Vo Fortuna lige sme taký zjav ešte nemali. Už len to, za akých podmienok prišiel na Slovensko. Odchovanec slávneho River Plate nesúhlasil s podmienkami v slávnom klube a uprednostnil futbalovú baštu na Žitnom ostrove. „Hovoria o mne, že som utiekol a to ma trápi, pretože som chcel zostať a debutovať za River Plate. Myslel som si, že mi ponúknu zmluvu a zaistia minimálne miesto v B-mužstve,“ vysvetľoval pre noticiasdelnorte.com Vera, ktorý sa ničoho takého nedočkal. Garantovali mu len miesto v doraste a diéty 47 eur. Zo Slovenska prišla ponuka, ktorá sa nedala odmietnuť. Výhodná zmluva, bývanie, strava, súčasť prvého mužstva a základná zostava boli prioritou mladého pravého obrancu. „Zavolal som svojmu agentovi a analyzovali sme, čo je pre mňa najvýhodnejšie. Odporučil mi DAC. V River Plate mi nikdy nič nechýbalo, ale chcem rásť a posúvať sa, “ opísal mladík, ktorý trénoval v akadémii Dunajskej Stredy už minulý rok.

V DAC ho privítali s otvorenou náručou a splnili všetky podmienky, ktoré sľúbili. Hlavný tréner Bernd Storck mu povedal, aby hral rovnako ako na Majstrovstvách sveta do 17 rokov v Brazílii 2019. Podľa Storcka by o dva roky mohol hrať v hociktorom veľkoklube Európy. Prelom rokov strávil mladík doma vo Wande.

Cesta na Slovensko ako z hororu 

Po vianočnej dovolenke sa Vera vracal z Argentíny a bola to cesta, na ktorú nikdy nezabudne. Jeho let dvakrát zrušili a ani tretí nebol najpohodlnejší. Nad oceánom lietadlom otriasali silné turbulencie a začalo strácať výšku. V lietadle sa spustil poplašný systém a ľudia pri ňom sa začali objímať. „Všetci sme plakali. Ja som bol sám, pozeral som sa na mobilný telefón a rozmýšľal, či mám zavolať rodine. Nakoniec som si povedal, že ich nemôžem nechať v strachu a jediné, čo my zostalo, bolo modliť sa a prosiť o ďalšiu šancu,“ opísal hororový zážitok Luciano. Keď pristáli vo Frankfurte, tak lietadlo obkolesili policajti a záchranky. Ako sám hovorí, Boh mu dal druhú šancu a ako prvé zavolal mame, lebo si myslel, že rodinu už nikdy neuvidí. Nasadnúť opäť do lietadla z Frankfurtu na Slovensko sa mu už príliš nechcelo.

Luciano Vera je silne veriaci.
Luciano Vera je silne veriaci.
Zdroj: Getty Images

Po vystúpení z lietadla na Slovensku ho čakal ďalší šok – zima. Vera nie je zvyknutý na chlad a už vôbec nie na sneh, ktorý v posledných dňoch zasiahol aj južné Slovensko. „Trénujeme na obed, lebo o štvrtej je už tma. Moji spoluhráči obedujú o desiatej, večerajú o šiestej a ôsmej idú spať,“ hovoril Luciano, ktorého ako temperamentného Juhoameričana to prekvapilo.

Nevychádza na balkón

Verovi robí problém okrem chladu aj jazyk a keď si predstavíte, že hrá v Dunajskej Strede, kde je bežnejšia maďarčina ako slovenčina, tak svoje pocity vystihol naozaj presne: „Keď so mnou hovoria, tak nerozumiem ničomu. Neviem, či sa mam smiať alebo plakať, keďže nerozumiem. Po anglicky mi to ešte ako tak ide.“ S pokynmi trénera mu pomáhajú Panamčania aj Venezualčania a má taktiež prekladateľa do španielčiny. Napriek tomu sa sťažuje len na jednu vec: „Mesto je veľké, má všetko, čo potrebujem, Nakupujem v supermarketoch, ale väčšinou som zavretý doma, lebo mi je zima. Viac vám o meste porozprávam v lete, lebo teraz nevychádzam ani na balkón.“

Na Slovensku mu najviac prekáža zima, na ktorú nie je zvyknutý.
Na Slovensku mu najviac prekáža zima, na ktorú nie je zvyknutý.
Zdroj: Instagram.com

Luciano nestihol ochutnať tradičné slovenské jedla, lebo v klube chcú, aby sa cítil ako doma a pre to nemá núdzu aj o argentínske jedlá. Z dovolenky doma priniesol prekladateľovi darček. „Uvidíme, či to bude vedieť piť. Na Slovensku pijú ohnivú vodu z malých pohárikov, je to zvyk,“ pousmial sa nad „stolovaním“ na Slovensku.

Ešte nemá registračku

Fortuna liga sa opäť rozbehne naplno v polovici februára, ale stále nie je jasné, či aj s Argentínčanom Verom. Komunikácia s River Plate je zložitá a DAC stále čaká na preukaz, i keď do Argentíny poslal za hráča solídne odstupné.