Momentky z dnešných pretekov si môžete pozrieť TU!

Slovenská zjazdárka vo veku 25 rokov vybojovala šestnáste víťazstvo v pretekoch SP. Tým sa vyrovnala dvom bývalým hviezdam zjazdárskeho neba - víťazke SP a trojnásobnej šampiónke z vrcholných podujatí, Rakúšanke Petre Kronbergerovej a Talianke Deborah Compagnoniovej, ktorá má na konte po tri zlaté medaily zo ZOH i MS. Už iba dve výhry ju delia od 25. dámy v historickom poradí Tamary McKinneyovej z USA (18), tri od Rakúšanky Anity Wachterovej a Nemky Viktorie Rebensburgovej (obe 19). Vlhová počítajúc aj minulú sezónu vyhrala piaty slalom v sérii, čím vyrovnala ženský rekord rakúskej legendy Marlies Schildovej. Slávila jubilejný desiaty slalomový triumf v SP, v Levi dosiahla už svoje tretie víťazstvo. "Bolo to skutočne ťažké. Cítila som, že som pod tlakom, chcela som potvrdiť sobotňajšie víťazstvo. To sa mi podarilo. Som šťastná, že som dokázala vydať zo seba maximum, celú svoju energiu. Vyhrať dvakrát v Levi je niečo úžasné," povedala v rozhovore pre Eurosport.

Vlhová viedla už po 1. kole, na rozdiel od soboty sa jej však na druhý deň výkonom v prvej jazde vyrovnala iná pretekárka, Gisinová zašla rovnaký čas 54,32 s. Aj na tretej pozícii figurovala Vlhovej švajčiarska súperka, Wendy Holdenerová zaostala 23 stotín. Američanka Mikaela Shiffrinová ako najväčšia rivalka slovenskej zjazdárky sa usadila na štvrtej priečke (+0,37 s).

Petra Vlhová predvádza jednu sebavedomú jazdu za druhou.
Petra Vlhová predvádza jednu sebavedomú jazdu za druhou.
Zdroj: Profimedia.sk

Na štarte pre nariadenú karanténu opäť chýbali švédske lyžiarky na čele so zásadnou spolufavoritkou Annou Swenn-Larssonovou. Na trať sa vydala ako prvá víťazka predchádzajúceho dňa a Vlhová predviedla opäť svoj vysoký štandard, teda takmer bezchybnú a dynamickú jazdu s určitými rezervami v niektorých oblúkoch. Naznačil to už výkon ďalšej v poradí, keď Holdenerová s ňou v hornej časti držala krok a malá chybička v strmine ju stála trochu času.

So štvorkou vyrazila do boja Shiffrinová. Od začiatku jej jazdy bolo zrejmé, že ani architektúra kurzu jej k výraznému ataku nepomôže, hoci autorom trate bol americký tréner. Fenomenálna lyžiarka mala menšie problémy prekvapujúco aj v nájazde do zatvoreného úseku a jej strata postupne narastala. V záverečnej rovinke vykĺzala pre seba ešte pár stotín. Po nej išla Gisinová, u ktorej strata tiež najprv rástla, ale napokon predviedla v strmej pasáži najlepšie oblúky.

V druhom kole vytýčil bránky švajčiarsky tréner Klaus Mayrhofer. Prekvapujúco ôsma po 1. kole Martina Dubovská, Slovenka jazdiaca za Česko, klesla o dve priečky na 10. miesto, čo je jej druhé najlepšie umiestenie v kariére. Strmá pasáž výborne vyšla Liensbergerovej, ktorá sa vďaka tomu zo šiestej pozície posunula na pódium. Na jej výkon nestačila ani Shiffrinová, ktorá po strate v strmine nedokázala výraznejšie zrýchliť ani v spodnej plochej časti, a ani Holdenerová. Vlhová hneď od prvej bránky získala výborný rytmus, opäť predviedla dynamickú agresívnu jazdu a v cieli mala pol sekundy k dobru na Liensbergerovú. Ako posledná sa na trať vydala Gisinová, predviedla ďalšiu vydarenú jazdu, ale na výkon Slovenky nestačila.

Slnečná ulica 1201 900 42 Miloslavov
Slnečná ulica 1201 900 42 Miloslavov
Zdroj: Profimedia.sk

Vlhová potvrdila v úvode sezóny skvelú formu, aj v tretích pretekoch sa dokázala postaviť na pódium. V Levi bola v troch kolách najrýchlejšia a v tom štvrtom mala o sedem stotín druhý najlepší čas. "Pritom v poradí štvrtá jazda bola moja pocitovo najlepšia. Po prvom kole sme boli veľmi natesno. Mala som pocit, akoby si už aj ostatné dievčatá na tento svah zvykli a viac riskovali. Trochu som bola pod stresom, no som šťastná, že som aj druhé kolo vedela zajazdiť naplno, aj keď trochu s chybami. Po pravde, aj som si trochu v cieli poplakala," povedala pre RTVS Vlhová, ktorá je na najlepšej ceste obhájiť zisk malého krištáľového glóbusu. Hneď po dojazde do cieľa si zakričala "Je to tam", hoci na štartovej búdke ešte čakala Gisinová, ktorá sa ako posledná vydala na trať: "Myslela som to tak, že mám istotu pódiového umiestenia. Bola som šťastná, že som potvrdila líderskú pozíciu. Ale úprimne - verila som, že zdolám Michelle, čo sa aj stalo." Až v cieli si uvedomila, že dosiahla piate slalomové víťazstvo v rade a vyrovnala Schildovej rekord: "Je to dobrý pocit. Pravdupovediac, štatistiky veľmi nesledujem, sústredím sa na svoje výkony. Samozrejme, teší ma, že môžem byť v spoločnosti takých mien. Cítim sa teraz veľmi silná. Po tomto víkende viem, že som najrýchlejšia a je logické, že mám sebavedomie, ale rozhodne nelietam v oblakoch. Snažím sa stáť nohami na zemi. Je mi jasné, že ma môže v ďalších pretekoch niekto prekonať."

Momentky z dnešných pretekov si môžete pozrieť TU!

2. kolo

1. kolo