Odmalička hráva hokej nielen s dievčatami, ale aj chlapcami, a to aj súťažne. V chlapčenskej súťaži má dokonca lepšie štatistiky, ako mal v jej veku Juraj Slafkovský a Lopušanovú posúvali medzi chlapcami o ročník vyššie, čo je na dievča unikát.

Rodičia najproduktívnejšej hráčky MS Jozef a Slávka pre Šport24.sk poskytli rozhovor a vyrozprávali príbeh veľkého hokejového talentu, ktorý tak ľahko Slovensko zrejme mať nebude.

V rozhovore s rodičmi Nely Lopušanovej sa dočítate:

Kedy prvýkrát mala Nela v rukách hokejku a kedy prvýkrát stála na korčuliach
Či svoju dcéru neodhovárali od hokeja
Ako vnímajú prirovnávanie ich dcéry k Slafkovskému či Bedardovi
Ako Nelu ovplyvnilo, že trávi väčšinu času s chlapcami
Či ich dcéra vyniká aj v chlapčenskej lige a či sa o Nelu boja kvôli nárazom a súbojom s chlapcami
Prečo si súperi na Nele vylepšujú ego a ako na jej schopnosti reagovali spoluhráči v tíme
Či chce ísť Nela do zahraničia a aké má plány

Ako by ste charakterizovali Nelu? Aké je dieťa?

Jozef (J): Je veľmi cieľavedomá, sebavedomá, ale je aj pokorná. Je to normálne dieťa, ktoré na seba zbytočne neupozorňuje.

Slávka (S): Áno, je cieľavedomá, ale stále je ešte dieťa, je veľmi citlivá.

Ako sa Nela dostala k hokeju a kedy prišiel prvý kontakt s hokejkou a pukom?

S: Náš starší syn Šimon hráva hokej odmalička za Žilinu. Chodievali sme s ním na štadión na tréningy, keď bol malý. Nelu sme tiež brávali so sebou a akosi jej to prirástlo k srdcu. Odmalička inklinovala k športu, hokej sa jej zapáčil.

J: Keď mala dva-tri roky, už vtedy brala do rúk hokejku, na korčuliach stála prvýkrát v štyroch rokoch, v piatich už začala s tréningmi. K tomu skúšala všetky možné loptové hry.

S čím sa Nela hrávala v skoršom detstve? Boli to bábiky alebo skôr hokejové a iné športové veci?

S: Nela nikdy neinklinovala k typickým dievčenským hračkám. Tešila sa, keď ako dvojročná pod stromček dostala hokejku s bránkami. Vtedy mala v očiach pravú detskú radosť.

J: Prakticky celé detstvo prežila so starším bratom a s jeho kamarátmi na dvore a na ihrisku, kde hrali hokej či futbal. Viac času trávila s chlapcami a najmä s vekovo staršími a fyzicky silnejšími deťmi. To ju možno viac posunulo výkonnostne v jej veku, možno vďaka tomu odjakživa prevyšovala ostatné deti.

Hokej stále hrá výrazne viac mužov ako žien. Ako ste reagovali, keď vám Nela povedala, že chce hrávať hokej?

J: Ono to plynulo samo. Nela išla hrať hokej, videli sme už predtým, že jej to na korčuliach ide a aj s hokejkou vedela narábať veľmi dobre. Ľudia, ktorí rozumeli hokeju, nám vraveli, že má neskutočné ruky. Dali sme ju na ľad, každý, kto ju videl hrať, nám hovoril, že by bola škoda, ak by nehrala hokej. Navyše ju veľmi bavil. Ostalo jej to.

S: Nikdy sme neriešili, že to je skôr chlapčenský šport. Hrala futbal za Horný Hričov, hokejbal aj florbal za Juventu Žilina. V každom športe sme ju podporovali.

J: Nela sa vyrovnala chlapcom, dokonca by som povedal, že vo svojom veku ich predčila. Niekedy hrávala o kategóriu vyššie a aj tam vynikala. Neriešili sme teda, prečo by nemohla hrať hokej, prípadne prečo by ho nemohla hrať s chlapcami.

