Slovenskému hokeju už nejaký čas nepatrí vo svete pozícia, na ktorú boli fanúšikovia pred pár rokmi zvyknutí. Výsledky z uplynulých rokov sú toho jasným dôkazom. Naposledy sa v negatívnom svetle ukázala reprezentačná dvadsiatka. Tú na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie v Česku delilo od bojov o záchranu iba vydreté víťazstvo nad Kazachstanom (3:1) v úvodnom zápase turnaja.

V obdobnom duchu sa za posledné roky nesú aj výsledky seniorov, ktorí na MS už šesť rokov nevideli brány štvrťfinále. V poslednom období sa však stálo módou, že o problémoch v našom hokeji sa otvorene nekomunikuje a jednotlivé generácie si k sebe len ťažko hľadajú cestu. Nám sa podarilo dať dokopy osobnosti rôznych generácií, ktoré si v špeciálnom štúdiuŠport24.sk povedali z očí do očí, ako to so slovenským hokejom v skutočnosti je.

V špeciálnom štúdiu Šport24.sk sme zorganizovali horlivú diskusiu osobností.
V špeciálnom štúdiu Šport24.sk sme zorganizovali horlivú diskusiu osobností.
Zdroj: Martin Jankovič

Kde robíme chybu? „Tréningový proces mládeže nie je na dobrej úrovni, nie je taká ako vo svete. Je to dlhý proces. U nás je nedostatočný,“ zamyslel sa Július Šupler a na otázku, či bolo angažovanie kanadského trénera Craiga Ramsayho správny krok, povedal: „Potláčame našu identitu. Česi by to nikdy neurobili.“ Je len otázka času, kedy vypadneme o kategóriu nižšie?

„Rok čo rok sa konkurencia zvyšuje, takže pre každého, vrátane nás, bude náročné sa tam udržať. Nech teda pracujeme akokoľvek, pravdepodobnosť vypadnutia tam vždy bude,“ konštatoval Richard Lintner. Prečo nám uchádza vlak? Kto je za to zodpovedný? Boli zmeny vo vedení SZĽH prospešné pre slovenský hokej?, ale aj na mnoho ďalších otázok sme okrem Šuplera s Lintnerom hľadali odpovede aj s Jozefom Golonkom, Františkom Hossom a Dušanom Pašekom.

O tom, že to s hokejom na Slovensku ide dolu vodou, svedčia najmä výsledky

Na seniorských MS sme po zlatom Göteborgu 2002 síce ešte získali bronz (2003) a striebro (2012), no od roku 2013 sme nepostúpili do štvrťfinále. Pre reprezentáciu do 20 rokov bol tohtoročný šampionát, na ktorom obsadili ôsmu priečku, jubilejný 25. za sebou medzi elitou, no zároveň jeden z najbolestnejších. Nikdy predtým totiž neodchádzali z turnaja s takým hrôzostrašným skóre – 9:28!

Po opätovnom neúspechu hokejistov SR do 20 rokov na nedávnych MS sme sa v špeciálnom štúdiu Šport24.sk rozprávali s viacerými osobnosťami o príčinách úpadku nášho hokeja.
Po opätovnom neúspechu hokejistov SR do 20 rokov na nedávnych MS sme sa v špeciálnom štúdiu Šport24.sk rozprávali s viacerými osobnosťami o príčinách úpadku nášho hokeja.
Zdroj: Michal Smrčok