Podľa rodiny nebohého Sádeckého bol dôvodom Borisovho kolapsu ľahký zápal srdcového svalu, ktorý pravdepodobne spôsobil zástavu srdca. Iný názor však má uznávaný srdcový chirurg Viliam Fischer, ktorý je dokonca presvedčený, že za smrťou mladého hokejistu bolo niečo vážnejšie. „Ak by šlo o myokarditídu, musel by mať dlhodobejšie subjektívne pocity, ktoré sa nedajú ignorovať. Skôr sa prikláňam k myšlienke, že mohol mať nejaké nepozorované asymetrické zhrubnutie ľavej srdcovej komory, prípadne iné ochorenie srdca, ktoré by viedlo k jeho zastaveniu,“ myslí si Viliam Fischer.

Športovci by mali pravidelne absolvovať zdravotné testy, no podľa nášho kardiochirurga tie súčasné nie sú ani zďaleka dostatočné. „Už dlhodobo apelujem, aby sa každému, kto súťažne športuje, nerobilo povinne len záťažové EKG, ale aj echokardiografické vyšetrenie ultrazvukom, ktoré dokáže takéto chyby odhaliť včas,“ dodal.

Zisťovali sme preto, aké testy majú za sebou hráči v kluboch našej najvyššej hokejovej súťaže a či ich po kolapse Borisa Sádeckého nejaké dodatočné čakajú. V drvivej väčšine prípadov sa predsezónne zdravotné prehliadky nevymykajú normálu, na aký sú hráči roky zvyknutí, no napríklad v Trenčíne volajú po omnoho dôkladnejších vyšetreniach, hoci sú finančne omnoho nákladnejšie.

Ako sú na tom jednotlivé kluby so zdravotnými testami, si pozrite na ďalších stranách