Problémy Westa začali už v detstve. Narodil sa so zmiešanou farbou pleti a pre svoju tmavšiu pokožku a ryšavé vlasy bol často šikanovaný deťmi z ulice. Už v tom čase bojoval so psychickými problémami. „Celý čas som sa snažil zabiť sa. Znova a znova som sa podrezával žily, napchával sa liekmi a bol som stále v nemocnici,“ priznal v roku 2015.

Delonte West žobre v uliciach Dallasu.
Delonte West žobre v uliciach Dallasu.
Zdroj: Twitter.com

Dobre sa cítil len pod košmi. I keď mimo paluboviek bol jeho život ťažký, tak na nich patril medzi najlepších v krajine a v roku 2004 si ho v drafte vybral Boston Celtics v 1. kole z 24. miesta. Jeho sen o profesionálnom hráčovi sa stal skutočnosťou. Osem rokov hrával na najvyššej úrovni, zarábal milióny a priateľom kupoval všetko, na čo si len spomenuli. No v roku 2008 mu diagnostikovali bipolárnu poruchu, pri ktorej prechádza extrémnymi emočnými výkyvmi.

V roku 2009 ho polícia zastavila na motocykli a pri sebe mal pištoľ, revolver a aj brokovnicu. Za to mu súd nariadil verejnoprospešné práce. V oku 2011 prestúpil do Dallasu, ale pre spory v ňom skončil o rok neskôr. To bol aj koniec jeho kariéry v NBA. Zahral si ešte v Číne a zmluvu podpísal aj s klubom vo Venezuele, ale nikdy zaň nenastúpil. V 2015 definitívne ukončil hráčsku kariéru a išlo to s ním dole vodou. Fanúšikovia ho bosého a opitého stretli v Houstone a na otázku, či je Delonte West, odpovedal: „Bol som, ale už to nie je môj život...“

Delonte West s číslom 13 patril medzi hviezdy NBA.
Delonte West s číslom 13 patril medzi hviezdy NBA.
Zdroj: TASR

Na začiatku roka 2020 sa zaplietol do pouličnej bitky a zatkla ho polícia. Keď ho viedli v putách, tak kričal, že je skutočný prezident Donald Trump.  „Delonte nie je blázon. Neberie drogy. Naša rodina robí všetko pre to, aby mu poskytla najlepšiu pomoc. Má krásneho syna, dcérku a manželku, ktorá ho miluje. To mu veľmi pomáha. Ale niekedy má právo na chorobu, ktorá z neho ide von. Jeho choroba je ako rakovina. Môže postihnúť kohokoľvek – bohatého aj chudobného, futbalistu či basketbalistu,“ zastáva si Delonteho brat.

Delonte West má rodinu, ktorá ho miluje.
Delonte West má rodinu, ktorá ho miluje.
Zdroj: The Washington Post

Fanúšik, ktorý nasiel Westa, prosiť o jedlo, napísal: „Povedal som mu, že v NBA je veľa ľudí, ktorí mu chcú pomôcť. On mi odpovedal: ´Mali možnosť mi pomôcť a neurobili to. Vravel som im, že potrebujem pomoc a utiekli. Kašlem na nich. Je im to jedno, vždy to tak bolo. Chcel som mať len pokoj a oni mi o nedali.´“ Teraz už zostáva len dúfať, aby sa bývalej basketbalovej hviezde dostalo naozaj patričnej pomoci.