Zostane po sezóne v Bore-Hansrgohe či odíde? To je otázka, ktorú už niekoľko mesiacov rozoberajú fanúšikovia, novinári aj odborníci na cyklistických portáloch. Keďže je len začiatok sezóny, len ťažko čakať definitívu či konečné rozhodnutie o Saganovej budúcnosti.

„Peťo si uvedomuje, že sa mu tento rok končí zmluva, v príprave oproti minulému roku pridal ešte o niečo viac, aby bol jeho kredit po tejto sezóne vysoký, či už predĺži zmluvu v Bore-Hansgrohe, alebo odíde. Pre mňa by však bolo prekvapivé, keby sa prestup kul takto skoro. Peťo nemá za sebou v tejto sezóne žiadne preteky, ani potenciálne tímy nevedia, čo od neho čakať tento rok a tým pádom aj do budúcnosti,“ povedal pre Šport24.sk Saganov bývalý tréner Peter Zánický, ktorý s Petrom pravidelne komunikuje.

Odíde z Bory?

Podľa našich informácií sa o Tourminátorove služby zaujíma tím UAE Team Emirates, v ktorom pôsobí, napríklad, víťaz poslednej Tour de France Tadej Pogačar, prestúpil sem aj Saganov bývalý kolega Rafal Majka. „Tento tím sa stále posilňuje, problém s financiami tam zrejme nebude. Keby Peter prestúpil v budúcnosti práve sem, vôbec by som sa tomu nečudoval,“ pokračuje Zánický.

Ďalej tvrdí, že v prípade prestupu do iného tímu si už zrejme nebude môcť so sebou priniesť taký veľký tím, ako sa mu to podarilo po prestupe do Bory-Hansgrohe. “Do Cannondalu aj Bory-Hansgrohe si so sebou priniesol kopec ľudí, od brata Juraja až po mechanikov, osobného maséra či vodiča kamiónu. Bez toho, aby som hovoril, že Petrova dominancia zhasína, si musí uvedomiť, že ako tridsiatnik si nemôže dovoliť to, čo predtým. Ak sa bude rozhodovať o budúcnosti a bude existovať možnosť, že si Peter môže ponechať pri sebe, resp. priniesť so sebou aspoň časť svojich ľudí, to bude prvá vec, ktorá ho bude zaujímať. To je pre neho dôležitejšie ako to, či bude tlak na jeho výsledky. S tlakom sa Peter naučil pracovať,“ tvrdí prvý Saganov tréner a jedným dychom dodáva, že všetko sa bude odvíjať od jeho výsledkov v tejto sezóne:

“Ak sa mu podarí zvíťaziť na jarných pretekoch Okolo Flámska a Paríž-Roubaix, tímy by urobili v snahe získať ho väčšie ústupky. Zatiaľ je však Peťo pre ostatné tímy veľká neznáma. Keďže prekonal koronavírus, nemôžeme očakávať, že hneď začne víťaziť. Na druhej strane Peter je stále veľké marketingové lákadlo, či už by to bolo v Emirátoch, alebo inde. Nejaké nezáväzné rokovania vždy prebiehajú. Tímy sa predbiehajú a Peťo je stále zaujímavý, je to šoumen cyklistiky, a to nielen na Slovensku.“

Peter Sagan a Peter Zánický.
Peter Sagan a Peter Zánický.
Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Sagan nikdy nebude lacný

Svoj názor na Saganovu budúcnosť pridal aj prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. „Niekedy je zmena dobrá. Potrebuje však v tíme takú domácu atmosféru, ktorá mu vyhovuje. Pokiaľ si okolo seba bude môcť vytvoriť svoj tím, to, čo bude mať napísané na drese, mu bude jedno. Má 31 rokov, zmena mu určite neuškodí, práve naopak. Prestup pre neho môže byť živou vodou,“ tvrdí pre Šport24.sk Privara.

V UAE Team Emirates pôsobí viacero zvučných mien, podľa Privaru nehrozí, aby Sagan prichádzal do nového tímu ako pomocník. „Peťo Sagan stále patrí medzi desať najvplyvnejších športovcov v individuálnych športoch na svete. Treba si uvedomiť, že on nebude nikdy lacný. V tíme rád pomôže, ale ísť tam ako radový člen, to v jeho prípade nehrozí. Keď bude prestupovať, určite bude prestupovať ako hviezda. Navyše, ak pôjde do tímu ako Team Emirates, ten si bude môcť dovoliť, aby si Sagan so sebou priniesol kolegov, fyzioterapeuta či športového riaditeľa, ako je tomu v Bore-Hansgrohe.“

Tento rok bez Tour de France?

Hoci Sagan má v zbierke sedem zelených dresov z Tour de France, je možné, že tento rok o ôsmy nezabojuje a tieto preteky vynechá.

„Na Giro d‘Italia sa cítil uvoľnenejší a viac mu to tam pasovalo. Je vidno, ako sa Bora posilňuje o nemeckých pretekárov a chce urobiť silný tím v šprinte okolo Ackermanna, v kopcoch zase okolo Schachmanna. Je dosť možné, že Petra na Tour de France nepostavia. On by si však z toho ťažkú hlavu nerobil, keďže lepšie sa cíti v Taliansku. Na druhej strane stále je pre Boru najdrahšia akvizícia, takže keď Ackermann či iný potenciálny nástupca nepretaví formu do výsledkov, Petra môžu na Tour stále využiť a v takom prípade by išiel tú dosť nevďačnú dvojkombináciu Giro-Tour,“ hovorí Zánický.

Privara zase tvrdí, že Saganov program v tejto sezóne sa bude riešiť postupne po jarných klasikách, ktoré má odjazdiť. Príprava sa podľa neho nemusí sústrediť len na Giro d‘Italia či Tour de France, ale hlavne na septembrové majstrovstvá sveta.

„Pôjde sa na nich totálne klasikárska technická trať. Tak, ako Petrovi, to možno vyhovuje piatim ďalším cyklistom na svete. Peťo by mohol ako prvý cyklista v histórii získať štvrtý titul majstra sveta. Myslím, že príprava sa bude sústrediť na tieto preteky.“

Nevýhoda po Covide?

Zatiaľ čo Saganovi súperi už majú za sebou niekoľko pretekov, on kvôli koronavírusu, ktorým sa nakazil, začne až 10. marca na Tirreno-Adriatico. Bude kvôli tomu v nevýhode?

„Jedno veľké plus, že Peter je nevyspytateľný, jeho telo veľakrát zareaguje inak, ako by sme očakávali. Verím, že to bude jeho prípad aj teraz. Jeho najväčší súperi už majú veľa pretekov za sebou, Peťo začne na Tirreno-Adriatico, čo nie sú jednoduché preteky,“ tvrdí Zánický a dodáva:

„Peter mal o niečo ťažší priebeh ochorenia Covid-19 ako jeho brat Juraj, dlhšie sa z toho dostával. Ťažko povedať, akú stopu to u neho zanechá. Tímoví lekári ho po vyliečení brzdili, aby s tréningmi začal neskôr. Tirreno-Adriatico bude, myslím si, nastavené, aby Peter išiel čo najvoľnejšie. On je však buldog, takže pokiaľ bude cítiť dobrú formu, bude sa určite tlačiť do šprintov. Prvé dve etapy ukážu, ako bude vyzerať jeho jarná forma.“