Slovensko vyhralo v riadnom hracom čase naposledy minulý rok s Azerbajdžanom. Aké sú hlavné príčiny zlých výsledkov?

Zásadný problém v našej hre je spôsob hry, akým hráme, v prvom rade v obrannej fáze. Využívame tam často hlboký blok a hráme ho katastrofálne, zle ho ponímame. Vidieť to na pozičnej hre hráčov a hre v jednotlivých obranných teritóriách. Všetko nádherne odkryl zápas s Azerbajdžanom, to by sa malo premietať na vzdelávacích kurzoch trénerov, ako sa nesmie hrať hlboký blok. My sme v ňom pozične statickí a pasívni. Dôsledkom toho je, že nespĺňame základné kritérium proaktívneho bránenia, nevytvárame časopriestorový tlak na súpera. Súper hrá v komfortnej zóne a tým, že sme pozične statickí, krásne sa mu hrá v medzipriestoroch bez tlaku a v určitých okamihoch pôsobíme až trápne, čo sa týka tímovej defenzívy. Všetko je v nej podporené nešťastnou hrou v obrannej formácii, teda najmä v strede obrany.

Hra s Marekom Hamšíkom a hra bez neho predstavuje markantný rozdiel. Je výkon našej reprezentácie závislý od jedného hráča?

Bohužiaľ, posledné roky jasne ukazujú, najmä teda vo výstavbe ofenzívy, že Hamšík nemá partnera na hru. Všetci od neho čakajú, že všetko má vytvoriť, pripraviť, sfinalizovať a niekto možno dá gól. Svetlé okamihy naznačil Stano Lobotka, pokiaľ hral vo svojej stabilnej forme a nie ako v jeho posledných zápasoch. Hamšík momentálne nemá partnera a tým pádom nevieme doceniť jeho príspevok do tímovej výstavby. Darmo on dá dobrú prihrávku, keď vzápätí je akcia zmarená zlým riešením, pozičnou hrou či technickým spracovaním. Je tam veľa premenných, ktoré musíme zohľadňovať. Herná odozva väčšiny spoluhráčov je taká, že v našom kontexte hry, ktorý vytvoríme s týmto mužstvom, ani ukážkové prihrávky Hamšíka nevyznejú tak atraktívne, aké v skutočnosti sú. Mnohí laici nedokážu oceniť herný prínos Mareka Hamšíka do tohto mužstva. Pre mňa bol, je a v najbližšej dobe aj bude herným lídrom.

Na snímke zľava Manor Solomon (Izrael), Peter Pekarík a Marek Hamšík (obaja Slovensko) v zápase 2. skupiny B-divízie Ligy národov Slovensko - Izrael.
Na snímke zľava Manor Solomon (Izrael), Peter Pekarík a Marek Hamšík (obaja Slovensko) v zápase 2. skupiny B-divízie Ligy národov Slovensko - Izrael.
Zdroj: tasr/Pavel Neubauer

Mnoho fanúšikov volá po odvolaní Pavla Hapala. Mal by skončiť pri slovenskej reprezentácii? Je to riešenie, ktoré súčasnému tímu pomôže?

Musíme objektívne konštatovať, že mužstvo je momentálne v hernej agónii. Herný prejav je nevýrazný, pasívny. Spôsob, akým chceme hrať, nedokáže optimalizovať našu hru. Nezabúdajme, že tréner má obrovské personálne limity pri výbere hráčov. Nemá široký výber takých hráčov, ktorí by v danej situácii mohli zmeniť obraz hry, ktorý vidíme na ihrisku. Hapal má limity do 18-20 hráčov a to som povedal veľkorysé číslo. Keď mu z tejto skupiny vypadne Škriniar, Lobotka a minimálne polovica nehráva stabilne vo svojich kluboch, logickým herným dôsledkom je takáto pasívna hra. Pasívne hrávajú väčšinou hráči, ktorí majú herne kondičný deficit a chcú všetko uhrať pozične. Vidíme to, napríklad, v spôsobe dostupovania k bránenému hráčovi, ktorý je viac-menej len symbolický, hráči nebránia kontaktne telo na telo. Proti Izraelu sme boli zrelí na poltucet gólov. Rovnaký a možno aj väčší počet gólov sme mohli dostať aj proti Chorvátom, to znamená, že niekde robíme systematickú chybu. Vyžaduje si to širšiu analýzu. Nechcem rozprávať o tom, či odvolať alebo neodvolať Hapala. Má nezávideniahodnú úlohu kvôli limitovanému počtu hráčov a v danom okamihu podľa mňa nemá veľký zmysel ho odvolávať na jeden zápas pred rozhodujúcim duelom o postup na Euro. Týmto zápasom sa finálne ukončí jeden kvalifikačný cyklus, na základe neho môžeme vyhodnotiť prácu trénera.

