Na Collins Cup, ktorý začne v sobotu o 13.00, sa sústredí pozornosť celého triatlonového sveta. Unikátne preteky v štýle golfového Ryder Cupu medzi výbermi Európy, USA a zvyšku sveta uvidia diváci vo vyše 170 krajinách, priamy prenos z pretekov odvysiela stanica Eurosport. V každom z troch tímov dostane šancu po šesť najlepších triatlonistov a triatlonistiek na dlhých tratiach.

Na štarte nebudú chýbať famózni Nór Kristian Blummenfelt, olympijský víťaz z Tokia 2020, úradujúci majster sveta v Ironmanovi a prvý muž histórie, ktorý zvládol dlhý triatlon pod 7 hodín, jeho krajan Gustav Iden, Nemec Patrick Lange, Švajčiarka Daniela Ryfová či Nemka Anne Haugová.

Vlaňajšie prvenstvo obhajujú Európania, ktorí sú opäť najväčší favoriti na Collins Cup. Okrem prestížneho pohára je pripravená aj trofej Zlomené hroty pre posledný tím. Mala by ho motivovať do práce, aby sa o rok zlepšil.  Každý z pretekárov absolvuje dokopy 100 km. Po úvodných 2 km vo vodách Dunaja nasleduje 80 km v sedle bicykla a napokon 18 km dlhý bežecký úsek. Pre pretekárov to bude test vytrvalosti, zručnosti a rýchlosti.

Kapitáni tímov nasadia podľa preferencií jednotlivých pretekárov do dvanástich rôznych pretekov, v ktorých budú získavať body pre svoj tím. V rámci jednej súťaže sa tak odvíja dvanásť samostatných. Dokopy 36 triatlonistov zabojuje počas Collins Cupu o celkové prize money vo výške 1,5 milióna dolárov, čo je najvyššia dotácia v histórii tohto olympijského športu. Najväčšia odmena má hodnotu 90 000 dolárov, najmenšia 20 000 dolárov.