Nelu porovnávajú, napríklad, aj s Jurajom Slafkovským a jeho štatistikami v jej veku, v zámorí ju zase nazvali Bedardom v sukni. Ako vnímate tieto prirovnania?

J: Číta sa to pekne, počúva sa to dobre. Samozrejme, niekedy to je aj naschvál prehnané od novinárov. Možno majú pravdu, možno nie. Nela je určite veľký talent, porovnávať ju s takýmito hráčmi je asi predčasné.

Musíte svojej dcére pripomínať, aby sa venovala aj škole a aby ju nezanedbávala? Aké má známky v škole?

S: Každý deň jej to pripomíname a ona sama si je toho vedomá. Keďže jej snom je hrať hokej v zahraničí, hovoríme jej, že je veľmi dôležité, aby vyštudovala dobrú školu a aby sa snažila skĺbiť hokej so školou. Chápe to a chce, aby bola dobrá v škole aj v hokeji. Čo sa týka známok, na vysvedčení bude mať jednotky a dvojky. Matematika je u nej trochu horšia, ostatné známky má však výborné.

Nela Lopušanová na MS do 18 rokov

Najužitočnejšia hráčka turnaja
Účasť v All-star tíme
Najlepšia útočníčka turnaja
Najproduktívnejšia hráčka turnaja (12 bodov – 9 gólov a 3 asistencie)
Druhá najlepšia strelkyňa turnaja

Slovenskí hokejisti z posledného draftu hovorili, že ďakujú rodičom, ktorí im kedysi pripomínali, aby sa učili angličtinu, ktorá im teraz pomáha v komunikácii. Pripomínate to aj Nele?

J: V posledných dňoch sme to riešili, keď sme videli, aký je o Nelu záujem, že sa bude musieť zlepšiť v angličtine. Učí sa ju v škole, ale angličtina vo svete je predsa len iná. Chceme, aby sa pripravila na jazyk, ktorý ju čaká, dúfame, v Amerike.

Nela trávi zrejme viac času s chlapcami ako s dievčatami, keďže aj v škole je v triede jediné dievča. Ako to na ňu vplýva?

S: Je možné, že ju to dosť zocelilo. Chlapci akoby ju pripravili do života, vďaka tomu ju nič veľmi nerozhádže. Tým, že bola sama medzi chalanmi, mala to ťažšie, ale pomohlo jej to.

Pri Neliných výkonoch a schopnostiach sa dalo čakať, že keď na seba upozorní na svetovom fóre, príde s tým zákonite aj mediálny boom. Komunikujete s ňou o tom, aby ho zvládla?

J: Najmä v posledných dňoch sme jej hovorili, aby tieto veci vôbec neriešila, lebo dostáva obrovské množstvo správ. Ani to nerieši, lebo Nela sama povedala, že by sa ani nemohla sústrediť na hokej. Určite jej však pripomíname, aby bola pri zemi. Zatiaľ sa zdá, že to tak je. Človek dopredu nikdy nemôže povedať, že to zvládne, médiá majú veľkú silu a vedia ovplyvniť psychiku, u malých detí o to viac. Nela už menší mediálny boom zažila na majstrovstvách sveta v hokejbale, kde vynikala. Vtedy ju to v žiadnom ohľade nezmenilo. Dúfame, že aj teraz sa to utrasie a bude to v poriadku.

Nela hráva ženskú súťaž a okrem toho aj chlapčenskú ligu do 16 rokov. Vyniká aj medzi chlapcami?

J: Do ôsmeho ročníka patrila medzi najlepších, stávalo sa, že ju posunuli o ročník vyššie, čo sa bežne nestáva. Väčšinou hrávajú dievčatá medzi chlapcami o ročník nižšie. Teraz v deviatom ročníku patrí medzi top trojku v tíme, stále si udržiava výkonnosť chlapcov v jej veku, čo je stále výnimočné, keďže dievčatá v tomto veku už na chlapcov strácajú kvôli fyzickej vyspelosti.

Nebojíte sa o ňu v zápasoch medzi chlapcami? Predsa len chlapci v tomto veku už fyzicky dospievajú a hokej je zrejme kontaktnejší ako predtým.