Baráž s Írskom slovenskí reprezentanti zvládli a postúpili, potom prišli dve prehry v Lige národov. Čo môžu tieto zápasy spraviť s psychikou a sebavedomím tímu pred rozhodujúcim zápasom proti Severnému Írsku?

Myslím, že veľa urobí mesiac, ktorý zostáva do ďalšieho zápasu. To je rozhodujúci moment, ktorý môže mentálne regenerovať hráčov. Po mesiaci, verím, už stopy z týchto zápasov na nich nezostanú. Dôležité je, aby si pamätali a aby vedeli, ako hrať nemajú. Jediné, čo je zarážajúce, je, že toto mužstvo v poslednom období absolvovalo niekoľko zápasov, ktoré mu nastavili zrkadlo a ukázali, ako hrať nemá. Z týchto zápasov, ktorých bolo aspoň štyri-päť, by sa mali poučiť. Nezabudnime, že boli aj zápasy, ktoré ukázali, ako by sme mali hrať. Zoberme si zápas v Maďarsku, to je tvár, ktorú všetci fanúšikovia aj odborná futbalová verejnosť očakávajú od našich hráčov. Nehľadajme všetko v trénerovi. Má pri sebe analytické tímy, ktoré sú zainteresované do diania a mali by dávať impulzy trénerovi, a keď nie, nemajú opodstatnenie. V slovenskej spoločnosti, nemyslím len futbalovej či športovej, obsadzujeme pozície, len aby sme obsadzovali. Princíp kompetentnosti nám nič nehovorí. Pokiaľ funguje odborný analytický tím, dávno mal trénerovi Hapalovi pomôcť niektoré veci vyjasniť, analyzovať, usmerniť a pomôcť dostať sa z herného marazmu, v ktorom sme. Výkon mužstva, najmä reprezentačného, nie je len práca trénera, to je aj schopnosť hráčov identifikovať sa s ambíciami mužstva. Tím okolo mužstva, nielen trénerský štáb, musí participovať. Pokiaľ táto triáda – realizačný tím, hráči a vrcholoví funkcionári vo zväze – nebude fungovať v symbióze, nečakajme hernú synergiu.

Aké rady by ste dali hráčom a trénerom? Čo by mali zmeniť, aby sa karta otočila a prišli lepšie výsledky?

V prvom rade by v horizonte prvého týždňa po zápase mali rozanalyzovať posledných päť zápasov. Aj dobré momenty, aj zlé. Tých druhých bolo podstatne viac. Na základe tohto by si mali pripraviť koncept, ktorý by mal byť prezentovaný hráčom prostredníctvom konkrétnych ukážok a videoanalýzy, aby hráči názorne videli, čo urobili dobre a čo zle. Zrkadlo by malo byť teda pozitívne aj negatívne. Veľmi dôležité je teraz nezaoberať sa otázkami, čo s Hapalom a podobne. Riešiť treba finálny cieľ, ktorým je zápas v Belfaste 12. novembra. Na toto by sa triáda, ktorú som spomínal, mala zmobilizovať a vytvoriť symbiózu, aby to prinieslo nejakú synergiu herného výkonu. Len to nám umožní uspieť v Belfaste. My ten úspech potrebujeme teraz viac ako kedykoľvek inokedy. Pokiaľ nepríde, môže podľa mňa nastať riziko, že reprezentačný futbal sa dostane do dlhodobejšej krízy. Nielen hernej, ale aj výsledkovej.