TU SI POZRITE POSLEDNÉ ZÁBERY MILOŠA ŘÍHU AJ S MILENKOU

Pre spomínaný český portál sa vyjadril o otcovej smrti zdrvený syn. „Je to pre nás všetkých neopísateľný šok, že nám odišiel tak veľký a skvelý človek a obrovský srdciar,“ povedal Miloš Říha mladší.

Rodina sa k zdravotnému stavu Miloša Říhu v posledných týždňoch nevyjadrovala. „Posledný mesiac bol veľký boj, ďakujem celej rodine a všetkým blízkym, ktorí boli pri nás a snažili sa zo všetkých síl. A otcovi by som chcel za všetko, čo robil vždy pre ostatných, od srdca poďakovať,“ pokračoval zrodený syn legendárneho hokejového trénera.

Jeho otec skončil v úlohe reprezentačného trénera po poslednej sezóne. Podľa zmluvy mal ešte odtrénovať majstrovstvá sveta v Bielorusko a Lotyšsku, ktoré sa však kvôli pandémii a problémoch s koronavírusom neuskutočnili. Následne v lete ho začali trápiť zdravotné patálie, ktoré sa mu stali osudnými. „Chcem požiadať celé hokejové hnutia, fanúšikov a kamarátov, aby si uctili otcovu pamiatku a spomínali na neho len v tom najlepšom," dodal Říha mladší.

„Je to nepríjemná záležitosť nielen pre športový svet, ale aj jeho okolie. Poznal som ho dlhšie ako ostatní, pretože to bol môj hráč, ktorého som aj trénoval a poznám tiež pardubické pomery, v ktorých vyrastal. Bol zástancom toho, že bez disciplíny sa hokej nedá robiť a presadzoval to pri svojej práci. Bola to správna cesta, pretože v priebehu dvoch rokov sa v českej reprezentácii objavilo množstvo nových hráčov. Veľmi som mu želal zlato z minuloročného šampionátu u nás na Slovensku (Česi skončili štvrtí - pozn. red.). Aj toto bola pre neho veľká rana. Miloš bol podľa môjho názoru úspešný tréner, čo dokázal aj v Slovane, s ktorým získal dva tituly. Je to škoda, že taký mladý život vyhasol, lebo mohol svoje poznatky odovzdať ešte mladej generácii,“ zaspomínal si pre Šport24.sk na Říhu legendárny Jozef Golonka.

Krátka vizitka Miloša Říhu

Na Slovensku trénoval v sezóne 2004/2005 HC Slovan Bratislava, s ktorým získal titul a odišiel. Do Brattislavy sa vrátil, keď v rokoch 2015-2017 trénoval "belasých" v ruskej  KHL. Od júna 2018 bol hlavným trénerom českej hokejovej reprezentácie, ktorú podľa zmluvy viedol dva roky do júna 2020. V roku 2011 získal ocenenie za najlepšieho trénera sezóny v KHL.

Jeho slávny otec však nebol pri smrteľnej posteli sám. Okrem najbližšej rodiny pri ňom do poslednej chvíle stála priateľka Soňa Obšutová, bývalá manželka nášho hokejistu Jaroslava Obšuta. Ich vzťah sa prevalil na verejnosti pred niekoľkými rokmi, keď Říha trénoval Slovan počas pôsobenia v KHL. 

TU SI POZRITE POSLEDNÉ ZÁBERY MILOŠA ŘÍHU AJ S MILENKOU