J: Máme trochu obavy, v deviatom ročníku však ešte zvláda nárazy so súpermi. V posledných dvoch rokoch hráči súperov vedia, čo je Nela zač. Pristupujú k nej tvrdšie, dávajú si na ňu väčší pozor, aj sa hecujú, či súboj s ňou dohrali. Snažia sa na ňu hrať úplne inak ako na iné deti, lebo vyniká. Trochu si na Nele vylepšujú ego, keď ju môžu trafiť.

Ako Neline schopnosti berú spoluhráči v tíme?

S: Trochu s tým bojujeme od piateho ročníka základnej školy. Chlapci v Nelinom tíme si pomaly začali zvykať, v ôsmom a deviatom ročníku to už bolo v pohode. Chlapcom v triede to však najmä predtým vadilo, že Nela je taká šikovná. Je prirodzené a logické, že keď sa spomína najmä Nela, tak chlapcom v tíme to vadí. Stalo sa čokoľvek, ale Nela si to vždy vyriešila sama, nemuseli sme to riešiť s trénerom, ani s učiteľmi v škole.

Chodíte sa pozerať na Neline zápasy osobne? Ako ich prežívate?

S: Nekričíme, potichu fandíme a nerobíme hurhaj. (smiech)

Ako vyzeralo doma sledovanie zápasov počas MS do 18 rokov?

S: To bol teda väčší krik ako na štadióne. (smiech)

J: Prežívali sme to celá rodina naozaj emotívne, my dvaja, syn aj dedo. Keď dala Nela gól, bolo veľa radostného kriku. Takýto väčší Nelin úspech zažívame prvýkrát, tak sme to poriadne prežívali.

S: Dobre, že bývame v rodinnom dome. (smiech)

Nela s rodinou - bratom Šimonom a rodičmi Jozefom a Slávkou.
Nela s rodinou - bratom Šimonom a rodičmi Jozefom a Slávkou.
Zdroj: archív Nely Lopušanovej

Nela má len 14 rokov, ale môže už v takom veku byť silnou osobnosťou, napríklad, v inšpirovaní druhých dievčat, aby sa dali na hokej?

J: Áno. Treba si uvedomiť, že vďaka tomu, že sa jej tak darilo na MS, nám veľa ľudí písalo, kde to môžu sledovať. Stiahla pozornosť na ženský hokej. Veľa dievčat sa na tento šport začalo pozerať možno trochu inak, má to jednoducho dobrý vplyv aj v tomto ohľade.

Na MS predviedla Nela vo štvrťfinále nádherný lakrosový gól spoza bránky. Trénuje takéto parády? Kde hľadá inšpiráciu?

J: Sleduje na internete najmä kúsky hráčov z NHL a následne ich vždy vyskúša. Nemôžem však povedať, že by to extra trénovala, na každom tréningu to vyskúša, v zápase dala už veľa takých gólov. Každý trik, ktorý vidí na videách na internete, skúša a vychádza jej to.

Čítal som, že netrénuje len hokej, ale aj samotné gólové oslavy a rada vraj napodobňuje Conora McGregora.

J: Áno, napodobňuje tieto veci. Aj na MS dala Nela gól proti Švajčiarsku a zopakovala gólovú oslavu práve Švajčiara na nedávnych MS do 20 rokov.

Hokejom sa ženy na Slovensku neuživia. Má Nela už teraz v 14 rokoch ambície, že by chcela ísť do zahraničia?

J: Je to jej sen, že by sa chcela hokejom presadiť aj vo svete. Zdá sa, že sa jej to podarí a my ju podporujeme v tom, aby išla do Ameriky, keďže tam sú podmienky na profesionálnej úrovni a hokejom tam bude vedieť vyžiť. Asi sem to všetko smeruje. Budeme to však ešte riešiť, keďže je náročné, aby 15-ročné dieťa išlo do sveta. Musíme zistiť, do akej miery je v tomto uvedomelá. Aj na nás doľahla skutočnosť, že najskôr sme chceli, aby išla do zahraničia, ale teraz nám dochádza, že keď pôjde do Ameriky, tak ju prakticky stratíme a uvidíme ju maximálne dvakrát za rok. Prioritou teda je, aby Nela išla do zahraničia, má teraz veľa ponúk, ale musíme sa o tom znova porozprávať a pripraviť ju, aby to zvládla.