AKO SA MENIL ŽIGO PÁLFFY V PRIEBEHU JEHO ÚSPEŠNEJ KARIÉRY, SI POZRITE V GALÉRII  

Pálffy vnikol do povedomia vrcholového hokeja ako 18-ročný v roku 1990. Vo federálnej súťaži v drese AC Nitra sa stretol s Jozefom Stümpelom a odvtedy sa aj datuje ich blízky kamarátsky vzťah. Talentovaného krídelníka následne stiahol silný trenčiansky klub. Vtedajšia Dukla v pálffyovskej ére vytvorila mimoriadne nadaný tím, ktorého väčšina individualít sa neskôr presadila v zahraničí a mnohé v NHL.

V profilige výrazne aj Pálffy, ale ešte predtým žiaril dve sezóny v končiacej sa česko-slovenskej najvyššej súťaži. Cez anabázy v nižších zámorských ligách sa v NHL napevno usídlil v sezóne 1994/95 v klube NY Islanders, ktorý ho draftoval v roku 1991 v 2. kole z celkového 26. miesta. V roku 1999 putoval do Los Angeles, kde pôsobil až do predvýlukového ročníka. V nasledujúcom lete sa však sťahoval späť na severovýchod, lebo ako voľný hráč podpísal zmluvu s Pittsburghom Penguins. V NHL celkovo odohral 684 zápasov základnej časti, dal 329 gólov a nazbieral 384 asistencií, v play off zaknihoval v 24 zápasoch deväť gólov a desať asistencií.

Na reprezentačnej úrovni mala jeho kariéra tiež množstvo pozoruhodných momentov. Štartoval na šiestich MS, troch ZOH, na Kanadskom i Svetovom pohári a dvakrát i na MSJ. Za národný tím odohral 74 zápasov, dal 37 gólov a má dve medaily z MS - zlato 2002 a bronz o rok neskôr. K historickému titulu majstrov sveta prispel vrchovatou mierou, hoci prišiel do Švédska len na vyraďovaciu fázu. „Vtedy to bola taká doba, že sa nevolalo hneď po vypadnutí. Boli som síce sklamaní, ale zavolal som Petrovi Šťastnému. Chcel som byť s tímom, v ktorom bolo viac hráčov z NHL. Nakoniec sme sa tam zišli nielen vynikajúca partia, ale najmä skvelí hokejisti. Proste grupa chalanov, ktorí veľmi chceli vyhrať,“ spomínal už dávnejšie Pálffy.

Od štvrťfinále v troch zápasoch bol autorom piatich dôležitých gólov a z jeho piatich asistencií utkvela v pamäti národa najmä posledná. Vo finále proti Rusom v závere za stavu 3:3, keď bol súper v hernej prevahe, získal Pálffy na vlastnej modrej čiare puk, rýchlo s ním vyrazil dopredu a v nájazde dvoch na jedného ho v pravý okamih poslal Bondrovi, ktorý dal najslávnejší gól v dejinách slovenského hokeja. „Sú to pamätné momenty, ktoré zostávajú stále v hlave a nikdy sa z nej nevymažú. V živote som sa tešil z viacero dôležitých prihrávok, bolo toho viac, ale táto viedla k titulu majstrov veta, takže bola osobitá,“ povedal Pálffy, ktorý mal v tom čase 30 rokov. Dnes oslavuje už 48. Žigo, všetko najlepšie!