne okrem Vlhovej aj Michelle Gisinovú?

Ona má tú výhodu, že sa dosť pretekov koná vo Švajčiarsku, finále Svetového pohára bude v Lenzerheide a aj najbližšie preteky sa konajú v tejto krajine v Crans Montane. Tréningy môže mať so švajčiarskou reprezentáciou, ktorá si určite dokáže vytvoriť nejakú momentálnu výhodu. V prospech Petry svedčí to, že je technicky lepšia pretekárka, ale je výborná aj mentálne a kondične. Mala by momentálny tlak vydržať a ustáť celú náročnú sezónu, prípadne sa vrátiť k levelu, ktorý jazdila na začiatku sezóny.

Ktorý variant je z psychického hľadiska výhodnejší – pôsobiť v súkromnom tíme ako Petra Vlhová či v reprezentačnom ako iné pretekárky?

Oba varianty majú určité výhody aj nevýhody. Myslím, že Livio Magoni je tréner, ktorý je zvyknutý na mikrotím, ukázal to s Tinou Mazeovou. Má to svoje výhody, napríklad, čo sa týka karantény a rizík spojených s koronavírusom. Ak do veľkého tímu niekto prinesie vírus, zastaví to celý tím, ako sa to stalo Švédkam na začiatku sezóny. Na druhej strane pri organizácii náročných tréningov Super-G a zjazdu majú výhodu veľké tímy.

Petra jazdí všetky disciplíny a jej program je teda extrémne nahustený. V čom skrýva tento faktor najväčšie nástrahy?

Športový výkon má štyri oblasti – technickú, taktickú, kondičnú a mentálnu. Petra je v troch vynikajúca, teraz ide o to, aby spolu s trénerom a realizačným tímom správne domysleli aj taktickú a strategickú stránku sezóny, aby vedeli, kedy trošku povoliť, načerpať sily a znovu sa do toho dať naplno a kedy ísť trebárs na nižšie obrátky a dobiť baterky. O tom to je, ak pretekár chce pomýšľať na celkové prvenstvo. Ja som však optimista, myslím, že Petra je v tejto sezóne najlepšia na svete a ak vydrží, zaslúži si veľký glóbus.

Ako pripomenula Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová je buď v aute, na tréningu alebo na pretekoch, takže súkromný život ide takpovediac bokom. Aký dopad môže mať na psychiku športovca takáto monotónnosť programu?

To si musí určiť Petra, čo je pre ňu správne. Verím tomu, že by vedeli zabezpečiť, keby chcela mať pri sebe rodinu alebo priateľa a môžu ich pribrať do svojej „bubliny“. Ona je na hustý program zvyknutá, absolvovala ho viackrát, takže si myslím, že v tomto by pre ňu nemusel byť problém.

Súperky sa snažia dostať Petru neustále pod tlak a do zložitej situácie, či už počas pretekov, alebo, ako spomenul Livio Magoni, aj mimo nich. Dá sa voči tomu obrniť?

Každý, kto je favoritom v nejakej disciplíne, je pod tlakom konkurencie, ktorá ho prirodzene naháňa. Toto by už Petra mala mať zvládnuté, vyhrala v minulej sezóne dva malé krištáľové glóbusy a ostatné lyžiarky na ňu v týchto disciplínach poľovali. Mala by vedieť zvládnuť aj mediálny tlak, či už novinárov a sociálne siete. To však tiež pre ňu nie je nič nové. Petra nie je v pozícii líderky prvýkrát. Teraz je v pozícii líderky celkového poradia, čo je náročnejšie v tom, že zbiera body v každej disciplíne, kým spočiatku to bolo len v dvoch disciplínach.

Prvé miesto v celkovom poradí však zrejme prináša ešte väčší tlak médií a očakávania, ako keď jazdila len vybrané disciplíny.

Tohto roku sú preteky bez divákov a s menším priamym vstupom médií. To, čo si Petra otvorí večer v počítači, čo bude a čo nebude sledovať, je na nej. Keď to bude robiť správne, nemusí byť pod mimoriadnym tlakom, zostane len tlak, ktorý súvisí s tým, že je na špici. Na to si pretekár musí zvyknúť, keď chce raz vyhrať celkové hodnotenie.

Môže byť vhodným krokom úplne sa odstrihnúť od médií a nečítať správy o sebe?

Jednoznačne to ide. Vy novinári všetky informácie musíte pochopiteľne sledovať, ale pretekári nie. Jedna z vecí, ktoré by mal tréner dosiahnuť je, aby sa pretekár naučil selektovať informácie, ktoré bude sledovať a veci, od ktorých sa absolútne odstrihne. Petra žije počas sezóny vo svojej bubline mikrotímu a akú stránku si otvorí na webe, záleží len od nej. Verím, že ona disciplínu šampióna v sebe má a vie si vytvoriť niečo, čomu sa hovorí mentálna diéta, keď sa sústredíte len na to dôležité a ostatné odstrihávate. Myslím, že Petra to dokáže.

Petra pracuje s mentálnou koučkou. V čom môže lyžiarke pomôcť v tejto fáze sezóny?

Človek v tejto oblasti musí byť skúsený a trafiť správnu vec, na ktorej treba pracovať. To ja, samozrejme, neviem, čo je v prípade Petry Vlhovej dôležité, lebo každý pretekár je iný. Kouč pracuje tak, že pomocou správne volených otázok mobilizuje človeka k slobodnému uvažovaniu o tom, čo je pre neho najdôležitejšie a aké rozhodnutia musí urobiť. Koučovanie je o zvyšovaní sebapoznania a samostatnosti, čo potrebuje každý šampión.

Môže byť mentálny kouč kľúčovým človekom, ktorý pomôže pretekárovi vrátiť sa do starej formy?

Myslím, že môže Petre pomôcť vrátiť sa na tú správnu vlnu, aby zase dosahovala výsledky, na aké má potenciál. Je však dobré komunikovať aj s hlavným trénerom, ktorý má na Petru najväčší vplyv po všetkých stránkach.

Ako je vhodné reagovať v tejto fáze sezóny z pohľadu hlavného trénera?

Tréner je v tomto prípade pod tlakom snáď ešte viac než pretekár. Kým ona môže napríklad spať či oddychovať, kouč neustále uvažuje, ako robiť veci lepšie než konkurencia. Myslím, že by mal byť súčasťou mentálnej spolupráce. Jednak môže psychológovi poskytnúť informácie a skúsenosti zo svojho trénerského pohľadu, ale najdôležitejšie je, že on má najväčší priamy osobný vplyv na pretekárku. V priebehu sezóny so svojou zverenkyňou trávi čas takpovediac od rána do večera. Mal by sa naučiť poznať jej predností aj slabiny a vedieť byť oporou v ťažkých situáciách, ktoré v  sezóne nastanú, najmä vtedy, ak ide o veľa. Každý člen mikrotímu musí vedieť, čo je jeho úloha a hlavný tréner tomu celému šéfuje.