Bezmála dvojmiliónový Montreal mnohí označujú za najhokejovejšie mesto na svete, k čomu ho predurčuje aj 24 Stanley cupov vo vitríne tamojšieho klubu. Posledná priečka v uplynulej sezóne NHL bola pre fanúšikov Canadiens doslova pohromou, a o to väčšie nádeje vkladajú do tej nadchádzajúcej. Počas nej by mal byť jednou z najväčších hviezd tímu slovenský útočník Juraj Slafkovský, ktorý sa stal jednotkou júlového draftu. Lenže…

Odchovanec košického hokeja má za sebou dva prípravné zápasy v hlavnom kempe, v ktorých náročných montrealských fanúšikov vôbec neočaril. Nehral síce vyložene zle, ale ľudia sa naňho už navždy budú pozerať ako na draftovú jednotku. Ba čo viac, na sociálnych sieťach prebudil všetkých pochybovačov, ktorí si pred draftom priali do tímu skôr Shanea Wrighta a mladého Slováka teraz posielajú na farmu. A aj tých, čo sa ho zastávajú. „Sme v meste, kde ľudia hokej milujú ako ho milujem aj ja. Góly tiež chcem strieľať a oni ich zas chcú vidieť. Keď som sa však bavil s trénermi, hovorili mi, že boli celkom spokojní s mojou hrou. Aj s tou bez puku. Hokej je totiž aj o nej,“ hľadala po prvom súboji proti New Jersey Devils aspoň nejaké pozitíva na svojom výkone vychádzajúca hviezdička.

O tom, že to Slafkovský nebude mať zo začiatku v Montreale jednoduché, vie svoje aj bývalý slovenský reprezentant Richard Zedník. „V osemnástich rokoch by to nemal jednoduché v žiadnom tíme NHL, no je pravda, že v Montreale bude pod omnoho väčším drobnohľadom. Od odborníkov, cez médiá až po fanúšikov. Určitou výhodou preňho môže byť, že je ešte mladý, čiže ten tlak by nemal byť až taký enormný, no na druhej strane je draftová jednotka, a tak sa naňho aj budú všetci pozerať,“ skonštatoval na úvod rodák z Banskej Bystrice.

Zedník pôsobil v Canadiens viac ako štyri sezóny, na ktoré aj po rokoch veľmi rád spomína. „Bolo to niečo úplne iné ako napríklad niekde v Amerike. Keď sa vám darí, ľudia vás milujú a vy si nemôžete priať nič viac. Podstatné však je, aby ste si nepripúšťali na seba žiadny tlak, eliminovali médiá, ktoré váš výkon neraz rozoberú do špiku kosti. Ja som to na rozdiel od mojich kanadských spoluhráčov robil a zrejme preto sa mi v Montreale aj celkom darilo. To isté musí urobiť Slafkovský, ktorý sa musí navyše odosobniť od názorov na sociálnych sieťach, čo v mojom prípade ešte nebolo. Ak bude mať každý deň čistú hlavu, som presvedčený, že sa mu bude dariť. Na NHL rozhodne má a myslím si, že v nej dostane šancu už túto sezónu,“ dodal Richard Zedník.

Richard Zedník v Montreale

Sezóna 2000/01: 12 zápasov - 9 bodov (3+6)
Sezóna 2001/02: 82 zápasov - 44 bodov (22+22)
play-off: 4 zápasy - 8 bodov (4+4)
Sezóna 2002/03: 80 zápasov - 50 bodov (31+19)
Sezóna 2003/04: 81 zápasov - 50 bodov (26+24)
play-off: 11 zápasov - 6 bodov (3+3)
Sezóna 2005/06: 67 zápasov - 30 bodov (16+14)
play-off: 6 zápasov - 2 body (2+0)
_______________________________________
Spolu v základnej časti: 322 zápasov – 183 bodov (98+85)
Spolu v play-off: 21 zápasov – 16 bodov (9+7)