Slováci v doterajších siedmich zápasoch vyhrali len dvakrát a základ neúspechu možno hľadať hneď v úvode kvalifikácie. Remízy s outsidermi z Cyprusu (0:0) a Malty (2:2) sa ukázali byť ako kľúčové a myslia si to aj naši odborníci.

„Tu sme prišli o štyri body a to sa s nami tiahlo celou kvalifikáciou. Po týchto zápasoch prišiel aj v podstate nevydarený šampionát. Tu sa dá nadviazať na ďalšiu chybu, lebo vyťaženosť našich kľúčových hráčov v ich kluboch bola slabá. Proste im chýbala zápasová prax. Po majstrovstvách Európy síce prišlo zlepšenie, ale len herné a nie výsledkové. Samotná kvalifikácia je taká nahustená, že nemáte šancu na reparát, keď stratíte štyri body. Najviac ma mrzí duel v Slovinsku, lebo tam sme mali vyhrať a bod odtiaľ bol málo,“ myslí si bývalý reprezentačný tréner Ján Kocian.

Po prehre s Ruskom sú podľa neho karty rozdané jasne. „Ukázali sme svoju kvalitu, ale znova sme neporazili slabého súpera. Nahovárať si, že teraz vyhráme všetky tri zápasy a súperi postrácajú body, je fatamorgána,“ dodal uznávaný odborník. Podobne ako Kocian to vidí aj bývalý reprezentant Marek Sapara. „Kľúčový bol úvod kvalifikácie, kde sme stratili veľmi dôležité body s Maltou a Cyprom. Viacero hráčov nehrávalo v kluboch a neboli v dobrej forme. Nesedelo im to tak, ako malo a trápili sme sa v zakončení. Keby sme mali tie štyri body teraz pred zápasom s Ruskom, boli by sme na tom bodovo rovnako a toto stretnutie mohlo z našej strany vyzerať úplne inak. Keď jednoducho doháňate stratu, tak ste pod tlakom, že musíte vyhrať, inak sa kvalifikácia pre vás končí. Keď sa to teda zoberie z celkového hľadiska, tak rozhodol začiatok kvalifikácie,“ povedal pre Šport24.sk niekdajší skvelý záložník.

Sapara by Tarkoviča podržal: Tím napreduje

Čoraz viac silnejú hlasy o tom, že by mal Štefan Tarkovič skončiť na pozícii hlavného trénera. Marek Sapara by ho však, naopak, podržal. „Myslím si, že vidieť, akú dobrú robotu tréneri na čele s Tarkovičom teraz urobili. Vidieť aj na hráčoch, že po ME sa to zmenilo a mužstvo sa posúva ďalej. Každý tréner by mal dostať čas na svoju robotu. Podľa mňa by mali pokračovať s tým, že napredovanie je viditeľné a môžeme ho hodnotiť v ďalšej kvalifikácii,“ povedal.