Organizátori pripomínajú športovcom, aby sa vyhli fyzickému kontaktu na pódiu, teda žiadajú ich, aby sa vyhli objímaniu. Olympijský výbor povolil krátku dobu, počas ktorej si športovci môžu zložiť rúško, a to počas pózovania s medailami a, samozrejme, počas výkonu športu.

„Dostali sme jasné pokyny, kedy máme mať rúška a kedy ich mať nemusíme. Kontrolovanie rúšok na gymnastike a v olympijskej dedine je dosť prísne. Na športovisku na tréningoch mali tréneri neustále rúška, my sme si ich počas cvičenia dávali dole. Keď sme si menili náradie alebo sme si odbehli na toaletu, samozrejme, s rúškom,“ približuje situáciu z Tokia pre Šport24.sk gymnastka Barbora Mokošová.

Austrálske plavkyne sa po štafete na 4x400 na pódiu pre víťazky objímali a nemali na tvárach rúška, Medzinárodný olympijský výbor reagoval a upozornil ich na to, aby dodržiavali pravidlá.

Aj takéto emócie ponúka olympiáda:

„Situácia je taká, aká je, ja to rešpektujem, dostali sme pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Samozrejme, šport je emotívny, ľudia po výkonoch prejavujú svoje emócie, občas sa objímu. Je to fifty-fifty, na jednej strane je to v poriadku, na druhej by sme to kvôli momentálnej situácii nemali robiť. Niekedy sú emócie viac ako pravidlá,“ tvrdí Mokošová.

Český vodný slalomár Lukáš Rohan, ktorý získal v kategórii C1 striebornú medailu, opísal vyhlasovanie víťazov ako komédiu. „Japonci nám dali sprievodcu, ako sa máme správať a čo robiť, ale potom to bolo inak. Raz nám ukázali ceduľu, že si máme natiahnuť rúška, potom že si ich máme dať dole. Prišlo mi to bláznivé,“ prezradil Rohan.

Mokošová zase vysvetľuje, že gymnasti dostali jasné pravidlá ohľadom nosenia rúšok, ktoré musia, samozrejme, dodržiavať nielen športovci. „Boli sme poučení pred pretekmi a zahájením súťaže, že treba mať na tvári rúška, akonáhle doskočíme z náradia. Opatrenia museli dodržiavať, samozrejme, aj tréneri, všetci funkcionári, kameramani a ďalší pomocný tím. Keď sme išli cvičiť na náradia, predtým sme si rúško mohli zložiť. Na gymnastike nikto nebehal a neupozorňoval športovcov, že nemajú rúška, nech si ich okamžite dajú. Všetci boli kolegiálni voči ostatným a chránili sa,“ dodáva.