Ako prvý využil systém VAR rozhodca Peter Kráľovič v 37. minúte stretnutia Slovan - Zlaté Moravce, keď skúmal, či Chren v pokutovom území nefauloval Čavriča. Arbiter po zahliadnutí záberov rozhodol, že o nedovolený zákrok nešlo. V dueli Žilina - Dunajská Streda rozhodca Michal Smolák zhliadnutie záznamu nepotreboval.

"Systém VAR v obidvoch stretnutiach kontroloval všetky situácie, ktoré boli zásadné a nebolo ich málo. Všetko rozhodol správne," uviedol pre oficiálny web SFZ projektový manažér VAR-u Vladimír Medveď. VAR budú môcť využívať rozhodcovia a fanúšikovia ho vidieť v akcii v televíznych stretnutiach, v každom kole počas dvoch zápasov.

Úlohou VAR-u je minimalizovanie rozhodcovských chýb, ktoré majú zásadný vplyv na výsledok futbalového zápasu. Rozhodca musí urobiť rozhodnutie v reálnom čase na ihrisku a zmeniť ho môže vtedy, keď VAR zistí, že išlo o zjavné pochybenie a rozhodca to následne potvrdí. Na preskúmanie situácie má rozhodca toľko času, koľko uzná za vhodné. Nikto nesmie rozhodcu pri prezeraní záznamu obmedzovať a musí ostať celý čas viditeľný.

VAR vo Fortuna lige skúma štyri základné situácie:

1) gólovú situáciu - skúma sa situácia pred tým, ako lopta prejde za bránkovú čiaru, či lopta neopustila hraciu plochu, či nešlo o postavenie mimo hry, či počas akcie nebola nedovolená hra rukou či nedovolený zákrok;

2) penaltovú situáciu - skúma sa, čo predchádzalo penaltovej situácii;

3) priamu červenú kartu - skúmajú sa situácie, po ktorých by mal byť hráč vylúčený priamym udelením červenej karty, nedovolené zastavenie súpera v gólovej situácii, hrubé nešportové správanie či násilné správanie;

4) chybnú identifikáciu hráča pri udelení karty (žltej alebo červenej). Iné situácie nemá VAR v kompetencii posudzovať.